Tko je naš Spasitelj?

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.331
Što kaže Sveto Pismo, tko je naš Spasitelj? U čitavom Svetom Pismu ukupno nalazimo 55 mjesta koja spominju, govore o Spasitelju. Od ovih 55 mjesta, 30 puta Spasitelja nalazimo u Starom zavjetu i 25 puta u Novom zavjetu.

Spasitelja u Starom zavjetu nalazimo uvijek vezanog uz Boga (18 puta) ili Jahvu (12 puta), a vrlo je interesantan slijedeći redak:

Iz 43,11: Ja, ja sam Jahve, osim mene nema Spasitelja.

Kao što vidimo, Jahve (Bog) se i u Starom zavjetu objavljuje kao jedini Spasitelj.

Sad ćemo vidjeti sva mjesta u Novom zavjetu koja govore o Spasitelju i o tome tko je Spasitelj.

1. Lk 1,47 - Spasitelj Bog
2. Lk 2,11 - Spasitelj Krist Gospodin
3. Iv 4,42 - Spasitelj Isus
4. Dj 5,31 - Spasitelj Isus
5. Dj 13,23 - Spasitelj Isus
6. Ef 5,23 - Spasitelj Krist
7. Fil 3,20 - Spasitelj Gospodin Isus Krist
8. 1 Tim 1,1 - Spasitelj Bog
9. 1 Tim 2,3 - Spasitelj Bog
10. 1 Tim 4,10 - Spasitelj Bog
11. 2 Tim 1,10 - Spasitelj Isus Krist
12. Tit 1,3 - Spasitelj Bog
13. Tit 1,4 - Spasitelj Isus Krist
14. Tit 2,10 - Spasitelj Bog
15. Tit 2,13 - Spasitelj Isus Krist
16. Tit 3,4 - Spasitelj Bog
17. Tit 3,6 - Spasitelj Isus Krist
18. 2 Pt 1,1 - Spasitelj Isus Krist
19. 2 Pt 1,11 - Spasitelj Isus Krist
20. 2 Pt 2,20 - Spasitelj Isus Krist
21. 2 Pt 3,2 - Spasitelj Gospodin
22. 2 Pt 3,18 - Spasitelj Isus Krist
23. 1 Iv 4,14 - Spasitelj Sin
24. Jd 1,24 - Spasitelj Bog
25. Jd 4,14 - Spasitelj Sin

Citirajmo dva interesantna izričaja od 25 gore nabrojanih:

Lk 2,11: Danas vam se u gradu Davidovu rodio Spasitelj - Krist, Gospodin.

1 Iv 4,14: I mi smo vidjeli i svjedočimo da je Otac poslao Sina kao Spasitelja svijeta.

Kao što vidimo, naš Spasitelj je rođen u Betlehemu, on je pravi čovjek. To nam svjedoči i sveti Pavao - "Doista po čovjeku smrt, po Čovjeku i uskrsnuće od mrtvih!" (1 Kor 15,21) "Prvi je čovjek od zemlje, zemljan; drugi čovjek - s neba." 1 Kor 15,47). Zašto je naš Spasitelj rođen kao čovjek? Pa zato da bi nas spasio. Osim što naš Spasitelj može biti samo Bog, on mora biti i čovjek da bi nas svojim trpljenjem, svojom žrtvom i svojom smrću na križu otkupio i spasio. Sveti Petar nam to svjedoči: "Dakle, budući da je Krist trpio u tijelu ..." (1 Pt 4,1). Bog, koji je Duh, ne može ni trpjeti ni umrijeti, zato je postao čovjekom kako bi bio naš Spasitelj. Dakle, naš Spasitelj je i pravi čovjek i pravi Bog.

Vratimo se sada na sva mjesta u Svetom Pismu koja govore o Spasitelju. Primjetite da niti na jednom mjestu u Svetom Pismu, niti u Starom niti u Novom zavjetu, uz Spasitelj ne nalazimo odrednicu Otac. Spasitelj je Bog, Jahve, Isus, Isus Krist i Sin. Dapače, na mnoštvu mjesta u Svetom Pismu nalazimo kako naš Spasitelj Isus Krist svjedoči da Ga Otac šalje. A i Otac također svjedoči za Sina: "Ovo je Sin moj ljubljeni". Dvojica su, Otac koji šalje i Sin koji kao čovjek trpi i umire na križu i tako postaje naš Spasitelj.

