Total War: Shogun 2

Član
Učlanjen(a)
04.01.2011
Poruka
886
Istorija je hronika ratovanja i spletki iza kulisa. U periodima mira, ali i tokom ratnog haosa, frakcije u borbi za moć, koristile su se svim sredstvima. Ispod vidljive istorijske površine krije se mreža interesa i odnosa koju istoričari nikada neće razmrsiti u celosti. Dok se Evropa lagano oslobađala crkvenih stega, mi smo se koprcali pod Turcima, Indijanci nisu slutili o masakru koji dolazi, a časni Japanci... nisu bili uvek tako časni.



Creative Assembly već deset godina igračima pruža uvid u istoriju na apsolutno jedinstven način: kroz realnu praksu. Za njih je nebitno koja istorijska ličnost je šta uradila, koja je vojska porazila koju, već kako se to radilo i kako je moglo da izgleda. Oba najvažnija aspekta upravljanja su tu: potezni menadžment, koji upravo predstavlja borbu za ostvarivanje interesa, gde se zaista vidi ko je ko, i real-time borba, gde strateška veština dolazi do izražaja.

Ta formula ostaje stub franšize, ali Shogun 2 Total War predstavlja najzreliji naslov. Osnovna primesa je usavršena i svedoči o logičnoj i racionalnoj evoluciji, a obogaćena je brojnim sitnim elementima koji Total War: Shogun 2 čine idealnom strategijom. Izgleda da se u ovoj igri sve vrti oko velike armije, masivnih mapa, ona i jeste epohalna, ali ispod tog pojavnog, kada je bolje upoznate, krije se neverovano more mogućnosti koje će učiniti da zaista zavolite vaš klan, da brinete o svojim agentima kao da su živi ljudi i da teško primite smrt svog generala. Total War: Shogun 2 je toliko dobar.

Stvaranje gameplay mehanike koja bi mogla mesecima da drži igrače u solo modu izuzetno je težak zadatak. Nije lako stvoriti ni izazovni i izbalansirani multiplayer, ali ovakva “old school” single player igra, nadograđena trendovima današnjice taman onoliko da nikome ne zasmeta, a da prviuče početnike, predstavlja umiruću vrstu. Kao i do sada Total War: Shogun 2 namenjen je strpljivim gejmerima koji su u stanju da razmišljaju nekoliko poteza unapred, koji imaju viziju. Zato se ova strategija ne igra “sporta radi” i povremeno. Ona se živi. O njoj se razmišlja dok ste u autobusu, na času ili poslu, u prodavnici... Ovde morate pažljivo birati prijatelje i neprijatelje. Da li da razvijate ekonomiju? Da li su vojne ispostave na granicama dovoljne? Da li će vaš Nindža asasin za koga ste se vezali preživeti?

Shogun 2: Total War smešten je u 16. vek, u vreme feudalnog Japana, na istoijskog pozornici čiji su temelji izgrađeni posle građanskog rata u 15. veku. Zemlja je izdeljena na klanove koji se bore za moć i dominaciju, a na igraču je da odabere jedan od osam ponuđenih. Svaki od klanova ima svoje nedostatke i prednosti (Traits). Na primer, Chosokabe imaju najbolje strelce i uvećan prihod sa farmi, Hattori mogu da se pohvale svojim nindžama, Mori gospodare najboljom mornaricom i sl. Odabir klana će svakako uticati na vaš način igranja i strategiju, a prisustvo određenih benefita donosi olakšanje u određenim odnosima, ali je spektar prohteva igre i mogućnosti toliki da se prednost često guši u moru opcija: baš kao u stvarnosti. Shogun 2: Total War zato pruža neverovatno realno iskustvo u oblasti politike, ratovanja, ekonomije, upravljanja...

Na prvi pogled izgleda da po bogatstvu Shogun 2 ne može da se meri sa igrama iz serije koje donose raznovrsne frakcije i globalnije mape. Međutim, ovaj osećaj nestaje posle samo nekoliko minuta provedenih uz Shogun 2: jer se na prostoru Japana kriju brojne varijacije i različitosti. Creative Assembly je stovrio ostvarenje sa dovoljno sadržaja da spada u retku grupu igara čije se kupovina zaista isplati na duže staze. Ovo strateško remek-delo treba da predstavlja obaveznu lektiru svakom gejmeru. Na žalost, ovakvih “PC centričnih” naslova sve je manje. Izdavači nastoje da simplifikuju RTS, da ga učine atraktivnijim i žanrom više okrenutim ka akciji.

U Shogun 2 Total War ne svodi se sve na ratovanje, koliko god to bio važan aspekt. Zavisno od afiniteta igrača i stila igranja neko će provoditi više ili manje vremena na bojištu. Odnosi sa okolinom su ključni: građenje mostova, koliko i njihovo rušenje u pojedinim trenucima. U ovoj igri možete ojačati veze sa saveznicima ženidbom članova porodice, trgovisnkim sporazumima namenjenim razmeni resursa i sl. Odnosi zavise od interesa, ali nisu jedini faktor. Koncept časti za mnoge japanske vladare bio je izuzetno važan, kako ga god tumačili. Zato je potrebno razmišljanje nekoliko koraka unapred, jer nečasno nepoštovanje sporazuma sa savetnicima utiče na budući tok igranja. Jednostavno, manje iskusni igrači mogu žrtvovati dugotrajni odnos za kratkoročni benefit, koji ih kasnije može dosta koštati. Uz Shogun 2 treba da dolazi nalepnica “Igrati pažljivo”.




