Totalni pocetnik

Član
Učlanjen(a)
19.02.2010
Poruka
18
Imam pasenoga koji je mom sinu poklonio ribicu za rodjendan.Radi se o nekom borcu plave boje.Drzim ga za pocetak u tegli.Odlucio sam da pravim akvarijum.Komsija mi je nabavio staklo dimanzija 70>40<40.E sad.Debljina dna je 15 mm,a stranice 8 mm.tesko brate.Sta ce biti kad ga napunim pijeskom i vodom.Zalijepili smo to silikonom za akvarijume,ali sam nesto sumnjicav.Hoce li to sve izdrzati pritisak.Smijem li silikon da stavim i unutar akvarijuma.Posto je sve u fazi izrade molio bih nekoga da me posavjetuje.Postolje cu praviti od metala,jer je strasno tezak.
 
Član
Učlanjen(a)
16.08.2009
Poruka
932
prvo - ceo aq. mozes da napravis od stakla debljine 8 mm ( bice to i suvise cvrst akvarijum, mada se za te mere (u principu) koristi staklo od 6 mm ( stranice ) i 10 mm ( osnova )) al sto je sigurno sigurno je.
drugo - koji si silikon koristio pri lepljenju aq. ? itekako je bitno ...
trece - koji ces sistem upotrebljavati za filtraciju vode tj za obogacivanje aq. kiseonikom i ostalim potrebama za zivot ribica .... posto ti je aq. otprilike 100 l +-
cetvrto - sta imas u planu da drziz od ribica i bilja u tom aq. ???

eventualno, mogao bi da postavis neku sliku onoga sto si dosad uradio ....
Smijem li silikon da stavim i unutar akvarijuma
silikon i ide i sa unutrasnje strane aq.
 

Prilozi

  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    4,6 KB · Pregleda: 140
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.02.2010
Poruka
18
novi akvarijum

Ja sam staklo dobio badava i poklonu se u zube ne gleda.Silikon ,koji sam koristio je za akvarijume.Danas sam ga napunio vodom i ne pusta nigdje.Drzacu ga tako dva tri dana.Sto se tice filtera imam u planu da dodam jos jedan stakleni dio ,koji ce biti dimenzija 20/40/40.E sad trenutno neznam kako da ga oformim i za to mi treba pomoc.Sto se tice pumpe i grijaca to cu da kupim.Ribice koje planiram da drzim su slatkovodne.Sto se tice podloge neki dan sam na plazi u Becicima skupio pijeska i prokuvao ga par puta.Citam tvoje postove i polako se ucim.Do stavljanja riba u akvarijum imam jos mnogo toga da uradim.Moram da isplaniram postolje,pa krov i u krovu osvetljenje.Inace cu da u akvarijum sipati vodu iz bunara posto zivim na selu i mislim onako laicki da nije dobro sipati hlorisanu vodu u ak.Sto se tice nekog drveca u ak imam nesto od masline ,vinove loze i vrbe.Za biljke pojma nemam.I ti ocekujem savjete i pomoc.U svakom slucaju zahvaljujem na pomoci.
 
Član
Učlanjen(a)
16.08.2009
Poruka
932
mogu samo da te ohrabrim pri formiranju aq. i njegovih stanovnika. sto se tice aq. moj ti je savet da ostavis tu vodu u aq. jedno desetak dana, pa i vise. voda za aq. moze i iz cesme, stim sto mora da ostoji par dana kako ne bi ubio ribice hlorom. sto se tice vode iz bunara .... zaista neznam sta da ti kazem. procitao sam negde da nevalja ni kisnica da se sipa u aq. zbog mekoce vode. ipak kada budes odlucio koje ces ribice u aq. i koje biljke, moras pazljivo da proucis uslove za zivot i da li mogu zajedno u aq. neke vrste nesmes mesati da ne bi izazvao pokolj u aq. opet neke vrste nemozes drzati ako im tvrdoca vode ne odgovara ...
 
