Tresla se gora, rodio se vulkan!

Učlanjen(a)
29.04.2009
Poruka
3.068
vulkan-v.jpg

Na imanju porodice Vesković iz Sirče pojavila se pukotina iz koje izbija topao pesak

Dok se zemlja pod Kraljevom još mnogo ljuti i trese žestoko već peti dan, na imanju porodice Vesković iz Sirče volšebno se pretprošle noći prvo pojavila pukotina duga više od dvadeset metara, iz koje je potom počeo da kulja topli sivocrni pesak!

Na placu nedaleko od Morave juče smo zatekli čika Miluna kako u svojoj 85. godini po posečenom kukuruzištu u ruke skuplja pesak iz rupetine koju je otvorio zemljotres, a za koji tvrdi da nije ni nalik na onaj koji je godinama vadio iz reke.
- Nismo, sine, mogli da verujemo. Ustanemo jutros i imamo šta i da vidimo. Zemlja se raspukla jedno dvadeset metara, a onda iz pukotine poče da izbija ovaj pesak - priča čika Milun čudeći se čudu u svom kukuruzištu.
U istom mestu, nekoliko stotina metara dalje na brdu, na mestu koje svi zovu Sirčanska banja, iako nikada taj status nije zvanično dobila, jedan od izvora počeo je da šiklja trostruko jače, a voda u njemu, sumpornog ukusa, dobila je i slanu notu.

- Šta da vam kažem, ako drmne još jednom, imaćemo i more usred Srbije. Ja inače dolazim redovno ovde po vodu i stvarno, ova je slankasta, a valjda će i stručnjaci kada prođe sve ovo reći šta je u pitanju - kaže Mihajlo Živaljević iz Karađorđeve ulice, koji redovno u tu banju ide na kupanje leti, a vodu uzima kao lek s vremena na vreme.
Topla voda pokuljala je inače i u pumpama koje su godinama bile zasušene u Vitanovcu, koji je greškom bio proglašen za epicentar prvog udara. Ta pojava trajala je međutim tek jedan dan. Danima bar trostruko jači mlaz vode teče iz česme pred ulazom u manastir Žiču. Promena ima i na izvorištima u Mataruškoj, ali i drugim udaljenijim banjama.

Ispovest porodice Pavlović iz Kraljeva koja je zbog zemljotresa sa troje dece ostala na ulici
Svake noći spavamo u drugom krevetu

Obijanje tuđih pragova sa troje dece, od kojih najmlađa Elena ima svega četiri i po godine, preko noći je postao život porodice Pavlović iz Kraljeva. Razorni zemljotres ih je, kao još hiljade građana, ostavio na ulici, a tek juče su uspeli da celofanom pokriju krov, kako bi od kiša koje dolaze zaštitili ono malo stvari koje su im ostale. Trajno stambeno rešenje za Marinu, njenog supruga i troje dece još niko od zvaničnika nije ponudio.
- Sami smo zaštitili krov celofanom da ne kisne ono malo stvari koje su pretekle iz zemljotresa. Nismo mogli ništa drugo da radimo jer smo čekali komisiju za procenu štete, koja je tek juče utvrdila da kuća nije bezbedna za stanovanje. Suprug je uzeo crep koji su nam dali kao pomoć, pa sad pokrivamo krov. Šta da radimo - uzdiše Marina Pavlović.
Ona kaže da se njena porodica među prvima prijavila za pomoć, ali da još čekaju na konkretno obećanje nadležnih. U međuvremenu, noći provode kod različitih prijatelja da nekome ne bi bili na teretu.
Prvi šok je prošao, a Pavlovići pokušavaju da što pre zaborave na strahotu koja ih je zadesila i zaštite decu od novih trauma.
- Deca su isfrustrirana, nervozna... Najmlađa Elena je imala traume posle svega, pa sad puštamo glasno muziku čim osetimo novi potres, da joj skrenemo misli. Ma samo da smo živi i zdravi - kaže nesrećna žena.
Više od 40 dvočlanih i tročlanih komisija utvrđuje bezbedenost oštećenih građevina, a gradonačelnik Kraljeva Ljubiša Simović strahuje da će broj nestabilnih objekata doći do 1.000.
- Za sada je utvrđeno oko 800 nestabilnih objekata, ali se nadam da taj broj neće preći 1.000. Komisije utvrđuju koji će objekti uz veću rekonstrukciju moći da se čuvaju, ali se bojim da će nekoliko zgrada morati da se ruši. Zahvaljujući urgentnoj pomoći smo uspeli da pokrijemo objekte da ne bi propadali na kiši, a uskoro ćemo biti spremni da otpočnemo sanaciju - priča za „Alo!“ Simović.



Izvor:Alo

 
Poslednja izmena od urednika:
Učlanjen(a)
29.04.2009
Poruka
3.068
U Kraljevu ne može biti vulkana i mora

Sreda - 10.11.2010

Topli sivocrni pesak koji šiklja iz ogromne pukotine koja se usled zemlotresa otvorila u selu Sirča kod Kraljeva nije vulkanskog porekla, tvrde stručnjaci.

Geolozi takođe odbacuju spekulacije meštana da bi slana voda koja je posle pomeranja tla počela da kulja iz nekoliko izvora mogla da najavi nastanak nekog budućeg šumadijskog mora. Topli pesak kakav meštani dosad nisu videli u selu na Moravi na površinu je usled tektonskih pokreta dospeo s velikih dubina, objašnjava Marinko Toljić.
- Da se radi o vulkanizmu bilo bi više materijala na površini. Takav pesak se stvara na većim dubinama. Tektonske aktivnosti su omogućile put termalnoj vodi iz većih dubina u manje, a voda je sa sobom ponela i taj pesak - objašnjava Toljić, profesor Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu.
Njegov kolega, docent Dejan Vučković, takođe tvrdi da nema „ni teoretske mogućnosti“ za vulkanske aktivnosti u ovom kraju jer ih pre svega onemogućavaju geološke predispozicije. On dodaje da ne čudi slana nota koju je voda dobila na pojedinim izvorima.


Izvor:Alo
 
Natrag
Top