Tijanić: Ja sam za momentalno ukidanje TV pretplate

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Tijanić: Ja sam za momentalno ukidanje TV pretplate












Izvor:
Blic.rs








Generalni direktor Javnog medijskog servisa Srbije Aleksandar Tijanić, povodom inicijativa da se ukine pretplata na javni servis, izjavio je da oni koji to zagovaraju kriju želju da se Radio-televizija Srbije, suprotno evropskoj praksi, najpre svede na malu, negledljivu radio-televiziju, a potom ukine.


242003_tijanic02-blicpuls-zoran-loncarevic_f.jpg



Tijanić je, inicijative za ukidanje televizijske pretplate pretplate, ocenio kao povremeno vučenje za uši neposlušnog RTS, a nekada je to, kako je rekao, pokazivanje snage ljudi skrivenih iza političkog teatra.

Na pitanje o povremenim inicijativama da se ukine pretplata na javni servis, on je ocenio da je to "vučenje za uši neposlušnog RTS-a".

- Nekada je pokazivanje snage ljudi skrivenih iza političkog teatra. Nekad je samo snažan napad gluposti. Ali, medijski gledano, ja sam za momentalno ukidanje pretplate uvedene odlukom srpske vlade i parlamenta još 2002. Ukidanjem, RTS bi bio pošteđen dve trećine napada koji proističu što iz lobističkih grupa, što iz podsticanog ubeđenja mnogih građana da im se neopravdano naplaćuje televizijski harač - rekao je Tijanić.


Beograd i Novi Sad izdržavaju javne servise


On je rekao da svi znamo da su građanima prazni džepovi.
- Pa ipak, prošlog meseca Beograd je prikupio fantastičnih 70 procenata moguće pretplate. To jeste na nivou evropskog proseka. No, procenat naplate u Srbiji, bez glavnog grada, opada iz godine u godinu, iz meseca u mesec. Sada je na 23 procenta. Praktično, Beograd i Novi Sad izdržavaju javne servise Srbije i Vojvodine – istakao je Tijanić.


- Time pretplata i njena naplata postaju izvor nezakonite neravnopravnosti građana: jesu li jedni ludi što plaćaju, jesu li ostali previše siromašni da plaćaju? – upitao je on.


Tijanić je rekao da se protivi prinudnoj naplati TV pretplate i da to nikad nije dobro rešenje.
- Kakvo je to finansijsko rešenje za javni servis da ljudima, bez obzira na pravnu valjanost sudske odluke, uzimaju stvari iz kuća i stanova pa nam donose šporete i frižidere u Takovsku? Šta ćemo, da otvorimo komision – kaže Tijanić.


Ako ne iz pretplate, onda iz budžeta


Na pitanje kako bi se finansirao RTS bez pretplate, Tijanić je rekao "valjda iz budžeta države Srbije.

- Ili oni koji to zagovaraju kriju želju da se RTS, suprotno evropskoj praksi, najpre svede na malu, negledljivu radio-televiziju, a potom ukine. Tu su, na gomili, ljubitelji orijentalnih serija, tajni vlasnici tabloida i tele-tabloida, veliki majstori marketinških loža i politički apostoli strategije držanja Srbije u hipnotisanom stanju - rekao je Tijanić.


On je dodao da na kritike da RTS nema dovoljan rezultat, gleda uglavnom sa podsmehom. Tijanić je podsetio da je RTS sedam godina najgledaniji, ako u svakoj vanrednoj situaciji ima više gledalaca nego sve ostale srpske televizije zajedno.


- Ako srpsko milionsko gledalište nije dovoljan argument, neka kritičari ponude bolji kriterijum. Takvi "stručnjaci" potcenjuju sopstveni narod i kao uzor preporučuju neke televizije susednih država u kojima građanski rat sa Srbima još traje - rekao je Tijanić.


On je naglasio da je još dug put do cilja: efikasnijeg, kreativnijeg, kvalitetnijeg javnog servisa.
 
Natrag
Top