Postoje oni koji nikako ne mogu prihvatiti Sina (Isusa Krista) kao pravog Boga. Odbacuju ga na razne načine.

Jedni kažu, Otac je Bog, Bog je samo jedan, i onda zaključuju kako je Blažena Djevica Marija rodila samo tijelo a Otac je sam sebe poslao i sam došao i postao Bog u tijelu. Da bi obranili ovu nakaradnu i antibiblijsku tezu kažu - Sin je samo jedna od tri službe Boga. Tko je onda trpio i umro na križu? Bog ne može ni trpjeti ni umrijeti, zar je služba trpjela i umrla na križu!? Kako bi služba trpjela i umrla? Kako bi služba postala naš Spasitelj?

Drugi kažu, Sin (Isus Krist) ima nešto od Boga i Boštva, ali on nije 100% Bog, on nije pravi Bog kao što je Otac pravi Bog. Iako je od vječnosti, Sin je nešto manji i nešto mlađi od Oca, kažu ovi drugi.

Treći Boga razumiju kao "poduzetnika na Nebu". Bog (Jahve) je gazda, i on kao svog zaposlenika šalje sina. Sin smije nositi naziv "Božji sin" jer ga Bog šalje, ali on je zapravo jedan od anđela.

Ima ih koji i na druge načine odbacuju i ne vjeruju da je Sin (Isus Krist) pravi Bog, ali i za njih i za ove gore najbolje reče sam Sin:

Iv 8,24: Umrijet ćete u grijesima svojim. Uistinu, ako ne povjerujete da Ja jesam (ἐγώ εἰμι), umrijet ćete u grijesima svojim.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Da li su Jahve i Isus jedna te ista ličnost? Baš me zanima kako odgovarate na ovo pitanje.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.331
Da li su Jahve i Isus jedna te ista ličnost? Baš me zanima kako odgovarate na ovo pitanje.

Jahve je starozavjetno ime za Boga, dakle Jahve je Bog. Židovi ga čak nisu ni izgovarali nego samo pisali u obliku tetragrama "JHWH". Tek se u Novom zavjetu Bog potpuno objavljuje kao Trojstvo, u kojem je Isus božanska osoba Sina. Dakle, Isus je jedna od tri božanske Osobe, a Bog je Trojstvo Oca, Sina i Duha Svetog.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Jahve ( ili Elohim kako biblija u početku naziva Boga prikazujući ga kao množinu ), je zajednica tri Božanskih ličnosti - Oca, Sina i Svetoga Duha.

U tom smislu, Bog nije jedna ličnost koja je u jednom trenutku bila Otac, u drugom Sin, a u trećem Sveti Duh.

Neki ljudi upravo imaju ovo verovanje - da je nebo bilo prazno kada je Isus bio prisutan na zemlji, jer tamo navodno nije bilo Oca ni Svetog Duha - jer je Isus sve to u jednom telu.

Po bibliji postoje tri nezavisne ličnosti koje čine jednog Boga - Jahve ili Elohim, ili predstavljenog svim drugim imenima koja se spominju u bibliji, koja prikazuju po jednu karakternu osobinu Boga.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Jahve je starozavjetno ime za Boga, dakle Jahve je Bog. Židovi ga čak nisu ni izgovarali nego samo pisali u obliku tetragrama "JHWH". Tek se u Novom zavjetu Bog potpuno objavljuje kao Trojstvo, u kojem je Isus božanska osoba Sina. Dakle, Isus je jedna od tri božanske Osobe, a Bog je Trojstvo Oca, Sina i Duha Svetog.
Sve mi je ovo poznato što si napisao, ali dilema iz prethodnog pitanja ostaje?! U kontekstu teme, ko je Spasitelj - Jahve, Isus, ili obojica...? Znam, reći će te: nema dvojice, jedan je..., ali za mene je ovo stvarno velika zavrzlama.:)
Moram još dopuniti ovaj post. Naime, dilema potaje još veća ako se ima u vidu da je Jahve sebe obznanio Spasiteljem nekoliko milenijuma prije pojave Isusa..., pa ako je Jahve bio Spasitelj, zašto je onda trebao još jedan? Je li Jahve fulio...?:)
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.331
Sve mi je ovo poznato što si napisao, ali dilema iz prethodnog pitanja ostaje?! U kontekstu teme, ko je Spasitelj - Jahve, Isus, ili obojica...? Znam, reći će te: nema dvojice, jedan je..., ali za mene je ovo stvarno velika zavrzlama.:)

