Teleskopom zaviruju i u stanove!

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
PRESS
Teleskopom zaviruju i u stanove!

Pet teleskopa na Savskom šetalištu i Kalemegdanu postalo omiljena zabava Beograđana. Osim posmatranja panorame, sprave koriste i za proveru vernosti partnera, osmatranje kancelarija, zaljubljenih parova...


1512--Pedja-Milosavljevic.jpg


Pogled sa Kalemegdana... Beograđani oduševljeni novom zanimacijom


Teleskopi koji su nedavno postavljeni na Kalemegdanu postali su omiljena igračka ljubitelja panorame Novog Beograda, ali i osmatrača koji vole da zaviruju u stanove Beograđana! Ove sprave omogućavaju posetiocima da uživaju u pogledu na ušća Save u Dunav, ali i da posmatraju šetnje zaljubljenih parova, dešavanja u kancelarijama novobeogradskih firmi, a ljubomornima da proveravaju vernost svojih partnera.
Iz dana u dan sve više građana koristi tri teleskopa na Savskom šetalištu i dva smeštena na bedemu između Opservatorije i spomenika Pobednik na Kalemegdanu. Iako je ovim projektom JP „Beogradska tvrđava" želela da obogati turističku ponudu i svim posetiocima omogući panoramsko razgledanje Beograda, teleskopi su postali i poslastica za one koji žele da zavire u tuđe živote.
Ova, još uvek besplatna atrakcija privukla je veliku pažnju šetača i oduševila turiste.

Rijaliti-šou
- Ovo je neverovatno! Najviše gledam u kancelarije u zgradama na drugoj strani reke jer mi je fascinantno da mogu da vidim kroz prozore kako ljudi komuniciraju, trče iz jedne kancelarije u drugu. Osećam kao da sam im u prostoriji. To je verovatno zbog toga što volim da zavirim u tuđi život, kao u rijaliti-šouu - s oduševljenjem priča studentkinja Marija Suvajdžić.
Ona nastavlja da šeta svog pekinezera do Kule Nebojša, ali se u povratku ponovo zaustavlja kod jednog od teleskopa. U trenutku kada je ponovo videla ekipu Pressa, nasmejala se.
- Rekla sam vam da sam radoznala! Gledam ženu koja više od sat vremena pije kafu, priča telefonom i potpisuje neke papire. Svaki dan je ista slika, samo što garderobu menja - kroz smeh se pravda Marija.
U svakom trenutku sa ovog mesta mogu se videti ljudi koji šetaju novobeogradskom obalom Dunava, užurbani radnici u kancelarijama Poslovnog centra „Ušće", ali i automobili na Brankovom mostu. Za one romantičnije tu su zvezdane noći, zalazak sunca i sve tajne Ratnog ostrva.
- Volim da dođem ovde kada padne mrak jer Beograd izgleda kao Las Vegas sa gomilom svetiljki koje se odslikavaju i u rekama. Mislim da ovaj grad zaslužuje da ga stranci gledaju pravim očima, a teleskopi im to omogućavaju. Konačno se neko setio da iskoristi položaj Kalemegdana - kaže Milan Božović, jedan od prolaznika.


USKORO NAPLAĆIVANJE
Ovim projektom Beograd se svrstava među gradove koji za panoramsko razgledanje grada koriste aparate „model vending". U JP „Beogradska tvrđava" kažu da je posmatranje glavnog grada još uvek besplatno.
- Uskoro će se posmatranje teleskopom naplaćivati slanjem SMS-a, po ceni od 40 dinara plus PDV. Procedura je takva da će po slanju SMS-a korisnik dobiti povratnu informaciju kada može da počne da koristi teleskop. Razgledanje je ograničeno na dva minuta, posle čega se zatvara blenda. Svi posetioci uputstvo mogu pročitati na svakom teleskopu - kaže Relja Seratlić iz ovog preduzeća.


Pressova ekipa nastavlja da šeta Kalemegdanom. Napolju je topao novembarski dan i ovaj deo grada je pun ljudi. Sedamo na klupu iza jednog teleskopa i prisluškujemo priču dve drugarice. Gledaju kroz okno teleskopa i kikoću se.

Iz svih uglova
- E, pa sad nema više izgovora da gleda utakmicu! Vidim mu sobu, kao na dlanu... Ove nove tehnologije me fasciniraju. Mogla bih da kupim sebi jedan, pa da imam sliku njegovog stana iz svih uglova - kaže drugarici devojka koju prisluškujemo.
Oduševljena saznanjem da je dečko koji živi preko puta ne vara, odšetala je do drugog teleskopa kako bi videla koju perspektivu on pruža.
Kako bismo proverili dokle doseže vidik ovih spravica, ubeđivali smo fotoreportera Pressa da odšeta na Zemunski kej da nam mahne, ali nam ova ideja nije pošla za rukom. Zato smo satima gledali brodove koji plove i njihovu posadu, klince koji se igraju u parkovima, kućne ljubimce na terasama stanova i kupoholičarke koje sa punim kesama izlaze iz šoping centra „Ušće". Tu su još i tinejdžerke na rolerima, skejteri i biciklisti.
B. RADULOVIĆ



 
Natrag
Top