Tragači za blagom opustošili Jerinin grad

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Tragači za blagom opustošili Jerinin grad

Novosti


Tragači za blagom opustošili vredan arheološki lokalitet kod Trstenika. Uništili deo nalazišta. Kostur deteta ostavili divljim zverima


Uništen tek pronađeni pod jedne od gradskih prostorija, i bačene dečje kosti

ZNAČAJAN arheološki lokalitet Jerinin grad, poznatiji kao Grabovac kod Trstenika, teško su oštetili divlji kopači. Tragači za blagom su izrovarili deo srpske srednjevekovne tvrđave i to na mestu gde su arheolozi pre dve godine započeli istraživanja, prva na ovom lokalitetu.

- Naneta su trajna oštećenja. Uništen je tek pronađeni malterisani pod jedne od gradskih prostorija - kaže za „Novosti“ Aleksandar Kandić, predsednik Udruženja „Jerinin grad“, koji vodi računa o lokalitetu. - Prosejavanjem zemlje zatrpali su arheološku sondu koja je bila potpuna istražena 2010. godine tako da je ona praktično vraćena u prvobitni položaj.

Kako saznajemo, kopači su pronašli i skelet deteta, koji su ostavili pored ložišta za vatru na lokalitetu. U Udruženju navode da su kosti ostavljene na milost i nemilost divljim životinjama.

- Očigledno da je reč o organizovanoj grupi divljih „arheologa“, koji su došli na utvrđenje i tražili blago u delovima koje smo prethodno istraživali - kaže za „Novosti“ Marija Marić, arheolog Zavoda za zaštitu spomenika u Kraljevu, koje godinama vodi borbu protiv krađe arheološkog blaga u Raškom i Rasinskom okrugu.

- Strašno je što su svojim nezanjem uništili pod jednog objekta, čije istraživanje nije bilo dovršeno. Raskopavali su i na drugim mestima, a dečji skelet zgurali u plastičnu kesu i ostavili pored zgarišta! Tražili su metalne nalaze, fibule, kopče koje na crnoj berzi mogu da dostigne visoku cenu.

Sagovornica dodaje da su ceo slučaj prijavili policiji i javnom tužilaštvu.

- Umesto da nastavimo sa istraživanjima i sanacijom, prinuđeni smo da jurimo lopova koji kradu vredno nasleđe i to na lokalitetu koji je proglašen za kulturno dobro od velikog značaja za Srbiju - kaže Marija Marić, dodajući da bi Grabovačka tvrđava, uz manju konzervaciju mogla da se trajnije sačuva.

Jerinin grad delimično je stradao u zemljotresu u Kraljevu budući da se nalazio samo 10 kilometara od središta potresa. Uprkos svemu, utvrđenje smešteno na bregu na visini do 300 metara ima čak 350 metara sačuvanih zidova, a impozantna arhitektura je veća od gradova Koznik i Maglič. Najstarija fortifikacija na Grabovcu podignuta je 6. veku za vreme vladavine vizantijskog cara Justinijana Prvog, a utvrđenje je ponovo zaživelo u doba srpske srednjovekovne države.

Udruženje „Jerinin grad“ raspisalo je nagradu od 50.000 dinara za svaku informaciju o počiniocima varvarskog dela.

ARHEOLOŠKA MAFIJA
BOGATA arheologija Rasinskog okruga često je meti kopača i arheološke mafije. Pre pet godina je na kasnoantičkom lokalitetu Gradište u selu Ljubnici kod Aleksandrovca primećena grupa kradljivaca sa detektorima za metal, a policija je kasnije kod počinioca našla kopče, fibule, strele i novčiće od 4. do 6. veka. Ispostavilo se da su mesecima „operisali“ na lokalitetima u Župi.

 
Natrag
Top