Jahve (Bog) je Spasitelj jer je Bog Spasitelj. Isus je Spasitelj, tako nam govori čitav Novi zavjet, ali Isus nije "drugi Spasitelj" jer Isus jest Bog, pravi Bog, baš onaj koji se Židovima objavio kao Jahve.

Moram još dopuniti ovaj post. Naime, dilema potaje još veća ako se ima u vidu da je Jahve sebe obznanio Spasiteljem nekoliko milenijuma prije pojave Isusa..., pa ako je Jahve bio Spasitelj, zašto je onda trebao još jedan?

Bog nije Trojstven od Isusova zemaljskog rođenja, nego je Trojstven odvijeka. Odvijeka Bog postoji u Trojstvu Oca, Sina i Duha Svetog. Na koncu, Bog se Židovima nije ni objavio kao "Otac Spasitelj", nego kao Bog Spasitelj. Starozavjetna objava nije bila ni konačna ni potpuna, zato tek u Novozavjetnoj objavi spoznajemo Trojstvenost Boga. Bog Židovima nije ništa krivo objavio, objavio je da je Bog Spasitelj i to je točno. Objavom u Novom zavjetu nije Bog promijenjen, samo je naša spoznaja o Bogu potpunija. I dalje ostaje da je Bog Spasitelj, samo što nam Bog objavljuje da je Trojstven i kao Spasitelj dolazi u Osobi Sina. Zato možemo reći da je Sin Spasitelj i Bog, da je Bog Spasitelj, a da je ipak samo jedan i Bog i Spasitelj.
 
Član
Učlanjen(a)
21.09.2012
Poruka
302
Što kaže Sveto Pismo, tko je naš Spasitelj? U čitavom Svetom Pismu ukupno nalazimo 55 mjesta koja spominju, govore o Spasitelju. Od ovih 55 mjesta, 30 puta Spasitelja nalazimo u Starom zavjetu i 25 puta u Novom zavjetu.

Spasitelja u Starom zavjetu nalazimo uvijek vezanog uz Boga (18 puta) ili Jahvu (12 puta), a vrlo je interesantan slijedeći redak:

Iz 43,11: Ja, ja sam Jahve, osim mene nema Spasitelja.

Kao što vidimo, Jahve (Bog) se i u Starom zavjetu objavljuje kao jedini Spasitelj.

Sad ćemo vidjeti sva mjesta u Novom zavjetu koja govore o Spasitelju i o tome tko je Spasitelj.

1. Lk 1,47 - Spasitelj Bog
2. Lk 2,11 - Spasitelj Krist Gospodin
3. Iv 4,42 - Spasitelj Isus
4. Dj 5,31 - Spasitelj Isus
5. Dj 13,23 - Spasitelj Isus
6. Ef 5,23 - Spasitelj Krist
7. Fil 3,20 - Spasitelj Gospodin Isus Krist
8. 1 Tim 1,1 - Spasitelj Bog
9. 1 Tim 2,3 - Spasitelj Bog
10. 1 Tim 4,10 - Spasitelj Bog
11. 2 Tim 1,10 - Spasitelj Isus Krist
12. Tit 1,3 - Spasitelj Bog
13. Tit 1,4 - Spasitelj Isus Krist
14. Tit 2,10 - Spasitelj Bog
15. Tit 2,13 - Spasitelj Isus Krist
16. Tit 3,4 - Spasitelj Bog
17. Tit 3,6 - Spasitelj Isus Krist
18. 2 Pt 1,1 - Spasitelj Isus Krist
19. 2 Pt 1,11 - Spasitelj Isus Krist
20. 2 Pt 2,20 - Spasitelj Isus Krist
21. 2 Pt 3,2 - Spasitelj Gospodin
22. 2 Pt 3,18 - Spasitelj Isus Krist
23. 1 Iv 4,14 - Spasitelj Sin
24. Jd 1,24 - Spasitelj Bog
25. Jd 4,14 - Spasitelj Sin

Citirajmo dva interesantna izričaja od 25 gore nabrojanih:

Lk 2,11: Danas vam se u gradu Davidovu rodio Spasitelj - Krist, Gospodin.

