Tošetov vozač osuđen na dve godine

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Odluka suda u Skoplju


tose-v.jpg


SKOPLJE - Georgij Georgijevski, vozač džipa u kojem je poginuo Toše Proeski, osuđen je juče u Osnovnom sudu u Skoplju na dve godine zatvora zbog nesreće u kojoj je u 16. oktobra 2007. stradao popularni makednoski pevač.

Makedonski sud je posle čitanja završnih reči danas doneo presudu prema kojoj je Georgijevski odgovoran za saobraćajnu nesreću. Georgijevski, koji se rasplakao u sudnici, do kraja suđenja je tvrdio da je nevin.
- Ne osećam se krivim. Nije tačno da sam spavao za volanom pre nesreće. Ja sam izgubio brata i već sam kažnjen. Toše će uvek biti sa mnom i živeće u meni - rekao je kroz suze Georgijevski, koji se sve vreme držao za glavu.
Njegova advokatica Silvija Džilvidžieva u završnoj reči je tražila da se Georgijevski oslobodi krivice.
- Dokazalo se da Georgijevski nije kriv za nesreću. Nije se potvrdilo da je vozio 152 kilometara na čas i da nije držao potreban razmak. On najviše pati zbog gubitka svog najboljeg prijatelja - rekla je Džilvidžieva.
Tužilac Vera Ilijevska tražila je da Georgijevskog proglase krivim.
- Otežavajuće je to što Georgijevski ne oseća odgovornost za nenadoknadiv gubitak kako za porodicu Proeski tako i za celu državu. Olakšavajuća okolnost je to što njega ova tragedija isto pogađa i on će živeti s tim teretom celog života. Ukoliko i želimo da verujemo da je za Tošetovu smrt kriva sudbina ne možemo zatvoriti oči pred činjenicom da je Georgijevski upravljao automobilom prevelikom brzinom i da nije držao potrebni razmak od kamiona ispred sebe - rekla je tužiteljica.
Proces protiv Georgievskog traje skoro godinu dana. Na suđenje nije doveden vozač kamiona Slaviša Kuzmanović, u čiju je prikolicu je udario džip „tuareg”, koji je vozio optuženi.
U nesreći koja se dogodila na autoputu kod Nove Gradiške u Hrvatskoj teže je povređen i vozač „tuarega“ Georgijevski, a lakše Tošetova menadžerka Ljiljana Petrović. Tog kobnog dana, Toše je krenuo u Zagreb, gde je trebalo da snimi englesku verziju jednog od njegovih hitova.
Porodica Proeski odrekla se krivičnog gonjenja, ali je optužnicu po službenoj dužnosti pokrenulo skopsko Tužilaštvo, tereteći vozača za krivično delo protiv bezbednosti saobraćaja sa smrtnim posledicama. Tošetova menadžerka nije se pridružila tužbi i odrekla se materijalne odštete.

Autor: N. B.
 
Natrag
Top