Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Tereza Kesovija

3tk17.jpg

Ime po rođenju Tereza Ana Kesovija
Rođenje 3. listopada 1938.
Žanr pop, klasična glazba, easy listening, šansona
Profesija pjevačica
Aktivno bavljenje 1960-e - danas
Muzička kuća Jugoton, PGP RTB, ZKP RTLJ, Croatia Records, Columbia Records, Dallas Records, EMI, Barclay Records

Tereza Kesovija (Dubrovnik, 3. listopada 1938.), hrvatska pjevačica.

Biografija

Upravo u Dubrovniku, u kojem je Tereza živjela isprva skromno sa svojim ocem, pomajkom i bratom, počinje njena karijera osnovnim glazbenim obrazovanjem. Tereza je, kao maturantica srednje glazbene škole u Dubrovniku, na Odsjeku za flautu, osvojila Grand Prix na natjecanju mladih muzičara u Ljubljani 1958. Studij glazbe započinje na Glazbenoj akademiji u Zagrebu, svirajući istovremeno u Simfonijskom orkestru Radio Zagreba. Diplomirala je na odsjeku za flautu u klasi prof. Thea Tabake. U to vrijeme počinje nastupati i kao pjevačica.
Prvi nastup pred većim auditorijem imala je 1961. u zagrebačkom Varijeteu, a prvi inozemni nastup bio je na festivalu Pjesma za Europu u St. Vincentu u Italiji 1962. Tijekom karijere, koja traje 45 godina, Tereza je nastupala na svim domaćim festivalima, gdje je bila i nagrađivana. Sa festivala u Splitu, Opatiji, Zagrebu, Sarajevu i Beogradu publika je pamti po pjesmama autora: Zdenko Runjić, Nikica Kalogjera, Arsen Dedić, Kemal Monteno, Đelo Jusić,Stipica Kalogjera, Andrej Baša, i drugih.
Terezinu internacionalnu karijeru obilježavaju nastupi i gostovanja na festivalima u Bratislavi, Rio de Janeiru, na Kupu Europe u Bernu, te festivalima u Meksiku, Sopotu i Antaliji. Dva puta Tereza je pjevala i na Pjesmi Eurovozije: 1966. godine kao predstavnica Kneževine Monako s pjesmom "Bien plus fort", kad je sa 0 bodova bila na posljednjem mjestu, te 1972. godine, kad predstavlja i Jugoslaviju s pjesmom "Muzika i ti" te osvaja 7. mjesto. Održala je i turneje po državama svijeta.
U Francuskoj je tijekom 1960-ih i 1970-ih izgradila karijeru. Francuska karijera počinje još 1965., kad pjeva "Larinu pjesmu" (La Chanson de Lara) iz filma "Doktor Živago". Za svoga boravka u Francuskoj Tereza surađuje s poznatim zvijezdama kao što su Serge Lama,Tino Rossi, Gilbert Becaud i Ritta Pavone. Vrhunac je njen solistički koncert u pariškoj Olympiji održan 1988. godine. Poslije 19 godina Tereza je održala trijumafalan povratnički koncert u Olympiji 2007.

Nagrade


Za svoj umjetnički rad Tereza je nekoliko puta bila nagrađivana prestižnim društvenim nagradama, među kojima su i Nagrada Vlaho Paljetak 1977., te Nagrada Đeki Srbljenović za poseban doprinos Splitskom festivalu 2000. 1999. godine Tereza je odlikovana i proglašena Vitezom Visokog odličja za doprinose u kulturi (Chevalier des Arts et Lettres), koju dodjeljuje predsjednik Republike Francuske, a ubrzo potom uručena joj je i Zlatna povelja humanizma. Tereza nastupa i na velikim koncertima UNICEF-a, prilikom kojih je upoznala i brojne zvijezde poput Charliea Chaplina, Richarda Burtona i Petera Ustinova.

Karijera


U svojoj karijeri Tereza je snimila više od trideset LP ploča i preko sedamdeset singlica, te desetak CD-ova, ali isto tako i veliki broj pjesama koje nikada nisu našle svoje mjesto na nekom od nosača zvuka. Svoje pjesme Tereza je osim na našem jeziku, otpjevala i na osam drugih svjetskih jezika (slovenskom, talijanskom, francuskom, ruskom, engleskom, njemačkom, španjolskom i portugalskom).

Albumi - CD

1975 - Nježne strune mandoline
1976 - Stare ljubavi
1980 - Moja splitska ljeta
1995 - To sam ja
1997 - Kad jednog dana prisjetim se svega
1999 - Gdje ima srca tu sam i ja
1999 - Samo malo intime
2002 - Kronologija
2007 - Zaustavi vrijeme