1 Iv 4,14: I mi smo vidjeli i svjedočimo da je Otac poslao Sina kao Spasitelja svijeta.

Kao što vidimo, naš Spasitelj je rođen u Betlehemu, on je pravi čovjek. To nam svjedoči i sveti Pavao - "Doista po čovjeku smrt, po Čovjeku i uskrsnuće od mrtvih!" (1 Kor 15,21) "Prvi je čovjek od zemlje, zemljan; drugi čovjek - s neba." 1 Kor 15,47). Zašto je naš Spasitelj rođen kao čovjek? Pa zato da bi nas spasio. Osim što naš Spasitelj može biti samo Bog, on mora biti i čovjek da bi nas svojim trpljenjem, svojom žrtvom i svojom smrću na križu otkupio i spasio. Sveti Petar nam to svjedoči: "Dakle, budući da je Krist trpio u tijelu ..." (1 Pt 4,1). Bog, koji je Duh, ne može ni trpjeti ni umrijeti, zato je postao čovjekom kako bi bio naš Spasitelj. Dakle, naš Spasitelj je i pravi čovjek i pravi Bog.

Vratimo se sada na sva mjesta u Svetom Pismu koja govore o Spasitelju. Primjetite da niti na jednom mjestu u Svetom Pismu, niti u Starom niti u Novom zavjetu, uz Spasitelj ne nalazimo odrednicu Otac. Spasitelj je Bog, Jahve, Isus, Isus Krist i Sin. Dapače, na mnoštvu mjesta u Svetom Pismu nalazimo kako naš Spasitelj Isus Krist svjedoči da Ga Otac šalje. A i Otac također svjedoči za Sina: "Ovo je Sin moj ljubljeni". Dvojica su, Otac koji šalje i Sin koji kao čovjek trpi i umire na križu i tako postaje naš Spasitelj.

Postoje oni koji nikako ne mogu prihvatiti Sina (Isusa Krista) kao pravog Boga. Odbacuju ga na razne načine.

Jedni kažu, Otac je Bog, Bog je samo jedan, i onda zaključuju kako je Blažena Djevica Marija rodila samo tijelo a Otac je sam sebe poslao i sam došao i postao Bog u tijelu. Da bi obranili ovu nakaradnu i antibiblijsku tezu kažu - Sin je samo jedna od tri službe Boga. Tko je onda trpio i umro na križu? Bog ne može ni trpjeti ni umrijeti, zar je služba trpjela i umrla na križu!? Kako bi služba trpjela i umrla? Kako bi služba postala naš Spasitelj?

Drugi kažu, Sin (Isus Krist) ima nešto od Boga i Boštva, ali on nije 100% Bog, on nije pravi Bog kao što je Otac pravi Bog. Iako je od vječnosti, Sin je nešto manji i nešto mlađi od Oca, kažu ovi drugi.

Treći Boga razumiju kao "poduzetnika na Nebu". Bog (Jahve) je gazda, i on kao svog zaposlenika šalje sina. Sin smije nositi naziv "Božji sin" jer ga Bog šalje, ali on je zapravo jedan od anđela.

Ima ih koji i na druge načine odbacuju i ne vjeruju da je Sin (Isus Krist) pravi Bog, ali i za njih i za ove gore najbolje reče sam Sin:

Iv 8,24: Umrijet ćete u grijesima svojim. Uistinu, ako ne povjerujete da Ja jesam (ἐγώ εἰμι), umrijet ćete u grijesima svojim.

Blagodat vam i mir od Boga Oca i Gospoda našeg Isusa Hrista,
Koji dade sebe za grehe naše da izbavi nas od sadašnjeg sveta zlog, po volji Boga i Oca našeg, Galati 1:3,4

Znaci nije nas spasao svojom voljom vec po volji Ocevoj! Svasta ovaj Pavle prica... CCCCCCCCC

Sam Hrist i apostoli ti to nebrojeno puta ponavljaju... Da li ti znace njihove reci nesto ili ne!?

