Tolerancija se uči od malih nogu

Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064
IZVOR:BLIC ZENA
Tajna učenja dece toleranciji nije vaspitavanje kroz lekcije, već kroz lični primer.
Stoga, prvo morate da se suočite sa vlasititim predrasudama.
1046_deca-zagrljena-dreamstime_f.jpg

Današnji mladi pokazuju visok stepen netolerantnosti i to u sve mlađem dobu, navodi „Njujork tajms“, u kome smo našli podatak da većinu zlodela učinjenih iz mržnje čine osobe mlađe od 19 godina. Ovo je vrlo tragičan podatak, jer deca se ne rađaju sa mržnjom. Predrasude, mržnja i netolerantnost se uče isto kao i osećajnost, razumevanje i empatija, smatra prof. dr Mišel Borba, autorka „Velike knjige o Roditeljstvu“, iz koje vam prenosimo nekoliko saveta za vaspitanje dece u duhu tolerancije.


1. Suočite se sa vlastitim predrasudama
Prvi korak u stvaranju atmosfere tolerancije jeste da uočite svoje vlastite predrasude i razmislite kako one utiču na vaše dete. Zatim morate napraviti ozbiljan napor kako biste ublažili neka svoja ubeđenja, kako se ona ne bi preslikala i na vaše dete.

2. Posvetite se vaspitanju
Roditelji koji razmišljaju o tome kako žele da vaspitaju svoje dete obično uspevaju u svojim namerama. Ukoliko stvarno želite da vaše dete poštuje različitost, morate na tome raditi od samog početka.

3. Mudre opomene
Sledeći savet je da ne treba dozvoliti uvredljive komentare na račun drugih ljudi. Kada čujete da vaše dete nekoga diskriminiše iz bilo kog razloga, pokažite da vam se to ne dopada. Vaš odgovor šalje vašem detetu jasnu poruku o vašem sistemu vrednosti. Kažite, „to uopšte nije lepo i ja ne dozvoljavam da se tako nešto govori u mojoj kući„. Ili, „to je vrlo ružan komentar, i ne želim to da slušam“. Na taj način detetu pokazujete da ste dosledni u svojim stavovima, a i ono će naučiti kako da reaguje ako neko drugi kaže nešto slično u njegovom prisustvu.

4. Poštujte različitost
Od malih nogu detetu pokazujte pozitivne slike - od igračaka, muzike, literature, filmova, koji predstavljaju različite etničke grupe. Podstičite dete da, bez obzira koliko malo bilo, ima kontakte sa pripadnicima drugih rasa, religija, kultura, pola, sposobnosti i verovanja. Što više vaše dete vidi da vi poštujete razlike, više će i ono biti sklono tome.

5. Ističite sličnosti
Podržavajte vaše dete da traži ono što mu je zajedničko sa drugom decom, umesto da mu govorite kako se ono razlikuje od njih. Kad god vam kaže kako se ono razlikuje od drugih, možete mu reći: „Ima puno toga što tebe čini različitim od drugih ljudi, ali, hajde da vidimo šta imate zajedničko“. Pomozite mu da vidi kako sličnosti nadjačavaju razlike.

6. Budite dobar uzor
Najbolji način da vaše dete naučite toleranciji jeste da ono prati vaš primer kroz svakodnevnu praksu. Zato svaki dan postavite sebi sledeće pitanje: „Ako moje dete ima samo mene za uzor, da li mu dajem primer koji želim da sledi?“.
 
Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
Odgoj dece je jako komleksna delatnost a saveti su uvek dobbro došli kao i ovi, Međutim niti dobri saveti nemaju uspeha ako u tom odgoju niamo i srcem i dušom kompletno uključeni. Brzina života koji mi danas živimo sve manje nam ostavlja vremena za pravi odgoj i sve više deca su upućena na ono što im nudi tv,i ostala glasila. Škola je tu prva u odgoju ili bi trebala biti sobzirom da su i nučiitelji deo te "trke".
Čestitam svakom roditelju koji uz sve što mu život nosi uspije i lepo odgojiti ono što mu je najvrednije a to je dete !!!
 
Natrag
Top