Festivali / Kompilacije


1968 - Split 68
1971 - Split 71
1975 - Split 75
1976 - Split 76
1977 - Split 77
1983 - Split 83
1985 - 25. jubilej - Zlatne pjesme - Najveći uspjesi
1985 - Split 85
1986 - Split 86
1988 - Split 88 - Autorska večer Đele Jusića
1988 - Splitski biseri 1960-1970
1989 - Splitski biseri 1970-1980
1991 - Moja Domovina
1994 - 14 hitova Zdenka Runjića
1995 - Svjetiljka djetinjstva
1999 - Melodije Jadrana 1999
2000 - Split 2000
2001 - Dora 2001
2001 - Neizrecivo dobro izdanje
2002 - The best of Tutico 6 - 20th Century love
2002 - Zvuk osamdesetih Zabavna i Pop 1980 - 1981
2002 - Zvuk osamdesetih Zabavna i Pop 1984 - 1985
2002 - Zvuk osamdesetih Zabavna i Pop 1986 - 1987
2003 - Brodfest 2003 - Revija nove domoljubne pjesme
2005 - Da te mogu pismom zvati - Libar II
2006 - Da te mogu pismom zvati - Libar IV
2006 - Da te mogu pismom zvati - Libar V
2007 - Da te mogu pismom zvati - Libar IX
2007 - Da te mogu pismom zvati - Libar VII
2007 - Split 2007
2007 - Stranice ljeta
2007 - The platinum collection
2008 - 10 Godina Melodija Hrvatskog Jadrana
2010 - Split 2010

Gost


1975 - Zdenko Runjić 2 -
1994 - Skalinada 4 -
2000 - Hvala svima - Kemal Monteno
2000 - Kada se ljubav u vino pretvori - Mladen Grdović
2009 - Samo malo ljubavi - Kemal Monteno

Izvor: Vikipedija i Terezakesovija.com




 
Poslednja izmena od urednika:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
TEREZA: Želim samo da me večno volite

Beograd 28. 04. 2012
PRESS

INTERVJU, Tereza Kesovija


TEREZA: Želim samo da me večno volite


Ambicija - U čitavoj svojoj karijeri nisam imala žeđ za dometom. Imala sam samo snažnu želju da me publika zavoli. Kad vidim u dvorani ljude na nogama, tada znam da sam bila dobra

TEREZA.jpg

Tri legendarne pevačice zabavne muzike Gabi Novak, Meri Cetinić i Tereza Kesovija zajednički će, pod imenom „Dive", prirediti publici u Srbiji koncerte 10. maja u Domu vojske u Nišu, 11. maja u Sava centru u Beogradu i 13. maja u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu.

Čuvena pevačica Tereza Kesovija se, posle dugih ratnih i poratnih godina u kojima nije želela da nastupa u Srbiji, 2010. na ove prostore vratila sa veoma emotivnim koncertima. Predstojeći nastupi biće još jedna prilika za obnavljanje pokidanih veza.
Tereza Kesovija kaže da se veoma raduje još jednoj prilici da sa našom publikom podeli emocije i da će joj biti drago da u sali vidi i mlađi svet:
- U svakom ponovljenom susretu s mojom publikom emocije su uvek iste. Iskrene su do maksimuma. Vraćam ono što mi oni tako verno godinama čuvaju u sećanju - ljubav. Volim i kad se među njih umešaju neki novi klinci. Tada mojoj radosti nema kraja - govori proslavljena pevačica za Press.

Kakav koncert pripremate sa svoje tri koleginice?

- Svaka će imati svoj blok, na kraju ćemo otpevati zajedno koktel pesama iz repertoara svake od nas. Ništa posebno, ali jedinstveno.

Šta danas znači reč „diva"? Koji uslovi moraju biti ispunjeni da bi neka umetnica smela da se ovenča tom snažnom rečju?

- Epitet dive svuda u svetu krasi umetnicu (ili umetnika, „Il Divo"!) koja dugogodišnjim stažom i plodnim radom umetničkog izraza obeležava svoje vreme, svoju karijeru, ili se radi o mladom umetniku koji vratolomnom brzinom, ali još više nesvakidašnjim talentom ukazuje na sebe. I jedno i drugo postiže se isključivo visokoprofesionalnim pristupom umetnosti. Danas je takvih - malo.

Koji su po vama najveći dometi vaše karijere i najprijatniji kreativni trenuci?

- Ako želite istinu, onda ću reći da zapravo u čitavoj svojoj karijeri nisam imala žeđ za dometom. Imala sam samo snažnu želju da me publika zavoli i da me što duže voli. Kad nakon koncerta doživim snažan aplauz i vidim pred sobom ljude u dvorani na nogama, tada znam da sam bila dobra. To su moji najdraži kreativni momenti.

Kakav umetnički i lični odnos imate sa vaše dve koleginice Meri Cetinić i Gabi Novak?

- Gabi je prisutna u mom životu od samih početaka moje karijere i osim što je silno poštujem, ja je i iskreno volim. Oduvek je tako bilo i tako će biti zauvek. Meri je nešto mlađa. Živeći u drugom gradu, u Splitu, sretale smo se na splitskim festivalima. Nažalost, nismo se nekada previše družile, danas je to znatno češće slučaj, ali sam je uvek uvažavala i jako volela njeno pevanje, taj nežan glas i to kad se sama prati na klaviru. Meri je hvale vredna umetnica.

Kako je došlo do ideje o ovoj seriji koncerata?

- Ko to zna? Spontano, rekla bih, pre nego smišljeno, a sada je to, hvala bogu, i osmišljeno. Na zadovoljstvo svih.

Imate li, za kraj, neku poruku za sve obožavatelje i obožavateljke koji sa nestrpljenjem čekaju ovaj koncert?

- Poruka je veoma jednostavna - dođite na koncert i ne zaboravite da sa sobom ponesete ljubav.

Nenad Kostić



 
Natrag
Top