E sada, posto je dao sebe za nase grehe on je taj koji nas miri sa Bogom (kojim Bogom ako je on Bog?!) i koji je nas zastupnik kod Boga!

Dečice moja! Ovo vam pišem da ne grešite; i ako ko sagreši, imamo zastupnika kod Oca, Isusa Hrista pravednika, I On očišća grehe naše, i ne samo naše nego i svega sveta. 1. Jovanova 2:2

I ne samo to, citaj dalje:

Ko će osuditi? Hristos Isus koji umre, pa još i vaskrse, koji je s desne strane Bogu, i moli za nas? Rimljanima 8:34

Koga to Hrist moli kada je on Svevisnji Bog i kada iznad njega nema niko????
Boga Oca Jehovu naravno jer nas sa njim miri i po njegovoj volji je i dosao da nas iskupi.

Citaj dalje:

Jer je jedan Bog, i jedan posrednik Boga i ljudi, čovek Hristos Isus, 1.Timoteju 2:5

Jedan je Bog nema tri! Evo pise! Ako negde pise da ima tri, bas bih voleo da procitam.

Citaj dalje...

Po tom se pokaza ljubav Božija k nama što Bog Sina svog Jedinorodnog posla na svet da živimo kroza Nj. U ovom je ljubav ne da mi pokazasmo ljubav k Bogu, nego da On pokaza ljubav k nama, i posla Sina svog da očisti grehe naše. Ljubazni! Kad je ovako Bog pokazao ljubav k nama, i mi smo dužni ljubiti jedan drugog. Boga niko ne vide nikad: ako imamo ljubav među sobom, Bog u nama stoji, i ljubav je Njegova savršena u nama. Po tom doznajemo da u Njemu stojimo, i On u nama, što nam je dao od Duha svog. I mi videsmo i svedočimo da Otac posla Sina da se spase svet. Koji prizna da je Isus Sin Božji, Bog u njemu stoji i on u Bogu. 1. Jovanova 4:9....

Hrist govori, Apostoli govore isto.... Hrist nije dosao sam od sebe da bi spasao svet!
Vec, ovakvom pripremom Bog Otac pokazuje ljubav k nama!!!
 
Član
Učlanjen(a)
26.02.2011
Poruka
974
Druže Jurivaka vidim da je i za tebe trojstvo misterija i konfuzija te tako nisi dobio adekvatan odgovor. A Biblija je tako jednostavna i sama sebe tumači. Krenimo redom:

Izlazak 13,21: Jahve je išao pred njima, danju u stupu od oblaka da im put pokazuje, a noću u stupu od ognja da im svijetli. Tako su mogli putovati i danju i noću.

Izlazak 19,21.24: Anđeo Božji, koji je išao na čelu izraelskih četa, promijeni mjesto i stupi im za leđa. A i stup od oblaka pomakne se ispred njih i stade im za leđa. Za jutarnje straže pogleda Jahve iz stupa od ognja i oblaka na egipatsku vojsku i u njoj stvori zbrku.

Izlazak 23, 20-23: Šaljem, evo, svog anđela pred tobom da te čuva na putu i dovede te u mjesto koje sam priredio. Poštuj ga i slušaj! Ne buni se protiv njega, jer vam neće opraštati prekršaje: ta moje je ime u njemu. Ako mu se budeš vjerno pokoravao i budeš vršio sve što sam naredio, ja ću biti neprijatelj tvojim neprijateljima i protivnik tvojim protivnicima. Anđeo će moj ići pred tobom i dovesti te do Amorejaca, Hetita, Perižana, Kanaanaca, Hivijaca i Jebusejaca da ih uništim

Izlazak 32,34: Nego, idi sad! Povedi narod kamo sam ti rekao. Anđeo će moj pred tobom ići.

Brojevi 20,16: Stoga smo vapili Jahvi, i on ču naš glas i posla anđela koji nas izbavi iz Egipta.

Izaija 63,9: U svoj njihovoj nevolji On se mučio, i anđeo njegove prisutnosti ih je spasio: u svojoj ljubavi i svome smilovanju on ih je otkupio; i podigao ih je, i nosio svih davnih dana.

