Tko su Baptisti,što vjeruju?

Učlanjen(a)
24.01.2015
Poruka
218
Tko su baptisti? Koja su osnovna obilježja baptista?
Baptisti su kršćani koji su svjesno, vjerom prihvatili Krista kao osobnog Spasitelja. Temelje svoj život na Bibliji kao jedinom autoritetu po svim pitanjima vjere, pobožnosti i života općenito. Okupljeni su u mjesne crkve koje su po svojoj strukturi kongregacionalističke, (nema hijerarhije niti jednog centra koji uređuje život svih baptista), autonomne i gdje su svi ravnopravni i pozvani izgrađivati crkvu svojim darovima i sposobnostima. Svi su pozvani sa svom ozbiljnošću proučavati Riječ Božju, propovijedati Evanđelje i svojim životom to potvrđivati. Otvoreni su za dijalog i suradnju s drugima, zalažu se za slobodu savjesti, promicanje ljudskih prava, vjerskih sloboda, odvajanje crkve od države...
Koliko ima baptista u Hrvatskoj? U svijetu?
U Hrvatskoj ma oko 2000 krštenih članova, a šira baptistička obitelj, koja uključuje djecu, redovite posjetitelje i prijatelje, broji oko 3000 ljudi.

U svijetu ima oko 110 milijuna baptista u oko 200 nacionalnih saveza i organizacija.
Izvor:
HTML:
http://www.baptist.hr/razgovori/52-tko-su-baptisti-toma-magda
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Lepo, ali ja bih voleo da čujem o verovanjima Baptista i religioznoj praksi. Šta je to što ih razlikuje od drugih. Hvala..
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Zašto si baptist? Da li si rođen u baptističkoj obitelji ili je to bilo tvoje opredjeljenje? Da li baptisti surađuju (njeguju bratske odnose) s drugim protestanskim zajednicama? Koji su vam najbliži i s kojima se najviše razilazite u doktrini? Ako razlike među protestantima (ne ubrajam ovdje fundamentalistički orijentirane zajednice i pojedince) nisu velike zašto postoji toliki broj protestanskih denominacija?
Jedan uvaženi američki pastor je prenio papi emeritu, Benediktu XVI želje nekih zajednica da kršćanski svijet treba imati jednog predstavnika. U tom smislu Papa bi bio prihvaćen od strane protestanata. To nikada nije bilo prihvatljivo za Katoličku Crkvu, budući da se Papina služba ne može svesti na predstavnika.
Koji baptisti su se istaknuli tijekom povijesti, bilo kao teolozi, propovjednici ili duhovni pisci. Da li su baptisti zastupljeni u misijama?
 
Učlanjen(a)
24.01.2015
Poruka
218
Zašto si baptist? Da li si rođen u baptističkoj obitelji ili je to bilo tvoje opredjeljenje? Da li baptisti surađuju (njeguju bratske odnose) s drugim protestanskim zajednicama? Koji su vam najbliži i s kojima se najviše razilazite u doktrini? Ako razlike među protestantima (ne ubrajam ovdje fundamentalistički orijentirane zajednice i pojedince) nisu velike zašto postoji toliki broj protestanskih denominacija?
Jedan uvaženi američki pastor je prenio papi emeritu, Benediktu XVI želje nekih zajednica da kršćanski svijet treba imati jednog predstavnika. U tom smislu Papa bi bio prihvaćen od strane protestanata. To nikada nije bilo prihvatljivo za Katoličku Crkvu, budući da se Papina služba ne može svesti na predstavnika.
Koji baptisti su se istaknuli tijekom povijesti, bilo kao teolozi, propovjednici ili duhovni pisci. Da li su baptisti zastupljeni u misijama?
Natrpala si previse pitanja,dobrih,ali puno ih je.Probat ću bar na neka odgovorit.Odrastao sam u Katoličkom okruženju,išao u crkvu ali doma baš i nije bilo neke veike vjere,ono,formalno!A tako i u okruženju.Svećenik nije bio neki duhovan,strog i živčan.
U školi su nas filali antikršćanstvom,doba komunizma je bilo,pa sam tako odrastanjem izgubio vjeru.Protestanti su mi pomogli da pronađem Boga,usmjerili me .
Surađuju ovdje u Rijeci sa svima,najbliži su nam Pentekostalci i Bratska Crkva!
Zašto postoji toliko,pa zato jer nisu centralizirani,nema Pape pa su mnogi,mali Pape!
Bili Graham je možda najpoznatiji Baptist!Imaju misionare.Ne vežem se toliko na Baptiste,da sam u gradu gdje ih nema išao bih u Pentekostalnu crkvu ili Metodističku ili Bratsku a da ni njih nema išao bih u Katoličku ako je bar malo Karizmatska.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Natrpala si previse pitanja,dobrih,ali puno ih je.Probat ću bar na neka odgovorit.Odrastao sam u Katoličkom okruženju,išao u crkvu ali doma baš i nije bilo neke veike vjere,ono,formalno!A tako i u okruženju.Svećenik nije bio neki duhovan,strog i živčan.
U školi su nas filali antikršćanstvom,doba komunizma je bilo,pa sam tako odrastanjem izgubio vjeru.Protestanti su mi pomogli da pronađem Boga,usmjerili me .
Surađuju ovdje u Rijeci sa svima,najbliži su nam Pentekostalci i Bratska Crkva!
Zašto postoji toliko,pa zato jer nisu centralizirani,nema Pape pa su mnogi,mali Pape!
Bili Graham je možda najpoznatiji Baptist!Imaju misionare.Ne vežem se toliko na Baptiste,da sam u gradu gdje ih nema išao bih u Pentekostalnu crkvu ili Metodističku ili Bratsku a da ni njih nema išao bih u Katoličku ako je bar malo Karizmatska.

