TEST: Dacia Logan MCV 1.5 dCi Black line

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
TEST: Dacia Logan MCV 1.5 dCi Black line


Autor Luka Ortolan
Izvor: Autoweb.hr

01.jpg

Kako se, zahvaljujući ponajprije upornosti, uspjeh postiže na duge staze dobro zna ovaj Rumunjski proizvođač automobila. U Daciji je sve uvijek išlo nekako težim putem. Iako se proizvodnjom automobila, uglavnom neuspješno, bavi od 1968. godine, prvi tračak svjetla i nade dolazi tek 36 godina kasnije, točnije 2004. predstavljanjem modela Logan. Logan uskoro postaje sinonim za jeftino obiteljsko prijevozno sredstvo, a u poznijim godinama modela prodaja, pomalo nevjerojatno, sve više raste.
Dacia konačno bilježi [COLOR=#018D25 ! important]dobit[/COLOR] s pozitivnim predznakom i 2007.g. okreće se hatchback izvedbi Logana koja nosi naziv Sandero, a uskoro i monovolumenskoj izvedbi koja uz Logan nosi oznaku MCV (Multi Convival Vehicle).


Eksterijer i interijer
Poput većine Dacijinih modela, a iz opisa koji slijedi pošteno je izostaviti najnoviji Duster, Dacia Logan MCV baš i nije materijal za ‘’kraljicu maturalne večeri’’. No, to bi bio samo površan opis koji nikako ne bi dao pravu sliku o nekim drugim, važnijim vrijednostima koje nudi ovaj automobil. Prednja maska uopće ne izgleda loše, pogotovo nakon nedavnog redizajna koji je donio uža prednja svjetla te novi dizajn rešetke hladnjaka i branika. Situacija nije loša niti straga, gdje ovaj automobil izgleda kao mješavina monovolumena i uzdignutog karavana, što u biti i jest. No, pogled s boka daje naslutiti kako je pri dizajniranju ovdje glavnu riječ vodila praktičnost, te se Dacijini dizajneri u konačnici sigurno nisu pretrgali od posla.


02.jpg


03.jpg

Praktičnost je pak glavna odlika Logana sa sedam sjedala, no o tome bi se dalo polemizirati. Naime, prtljažnik obujma 700 litara i treći red sjedala zvuči fantastično, no treba se odlučiti samo za jedno od navedenoga. Prtljažnik je uistinu zavidan , ali ukoliko u planu imamo prijevoz 6 ili 7 osoba, kapacitet prtljažnika u trenu pada na svega 198 litara. Dakle, ili, ili. Zadržimo li se u standardnim okvirima, pet osoba i sva njihova prtljaga za, primjerice, odlazak na more, bez problema će naći smještaj. Iako, treba napomenuti da su zbog trećeg reda sjedala putnici u drugom redu izgubili korisne centimetre za noge, ali s obzirom da je riječ o karoseriji duljine nepunih 4,5 m, u Daciji su zaista izvukli maksimum.
04.jpg


05.jpg


06.jpg


07.jpg

Inetrijer nije ukorak s vremenom, i u Daciji to nisu niti pokušali prikriti. I ergonomija je ovdje pomalo podbacila. Konkretno, iako ovako opremljen automobil ima četiri električno podizana prozorska stakla, prekidači za njih smješteni su na tri različite pozicije. Po dva sprijeda na lijevoj i desnoj strani centralne konzole, a dva na stražnjem dijelu konzole između prednjih i stražnjih sjedala. Završna obrada površina kao da potječe iz nekih prošlih vremena, ali generalno se, imajući na umu ono najbitnije, omjer uloženo-dobiveno, zaista nema čemu prigovoriti. Oznaka ‘’Black Line’’, koju je imala i testna izvedba, sa sobom donosi i poneki detalj koji sam interijer čini oku prihvatljivijim, poput kromiranih obruba ventilatora i ručica na vratima. Sjedala su prilično udobna, podešavanje po visini moguće je isključivo na strani vozača, a stražnja klupa je malo povišena što i ne smeta u tolikoj mjeri, no sjedeće površine su mogle biti nešto veće.
08.jpg


