Tekvondo

Član
Učlanjen(a)
03.08.2010
Poruka
1.037
Теквондо је корејска борилачка вештина настала 40-их година двадесетог века спајањем различитих вештина које су се вежбале у то време. Име долази из речи Tae (태, hanja 跆), што значи ударити ногом, Kwon (권, hanja 拳), што значи ударити руком и Do (도, hanja 道), што значи пут. Теквондо је ударачка вештина коју одликују атрактивне ножне технике и брзина. Данас се теквондо сматра једном од најпопуларнијих борилачких вештина и спортова, а број вежбача у свету се процењује на више од 100 милиона.

Теквондо у Србији

У Србији се теквондо вежба од 1983. године. Теквондо савез Србије основан је 1985. године, први председник је био Драган Петровић, а генерални секретар др Борис Кривокапић.
Данас се савез зове Теквондо асоцијација Србије, њен председник је Далибор Видаковић, а генерални секретар Зоран Ћендић.
Најуспешнији српски теквондо клубови су београдски "Галеб", "Црвена звезда", "Азија" и "Београд", вршачки "Еурошпед", шабачки "Летњиковац" и "Винер Чиви", Панчевачки "Тигар" и др. Највеће успехе на међународној сцени остварили су Зоран Крајчиновић из "Галеба" (првак Европе и трећи на свету) код мушкараца и Тања Грубор из "Београда" (друга у Европи).



Олимпијски теквондо



Спортска борба


Теквондо се први пут појављује као демонстрационии спорт на олимпијским играма у Сеулу 1988., те поново у Барселони 1992. Од Сиднеј 2000., теквондо је стандардни део олимпијских игара. Олимпијско такмичење односи се само на борбу по правилима ВТФ-а.
На олимпијским играма учествију и женски и мушки такмичари.
Женске категорије:
до 48 kgдо 55 kgдо 63 kgдо 72 kg Мушкр категорије:
до 55 kgдо 60 kgдо 66 kgдо 74 kgдо 84 kgдо 96 kgдо 120 kg
Правила

Борба по правилима ВТФ-а састоји се од 3 рунде од 2 минуте, по правилима full contacta. Борба се завршава нокаутом, предајом, дисквалификацијом или пребројавањем бодова на крају меча. У случају нерешеног резултата, одржава се додатна рунда по принципу златног бода. Ако је резултат на крају додатне рунде још увек изједначен, судија одређује победника одлуком о супериорности.
Дозвољене технике су ударци шаком у тело, те ударци ногама изнад појаса. Ударац у тело вриједи један бод, ударац у главу два бода.
За недозвољене радње добива се опомена (kyonggo), две опомене представљају негативан бод (gamjeom). У случају тежих прекршаја, судија може аутоматски додијелити негативан бод. Четири негативна бода доносе дисквалификацију.
 
Član
Učlanjen(a)
29.01.2011
Poruka
7
Nojbolji deo tekvondoa (kada su takmičenja u pitajnu) je to sto je kontakt sport, što znači da možeš udariti koliko ti duša želi(izuzev udaraca šakom u glavu, i udaraca ispod pojasa) tako da imas osećaj borbe, a pri tom bol je i više nego mali u odnosu na udarac(zbog štitnika). Jedino sto treneri kod nas pa i u svetu, osim u koreji, uglavnom ne obraćaju pažnju na sve delove tekvondoa, na primer mnogi tekvondisti nikada nisu čuli za izraze inboterion i zamboterijon, mnogi bi se začudili kada bi čuli da tekvondo sadrži i tehnike udaraca koljenom, laktom, poluge i slično... tako da kod nas se uglavnom gleda na takmičarski deo tekvondoa, i ako on sadrži

  • Osnove (Kibon)
  • Forme (Poomsae)
  • Samoobrana (Hosinsul)
  • Lomljenje (Kyokpa)
  • Borba (Kyorugi)
 
Član
Učlanjen(a)
03.08.2010
Poruka
1.037
Tekvondo : Zlato i bronza za Srbiju

Izvor: SOS kanal 3 mart, 2011, 20:46 http://www.soskanal.net/15676/tekvondo-zlato-i-bronza-za-srbiju/#respond
Vrekic na postolju