Lepo, ako mozes ukratko da napises verovanja i razlike izmedju Baptista i drugih crkava tj. protestantskih zajednica?
 
Učlanjen(a)
24.01.2015
Poruka
218
Vjerovanje i nauk baptističkih crkava slijedi temeljna vjerovanja glavnine kršćanskih crkava, odnosno vjerovanje rane kršćanske Crkve, kako je ono predočeno u Novome zavjetu i sažeto u Apostolskom i Nicejsko-carigradskom vjerovanju.
Baptisti također slijede glavnu liniju teologije i biblicistike tradicionalnih protestantskih crkava, a obaziru se i na teološko nasljeđe umjerenih anabaptista, kao i na ono engleskih puritanaca i separatista u ranom 17. stoljeću.
Baptističko vjerovanje i nauk posebice se ogledaju u sljedećem:
Vjernici su opravdani milošću Božjom, po vjeri.
Ni svećenik niti crkva ne mogu stajati između vjernika i Boga.
Biblija je konačni autoritet u stvarima vjere i praktičnoga kršćanskog života.
Crkva je vjernička zajednica koja djeluje u skladu s Božjom nakanom.
Uskrsli Krist jest djelotvorno nazočan u životu vjernika.
Posebnosti baptističkoga vjerovanja i nauka
Iznimno naglašavanje autoriteta Biblije (načelo Sola Scriptura), koji je ponad svakoga drugog autoriteta crkvenog učiteljstva.
Mjesna crkva jest zajedništvo okupljenih vjernika koji su svoje obraćenje svjesno potvrdili krštenjem, te slobodno i dragovoljno pristupili vjerničkoj zajednici. Mjesna crkva je autonomna i samostalna, ustrojena na kongregacijskom načelu, gdje svaki vjernik ima jednaka prava u zajednici. Slijedeći misao o „svećenstvu svih vjernika", svaki pojedinac ima pravo na izravan pristup k Bogu i saznanje da je od Boga izabran u službu.
Čin krštenja (uronjavanjem) prvenstveno je znak poslušnosti biblijskom nalogu, a krštenje mogu primiti samo oni koji su prethodno svjesno uzvjerovali.
Svijest o dužnosti misije i evangelizacije, koja je sažeta u poznatom načelu „Svaki baptist - misionar".
Inzistiranje na potpunoj vjerskoj slobodi, kao i na odvojenju crkve od države.
Crkveni obredi
Baptisti, pozivajući se na svetopisamsku utemeljenost, priznaju samo krštenje i Večeru Gospodnju (euharistiju), no ne nazivaju ih sakramentima, već ih razumijevaju u smislu obdržavanja obredâ koje je sâm Krist ustanovio.
Krštenje
Baptisti naglašavaju valjanost krštenja samo svjesnih vjernika, koji su svoju odluku donijeli zrelo i samostalno.
Krštenje se obavlja uronjenjem cijele osobe u vodu, čime se simbolizira umiranje starom životu (uranjanje ima značaj životne opasnosti, ali i znakovitost predavanja Kristu u potpunosti, suobličavanjem s njime u smrti i ukopu) i izranjanje (simbolika izbavljenja i podizanja, odnosno suobličavanja s Kristom u uskrsnuću i proslavljanju) u novi život.
Krštenje je za baptiste više od samoga simbola: ono predstavlja i tajnovit ulazak u duhovnu zajednicu Tijela Kristova - Crkve.
Večera Gospodnja
Večera Gospodnja ili euharistija jest svečani obred u kontekstu bogoslužnog čina vjerničke zajednice koja je okupljena u Kristovo ime.
Ona predstavlja tajnovitu zajednicu s Kristom, ali je istodobno i čin zajedničkoga blagovanja.
Nakon što pastor izrekne Gospodnje riječi ustanovljenja, đakoni, nakon zahvalne molitve, podjeljuju okupljenoj zajednici najprije kruh, a potom i vino.
Baptisti teološki ne drže da se nakon izricanja riječi ustanovljenja događa pretvorba, već smatraju da taj čin uvodi u živi spomen na Isusovu muku, na zahvalnost za njegovu otkupljujuću žrtvu, te na svijest o njegovoj trajnoj prisutnosti i nadu da će on ponovno doći.
Kopi sa www.baptist hr
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Godinama poznajem baptiste i mogu da kazem da su to dobri hriscani.
Cak sam u jednoj evangelizaciji Bill Grahama saradjivao i zaista je bilo lepo.
Oni priznaju osnoviu hriscanskog ucenja i nisu dleko od pravog izvora.
Gotovo gde god sam bio sreo sam se sa baptistima, u Evropi, Aziji pa cak i u Australiji.
 
Natrag
Top