Član
Učlanjen(a)
19.02.2010
Poruka
18
Hvala ti brate.Evo mi buduci akvarijum stoji na verandi ispred kuce na novinama i vidim da ne pusta nigdje.Evo vec mjesec dana pada kisa ,pa mi je sve depresivno.Jos mi se i auto pokvarilo.Jos nikad mi auto nije stalo kad je lijepo vrijeme,no uvijek kad je kisa.Valjda vazi onaj Marfijev zakon.Sto se tice akvarijuma,ja cu svu potrebnu infrastrukturu da osposobim.grijace,filtere,osvetljenje itd.I ne kraju cu da se pozabavim ribama.Normalno je da cu za svjete pitati osobe koje vec znaju nesto o tome.To je ipak nauka.Ja sam inace pasionirani ribolovac.Skadarsko jezero mi je na domak kuce i visim na njemu.Volim prirodu zivam u tome.Inace sam rodjen u Sarajevu i zivio tamo do rata.U Sarajevu sam se bavio planinarstvom i skijanjem.Bio sam domar jednog planinarskog doma u okolini Sarajeva.E sad ovde u CG psto mi je jezero blizu bavim se ribolovom.Sportskim.Akvarijum je velika obaveza.Toga sam svjestanTreba na sve paziti.Moj sin Nikola koji ima 3 godine vec je naucio da ne smije da stavlja prste u vodu gdje mu pliva njegov Ljubisa.To je ribica kojumi je dao pasenog.I drzim je u tegli.I sva ova prica je zbog mog sina,Ja akvarijum pravim da bi moj Nikola uzivao u tome.Vjerujem i nadam se da ce on paziti na akvarijum vise nego ja.Ja i on cemo zajedno raditi oko ak.Ima na face book igrica hepi akvarijum i znas da moj Nidzo me pita jesi nahranio ribice i ocistio akvarijum.Jos jednom ti zahvaljujemna podrsci i pozdravljam te.Nadam se da te nisam udavio pricom.
 
Član
Učlanjen(a)
16.08.2009
Poruka
932
za pocetak mogu samo da kazem ... blago tebi ... skadarsko jezero :). i sam sam pecaros , tako da te razumem potpuno.
ne , nisi me udavio pricom, jer kao i ti, imam dvoje dece pa znam kako je.
ovako, posto i sam prikupljam informacije o formiranju jednog novog aq. mogu da ti pomognem onoliko koliko prikupim informacija i onoliko koliko meni drugi pomognu. resenja su razlicita za iste probleme, tako da pri formiranju svog aq. moras imati odredjenu dozu rezerve. sto bi rekao nas narod, dve su glave pametnije od jedne.
posto ti je aq. napolju napunjen vodom preporucio bih ti da povremeno proveravas spojeve silikona i stakla. ne sme da se pojave mehurici u silikonu tj na spojevima !!! ako primetis da negde ima mehurica u silikonu, bilo bi lepo da ceo aq. razlepis i ponovo zalepis. ono sto sad ne propusti , propusti ce ti za godinu il dve a mozda i manje !!! procitao sam da se aq. prave da traju decenijama a uslov za to jeste dobar silikon ili ti akvarijumski silikon proverenih proizvodjaca.
uskoro cu i ja prestaviti moj rad u slici i delu ... samo malo da stanem na noge ... kriza je, a ja podstanar ... :acute:
 
Član
Učlanjen(a)
28.11.2012
Poruka
1
zeleo bi da napravim akvarijum duzine 70cm visine 35cm i sirine 35cm pa me zanima staklo debljine da stavim ?
 
Član
Učlanjen(a)
16.08.2009
Poruka
932
Ako stavljas gornje drzace poklopca, onda je 6 mm staklo zadovoljavajuce. Ako nemas drzace, sto je malo verovatno onda je 8 mm pravo staklo za taj akvarijum.
I sam lepim takav akvarijum za prodaju.
 
Natrag
Top