Na Šampionatu Evrope u Talinu u Estoniji za kadete, juniore, seniore i veterane, u organizaciji Internacionalne tekvondo federacije (ITF), srpski predstavnici zabeležili su lepe rezutate. U apsolutnoj kategoriji u konkurenciji mlađih veterana Nenad Vrekić je osvojio zlato, a juniorka u kategriji do 58 kg Noemi Hulala se okitila bronzom.
Noemi Hulala se u prvoj borbi susrela sa ruskom takmičarkom i ostvarila važnu pobedu. U sledećem kolu, u četvrtini finala protivnica joj je bila reprezentaivka Slovenije. I ovu prepreku je uspešno pregrmela, plasirala se u polufinale i osigurala bronzanu medalju. U polufinalu je čekala bugarska šampionka koja je savladala našu takmičarku. Kasnije je osvojila evropsku titulu pobedivši u finalu englesku predstavnicu.
- Ovo je , svakako, veliki uspeh jer to je tek treća medalja na evropskim prvenstvima za Srbiju – istakao je Vrekić.- Dala je sve od sebe, ali namerila se na trenuto spremniju takmičarku iz Bugarske koja je pokazala kvalitet okitvši se zlatom…
U apsolutnoj kategoriji Vrekić je u prvom kolu bio slobodan, da bi u četvrtfinalu pobedio reprezentativca Finske, a u polifinalu takmičara iz Engleske. Drugog finalistu čekao je iz meča boraca iz Irske i drugog predstavnika Finske.
Finac je pao u finalu i Vrekić je ostvario najveći uspeh za srpski tekvondo. U karijeri ima i srebrnu medalju sa Evropskog prvenstva za seniore 2009. u Sloveniji. Ovo je prva zlatna medalju za Srbiju.
Ispred sudijske organizacije ITF na ovom takmičenju sudio je srpski internacionalni arbitar Marinko Stojaković.
 
Član
Učlanjen(a)
03.08.2010
Poruka
1.037
Najslađa tekvondo "borba" ikad Video




Ovo je jedan od onih video snimaka kojem ne treba veliki uvod. Reč je o preslatkoj tekvondo "borbi" u kojoj za četiri minute skoro da nije razmenjen nijedan udarac između dvojice mališana koji su se više mučili sa prevelikim kacigama i kabastom zaštitnom opremom, nego sa svojim protivnikom.

Tekvondo je borilačka veština poreklom iz Koreje i smatra se nacionalnim sportom u Južnoj Koreji. Kao što kod nas tatama čast da vode svoje sinčine na fudbal ili košarku, tako u Južnoj Koreji roditelji svoju decu od malih nogu upisuju na časove tekvondoa.


Tekvodno kombinuje elemente samoodbrane, sporta i fizičke kulture, a u nekim slučajevima i meditacije i filozofije. Olimpijski je sport od 2000.

 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
03.08.2010
Poruka
1.037
Datum 17.03.2011
izvor: Ž. Radivojević srbijasport.net/vesti/ i
Tekvondo: Sremski Zmajevi u Nemačkoj, zlato za Draška Jovanova
nov_img_3896
Kolekcija medalja Tekvondo kluba Zmaj iz Rume posle svakog takmičenja je bogatija. - U Hamburgu je održan „German Open 2011“ na kojem je učestvovalo
kkj._4d81cfb55ae53.jpg
1300 takmičara (juniora i seniora) iz 35 zemalja - kaže Borko Krstić, trener juniorske reprezentracije i TK Zmaj iz Rume – Srbiju je predstravljalo 48 takmičara (po 24 juniora i seniora).

Osvojeno je pet medalja: po jedna zlatna i srebrna i tri bronzane medalje. Članovi TK Zmaj postigli su izvanredan uspeh: junior Draško Jovanov (do 68 kg), posle pet pobeda osvojio je zlatnu medalju. Bronzanu medalju osvojila je juniorka Ivana Ljubojević (do 55 kg). U generalnom plasmanu reprezentacija Srbije osvojila je deseto mesto.
 
Član
Učlanjen(a)
03.08.2010
Poruka
1.037
TEKVONDO KLUB BEOGRAD DRUGI U SRBIJI

Petak, 25. Mart, 2011.| Sport | Kurir - Sve sportske vesti na jednom mestu
52627.jpg


BEOGRAD - Na Tehničkom prvenstvu Srbije u organizaciji Tekvondo asocijacije Srbije, učestvovalo je oko 200 takmičara iz 23 kluba Srbije.
U ekipnom plasmanu prva tri mesta zauzeli su klubovi Galeb, Beograd i Železničar, sva tri iz Beograda. Ovo takmičenje je imalo izborni karakter za nastup na predstojećem Evropskom prvenstvu koje se održava u Italiji krajem maja meseca.
- Za ekipni plasman u obzir uzimaju ostvareni rezultati takmičara u svim starosnim selekcijama u A klasi, odnosno među nosiocima crnih pojaseva. U tu grupu spadaju i takmičari u pionirskoj i kadetskoj konkurenciji koji za sada ne postoje kao zvanične
starosne selekcije u održavanju evropskih i svetskih šampionata, tako da je naš klub iako imamo najbolje rezultate u zvaničnim selekcijama zauzeo drugo mesto- rekao je Ljubiša Rakić predsednik TK Beograd.
- Na ovom državnom prvenstvu potvrđen nam je primat u juniorskoj muškoj konkurenciji gde je Miloš Petković ponovo zauzeo prvo mesto, a Branislav Kuruca u konkurenciji seniora 2 potvrdio kvalitet iako i sam nije bio zadovoljan svojim
izvođenjem. U konkurenciji seniora 1, Mitrović Stojan i Zlatanović Boris su osvojili treća mesta. Irena Radmilović je u juniorkama osvojila drugo mesto, dok je u paru sa Milošem Petkovićem osvojila treće mesto. Muški tim u sastavu Branislav Kuruca,
Miloš Petković i Stojan Mitrović osvojili su prvo mesto dok je ženski tim u sastavu Svetlana Filipović, Vanja Zlatanović i Irena Radmilović zauzeo drugo mesto - istakao
je Rakić i dodao: "Planiramo nastup naših takmičara na A klasa turniru Evropske tekvondo unije, "Belgija open" i nadamo se dobrom rezultatu, koji bi našim takmičarima otvorio vrata reprezentacije".
 