I ovog anđela Pavao naziva "duhovna stijena koja ih je pratila" i potvrđuje "ta stijena bio je Krist" 1. Kor 10,4. Po stihu iz knjige Brojeva koje sam citirao se veli da su Izraelci vapili Jahvi i on je čuo njihov glas i poslao anđela, tj. Isusa svoga Sina. Isto ključni stih koji nam objašnjava zašto Isus koristi to ime je Izlazak 23,20-23 gdje Bog Jahve kaže - MOJE IME JE U NJEMU. Znači u svim čudesnim djelima tog spasenja Jahve je bio reprezentovan u Isusu.

Hebrejima 1,3-4 nam objašnjava da je on to ime naslijedio ili baštinio rođenjem od svoga Oca - ovisno od prevoda: On, koji je odsjaj Slave i otisak Bića njegova te sve nosi snagom riječi svoje, pošto očisti grijehe, sjede zdesna Veličanstvu u visinama; postade toliko moćniji od anđela koliko je uzvišenije nego oni baštinio ime. Laodikeja tvoje tumačenje da je Jahve i Bog i Sin i SD je po ovome svemu pogrešno. Navedi mi i jedan stih gdje je Sv. Duh Jahve, molit ću? Ellen White kaže da je ime Jahve dato Isusu. Ako mu je dato on to onda nije imao. Izaija u 63 kaže da ih je Jahve Bog otkupio i podigao preko svoga anđela - anđeo je uvijek govorio u njegovo ime i izvršavao njegove zapovijedi. Još jedan primjer.

Za Boga Oca se u Starom zavjetu kaže da je Jahve nad vojskama. Isus kaže u Novom zavjetu da je njegov Otac i Bog iznad svih. I sada pročitajmo izvještaj iz knjige Jošua.

Jošua 5,13-15: Kad se Jošua približio gradu Jerihonu, podiže oči i ugleda čovjeka kako pred njim stoji s isukanim mačem u ruci. Jošua mu pristupi i upita ga: »Jesi li ti s nama ili s našim neprijateljima?« A on odgovori: »Ne, ja sam vođa vojske Jahvine i upravo sam došao...« Tada Jošua pade ničice, pokloni mu se i reče: »Što zapovijedaš, Gospodaru, sluzi svome?« A vođa vojske Jahvine odgovori Jošui: »Skini obuću s nogu svojih, jer je sveto mjesto na kojem stojiš.« I Jošua učini tako.

Kao što smo rekli Bog Jahve je nad vojskama - a u Jošui čitamo o misterioznom biću koje za sebe tvrdi da je vođa Jahvine vojske. No ovo biće kaže Jošui da "skine obuću jer je mjesto na kojem stoji sveto" - isti slučaj kao kod gorućeg grma kad se isto biće obratilo Mojsiju. Možda jehovci likuju do sada zbog ovog mojeg izlaganja, ali na žalost ovdje vidimo da je Jošua obožavao ovo božansko biće koje je u stvari Isus Sin Božji. To isto biće je dalo Mojsiju i 10 zapovijedi. Sin je vrijedan obožavanja kao i Otac.

Zaključak: Jahve Bog je apsolutni Bog - Jahve nad vojskama koji sve čini preko svoga Sina koji je u ovim gornjim tekstovima nazvan anđelom Božjim, Jahvinim - on je i zapovjednik vojske Jahvine. On je taj koji u ime Jahvino vodi, spašava Božji narod. Onaj koji časti Sina, časti i Oca i nije pogriješio ako ga obožava.

Dodatak: Mihej 5,3: On će se uspraviti, na pašu izvodit’ svoje stado silom Jahvinom, veličanstvom imena Boga svojega. Da se uvom stihu to odnosi na Isusa govori nam poznati 2 redak gdje se govori da će iz Betlehema izaći onaj koji će vladati. Znači Isus će voditi svoje stadom čijom silom....silom Jahvinom - opet je Otac nazvan Jahve kao i veličanstvom imena Boga svojega. Desetak stihova govore da Isus ima svoga Boga. Istina je tako jednostavna. Postoji jedan Bog Jahve Otac od kojega je sve i njegov Sin božansko biće koje je u vječnosti rođeno kroz kojega je sve i koji je nasliedio ime od svoga Oca....Sv. Duh nije ništa drugo do Božja prisutnost ili sila kako kaže Mihej - silom Jahvinom. Za jehovce: Isus nije stvoreno duhovno biće bez moći. On je vodio Izraelce u ognjenom stupu, obraćo se mojsiju u gorućem grmu, dao 10 zapovijedi Mojsiju - jer Oca nikada nije niko vidio. On je moć, vlast i autoritet primio od Oca.