shogun-total-war-2-2.jpg




Veoma je zanimljiv i koncept agenata. Shogun 2 igračima nudi nindže, monahe (monk) i metsuke (tajna policija). Aktivnost ovih agenata dodaje novu dimenziju celokupnom iskustvu stvarajući “makaze-kamen-papir” situaciju. Igranje s’ agentima je znatno zanimljivije nego u ostalim Total War naslovima. Isto važi i za generale, koji sada imaju “svoju ličnost”, te je obavezno izdvajanje omiljenih, za koje se igrači vezuju. Total War je često nudio depersonalizovano iskustvo gde otuđeni lider upravlja marioniteima. Shogun 2 dodaje i personali sloj i zato predstavlja najzreliji deo serije.

Evolucija franšize, ozbiljnost i stepen zrelosti najbolje se oseća u odlukama vezanim za razvoj. Svaki klik i svaka odluka otvaraju prostor za nove pravce i odluke. Efekti se ne zadržavaju na prostom uvećanju štete ili brzine, na primer, već novi slotovi donose kreativne opcije i u različitim pravcima poboljšavaju neki od bitnih elemenata vašeg klana. Važno je napomenuti da sve što radite obavljate u predivno dizajniranom interfejsu koji predstavlja okvir za podneblje u koje vas igra vodi. Shogun 2 Total War nije samo plod istorijskog istraživanja već i jake umetničke inspiracije sa jasno definisanim pravcem. Opciji, meniji, grane razvoja i sve što možete da kliknete oblikovano je sa vizijom i idejom, a ne generično, jer je neophodno.

Drugi važan aspekt igre su real-time okršaji. Od Creative Assembly većih majstora za epohalne sukobe nema, ali to ne znači da nema “štucanja”. AI problemi prate Total War od početka. Iako je situacija bolja protivnik će umeti da zablentavi. Najavljenje inovacije u navalnom ratovanju jesu pristune, ali ovaj aspekt ume da frustrira do tačke da će neki igrači često birati auto-resolve opciju. Ipak, više nema brige o vetru i tipu topova i sličnom ekstremnom mikromenadžmentu. Opcije za vatrenu paljbu sa brodova su ograničene, pa se sukobi rešavaju strelama i približavanjem do tačke kada je ukrcavanje i osvajanje broda moguće. Izgleda da su određeni problemi nerešivi za Creative Assembly. Jednostanvo, AI će najčešće biti dovoljno jak i izazovan protivnik, ali će imati običaj da ponekad zaboravi da skloni čitave grupacije koji će poslužiti kao glineni golubovi vašim strelcima i sl.

Dok igrate strateško-poteznu komponentu bićete zadivljeni bogatstvom opcija, balansom i vizijom koju je Creative Assembly imao. Neverovatno je koliko taj aspekt odiše duhom starog Japana. Isto važi i za strategiju u realnom vremenu: nivo istraživanja i rezultat koji je postignut je impresivan. Stepen verodostojnosti uvek je krasio Total War seriju, ali Shogun 2 poprima nove razmere. Posle ove igre znaćete po čemu su s razlikovale jedinice, klanovi, kako je oružije izgledalo i sve drugo vezano za ratište. Početna organizacija biće ubrzo razbijena u ratni haos koji valja iskontrolisati. Ovo je vrhunsko strateško iskustvo sa izuzetnom grafikom i sigurno je da je Shogun 2 glavni konkurent za strategiju godine.

Kada vam AI dosadi vreme je za kooperativno igranje sa prijateljima, ali i online sukobljavanja. Kooperativni mod je zanimljiv, pogotovo kada igrate sa nekim ko slično razmišlja, ali prava poslastica leži u odličnoj multiplayer komponenti, koja zahteva strpljenje, pedantost, ali iziskuje i dosta vremena. Priroda upuštanja u Shogun 2 multiplayer razlikuje se od osećaja igranja većine online igara. Najpre, za svaku pohvalu je bogatstvo nadogradnji u Avatar Conquest modu i nebrojane mogućnosti personalizacije, koje se postepeno otključavaju kroz napredovanje po nivoima. Creative Assembly, dakle, ostavlja akcenat na detaljima i u multiplayer-u, ali ovde nema poteznog menadžmenta. Mapa sveta, tj. Japana samo je platforma za planiranje i započinjanje sukoba. Bagovi, inače, u multiplayer-u postoje, a najozbiljniji se ogleda u povremenoj nemogućnosti igre da se “zakači za server”. Reč je o retkim situacijama koje će verovatno razvojni tim ispraviti nekim sledećim update-om, i koje nikako ne utiču drastično na inače sjajno iskustvo za svakog pravog fana.

Možda deluje da smo o ovoj igri rekli dosta toga, ali je istina da bi svaki fan bio u stanju da napiše knjigu za Total War: Shogun 2. To je iskustvo koje se ne može prepričati, jer je svaka kampanja i svaka sesija individualna stvar, za svakog igrača. Sve je manje ovako zrelih PC naslova, ali njihova vrednost nikada neće proći. Dok igrači akcione naslove pamte uglavnom od igre do igre, zaboravljajući prethodne delove, ovakvim remek-delima uvek će se vraćati. Ovo je šah 21. veka.

IZVOR:GAMEINFUSION.NET
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top