Član
Učlanjen(a)
03.08.2010
Poruka
1.037
TEKVONDO, 12. TROFEJ BEOGRADA, Praznik tekvondoa u Beogradu

Praznik tekvondoa u Beogradu

Pripreme za ovogodišnji 12.Trofej Beograda u organizaciji Beogradskog Tekvondo Saveza su uveliko odmakle. Takmičenje je na programu 7. maja.
-Kao i prethodnih godina tehnički organizator ovogodišnjeg takmičenja je KBS Tekvondo klub Beograd. Verujemo da će takmičenje proteći u najboljem redu. Zahvaljujemo se Gradskom sekretarijatu za sport i omladinu za redovnu pomoć oko organizacije takmičenja, kao i Opštini Voždovac i Predsedniku Dr.Draganu Vukaniću koji su nam izašli u susret i pomogli da se takmičenje nesmetano održi u hali USC Voždovac na Banjici – rekao je Dragan Simić, sportski direktor BTS.
-Ove godine, uprkos sveopštoj krizi ne samo kod nas već i u okolnim zemljam, očekujemo oko 400 takmičara iz 12 do 15 zemalja. Imamo najave učešća ekipa iz država bivše Jugoslavije kao i okolnih zemalja, Bugarske, Rumunije, Mađarske i tako dalje. Očekujemo učešće timova iz Grčke, Turske, Italije i Moldavije koji će doprineti višem nivou takmičenja.
Kao i obično potrudićemo se da imamo veći broj međunarodnih sudija a takmičenje će se održati uz elektronsku opremu po aktuelnim svetskim tekvondo pravilima. Ovo je još jedna prilika domaćim klubovima da uz što manje troškove pruže svojim sportistima jedno međunarodno iskustvo koje će im sigurno doprineti u njihovom takmičarskom razvoju. Koristimo priliku da pozovemo sve ljubitelje tekvondo sporta da svojim prisustvom uveličaju ovu sportsku manifestaciju i doprinesu popularizacijji samog tekvondoa kao i sportske kulture uopšte – rekao je na kraju Dragan Simić.

TEKVONDO, 12. TROFEJ BEOGRADA, Praznik tekvondoa u Beogradu
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Tekvondo: Dva zlata za Srbiju

Tekvondo: Dva zlata za Srbiju

Izvor: B92, borilacki-klub.com | ČŽ

Prvog takmičarskog dana 1. “Russia open” u tekvondou, takmičarke iz Srbije Dajana Perišić u katogoriji do 63kg i Ana Bajić preko 68, osvojile su zlatne medalje.

8647526984e6732c9800d3338388428_480x343.jpg


Ovo je izuzetan uspeh i stopostotan učinak za srpske predstavnike prvog takmičarskog dana.
Prvi “Russia open” taekwondo turnir održava se u Celjabinsku u ledenoj ,,Traktor“ dvorani od 04. do 08.septembra. Russia Open” je turnir A klase i G klase, bodovni za Evropu i svet, na kome ukupno učestvuje 1200 takmičara iz 40 zemalja.
Takmičenje se održava u tri uzrasne kategorije: kadeti, juniori i seniori. Srbiju na ovom takmičenju predstavljaju najbolji juniori Ivana Ljubojević u kategoriji do 55 kg, Dajana Perišić do 63 kg, Ana Bajić +68 kg i Damir Fejzić -68 kg.

U sredu će na borilište izaći Ivana ljubojević i Damir Fejzić i od njih se takođe očekuje visok plasman. Takmičare predvode treneri juniorske reprezentacije Marin Dujić iz Vršca i Borislav Krstić iz Rume.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Pet medalja za tekvondo juniore

Pet medalja za tekvondo juniore


Izvor: borilacki-klub.com | ČŽ

Srpski juniori osvojili su pet medalja, dve srebrne i tri bronzane, na Prvenstvu Evrope u tekvondou, koje je održano na Kipru.

6924508064e95a49ada8c0103263451_640x342.jpg

www.tas.org.rs


Srebrne medalje osvojili su Mihajlo Manić u konkurenciji do 45 kilograma i Violeta Babić do 68 kilograma.
Bronzana odličja osvojili su Damir Fejzić do 68 kilograma, Dajana Pešić do 63 i Nikola Vučković, koji je tesno, odlukom sudija izgubio od predstavnika Azerbejdžama 15:14.

Nastupilo je 397 sportista je nastupilo iz 43 zemlje. Olimpijskim sistemom bodovanja Srbija je zauzela u zenskoj konkurenciji 10. mesto a u muskoj 7. U konačnom plasmanu naša selekcija je zauzela 12. mesto



 
Natrag
Top