Nadam se druže Jurivaka da si nešto razumio od ovog izlaganja, ako ne i sve.
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Slape,BRAVO!
Meni se ovo sviđa.
Dobro je da si krenuo izučavajući da potvrđuješ svoju veru i znam da ćeš stići do cilja i verovati kao i ja što verujem ako zaista budeš spreman ČUTI jer Bog ništa na silu ne čini,dok god budeš želeo tri u jedan Bog će te pustiti da ideš po svom izboru kao što pusta svaku samovolju recimo (Branham,Rasela,Vajtovu...) nije ih vukao za rukav pustio ih je da uče pogrešno jer je to bio njihov izbor.

Što se tiče Spasitelja jeste JEDAN i to je JHVH i opet ISTI se oglašava Spasiteljem ne kao drugi već ISTI ali sad kroz TELO ZEMALJSKO.Prati dalje uporedno stihove kao što si sad počeo i neizbežno ćeš se sudariti sa raznim izmišljotinama tri u jedan kao tri ličnosti jedne lličnosti...i za to treba poseban mozak da bi verovao u to žongliranje onih što praviše formulu Boga.

Kad već Boga oslovljavaš GLUMCEM evo jednog praktičnog pitanja za vas tro-jedan kao jedan ali sa onim TRO dodatkom a pitanje je:
Isus kaže da je On SIN ČOVEČIJI a Petar ga oslovi kao SINA BOŽJEG pitanje je da li Isus ,glumi,sina čovečijeg ili sina Božjeg?
Nadam se da nećeš reći kako nije glumac ovog puta već da je OBOJE u jednom. Ako kažeš da je Isus I sin Božji I sin čovečiji istovremeno OBOJE onda imamo istu veru jer i ja kažem da je Otac u TELU i TELO od Oca kao OBOJE u JEDNOM i Paja to oslovljava TAJNA POBOŽNOSTI koja nije svima otvorena za razumeti već komeSIN želi obznaniti.

Evo tog istog Jahve kako se predstavio:

12 I obazreh se da vidim glas koji govoraše sa mnom; i obazrevši se videh sedam svećnjaka zlatnih,
2 Moj. 25:37, Dan. 8:16, Zah. 4:2, Otk. 1:20

13 I usred sedam svećnjaka kao Sina čovečijeg, obučenog u dugačku haljinu, i opasanog po prsima pojasom zlatnim.

Jezek. 1:26, Dan. 7:13, Dan. 10:5, Dan. 12:6, Otk. 2:1
14 A glava Njegova i kosa beše bela kao bela vuna, kao sneg; i oči Njegove kao plamen ognjeni;

Dan. 7:9, Dan. 10:6, Otk. 2:18
15 I noge Njegove kao bronza kad se rastopi u peći; i glas Njegov kao huka voda mnogih;

Jezek. 1:7, Jezek. 1:24, Jezek. 40:3, Jezek. 43:2, Dan. 10:6, Dela 26:14, Otk. 10:1, Otk. 14:2
16 I držaše u svojoj desnoj ruci sedam zvezda, i iz usta Njegovih izlažaše mač oštar s obe strane, i lice Njegovo beše kao što sunce sija u sili svojoj.

Dela 26:13, Ef. 6:17, Jev. 4:12, Otk. 1:20, Otk. 2:12, Otk. 3:1
17 I kad Ga videh, padoh k nogama Njegovim kao mrtav, i metnu desnicu svoju na me govoreći mi: Ne boj se, ja sam Prvi i Poslednji,

Isa. 41:4, Isa. 44:6, Jezek. 1:28, Dan. 8:18
18 I Živi: i bejah mrtav i evo sam živ va vek veka, amin. I imam ključeve od pakla i od smrti.
 
Natrag
Top