09.jpg


11.jpg


Motor i ovjes

Testirani primjerak pokreće Renaultov 1.5 dCi dizelaš sa 85 ks, što je uistinu optimalan izbor za ovaj automobil. Jedan od najštedljivijih dizelaša današnjice ugrađuje se u Twingo, Clio, Megane, pa čak i veće modele poput Lagune i Nissanovog Qashqaija. Iako smo već u nekoliko navrata imali priliku voziti automobile sa spomenutim agregatom, inače uglađen dizelaš ovdje nam je zvučao nekako suviše glasno, no riječ je isključivo o nedostatku, tj. o nedovoljnoj izolaciji od buke. Sve ostalo je za čistu pohvalu. Motor razvija lijepih 200 Nm momenta, troši uistinu malo, a pruža sasvim uvjerljive performanse vozilu mase od preko 1200 kg. Do stotke će ovako pogonjen Logan MCV ubrzati za 14,3 sekundi, a unatoč deklariranoj najvećoj brzini od 163 km/h mi smo uspjeli izmjeriti okruglih 170 km/h. Odstupanja su poprilično velika te kazaljka u automobilu u tom trenu pokazuje čak 184 km/h.

Testni Logan je cjelokupni test proveo pod gotovo punim opterećenjem, 4 odrasle osobe i masa prtljage, a prosječna potrošnja na kraju je iznosila 6,2 litre. Mjenjačka kutija također je preuzeta od Renaulta, ali je nešto starijeg datuma. Prijenosni omjeri su vrlo dobro proračunati, a preciznost je zadovoljavajuća.
12a.jpg

Što se ovjesa tiče, teško da bi ga mogli pripisati Renaultu. Mekoća i udobnost, na koju su nas navikli Francuzi, ovdje postoje samo u tragovima. No, cjelokupno podvozje uistinu jest Renaultovih ruku djelo, a kako je Logan MCV originalno zamišljen kao ''Low-cost'' automobil za manje zahtjevna tržišta, što posljedično donosi zahtjevnije prometnice za savladavanje, ovjes je znatno otvrdnut, no to u konačnici i ne mora biti neki minus. Uz to što ima čak 27,5 cm dulji međuosovinski razmak od limuzinske izvedbe Logana (gotovo kao Mercedes S klase), podnica MCV-a udaljena je od tla 16 cm. Poveći međuosovinski razmak doduše nije najsretniji izbor za gradsku vrevu, posebice dođe li do potrebe za manevriranjem i okretanjem na mjestu, no nećemo cjepidlačiti.

Cijena i oprema
Iako cijena osnovnog modela s 1.4 benzinskim motorom i 5 sjedala kreće od gotovo ''SF'' 69.900 kn, testni primjerak, kao što je to i najčešće slučaj, cijenom je daleko odmaknuo od tih okvira. Razlog tome leži ponajprije u činjenici da je testni automobil pokretao jači od dva dizelska agregata, a tu je i treći red sjedala te poseban paket opreme ''black line'' koji sa sobom dodatno donosi klima uređaj, radio cd MP3 i električne stražnje podizače stakala. Sve to je u konačnici cijenu povisilo na 106.400 kn. To je gotovo 5000€ skuplje od osnovnog modela s 5 sjedala, no kako je riječ o zaista komfornom i prostarnom automobilu koji može zadovoljiti sve obiteljske potrebe, s provjernom Renaultovom mehanikom i svom potrebitom opremom te metalik bojom, smatramo da niti konačna cijena nije previsoka.
13.jpg


14.jpg



Tehnički podaci:
Motor: Turbodizelski, common-rail, 4 cilindra
Obujam: 1461 ccm
Snaga: 63 kW / 85 KS pri 3750 okr/min
Okretni moment: 200 Nm pri 1900 okr/min
Pogon: na prednje kotače
Mjenjač: manualni, 5 stupnjeva prijenosa
Ovjes: neovisni McPherson sprijeda, Multilink, stabilizatori straga
Gume: 185/65 R15
Dimenzije: 4450 x 1740 x 1636 mm
Međuosovinski razmak: 2905 mm
Obujam prtljažnika: (198) / 700 / 2350 litara
Spremnik goriva: 50 litara
Najveća brzina: 163 km/h
Ubrzanje: 0-100 km/h: 14,3 s
Potrošnja na testu: 6,2 litara
CO2 emisjia: 137 g/km
 
Natrag
Top