Taksa “evro po evro” u interesu naroda

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Taksa “evro po evro” u interesu naroda








PODGORICA - Crnogorski građani nastaviće da plaćaju takse od po jedan evro mesečno na svaku SIM karticu za mobilni telefon, kablovsku televiziju i strujomer jer je to - u interesu stabilnosti budžeta.

Ovo je deo jučerašnjeg obrazloženja Ustavnog suda na odluku kojom se odbija inicijativa Građanskog fronta, koju je potpisalo 30.000 građana i 26 poslanika, za ocenu ustavnosti Vladinog zakona o novim nametima u vidu taksi „evro po evro“.


REG-peticija-za-taksu_310x186.jpg



- Zakon o taksama je u svim svojim odrebama u skladu sa Ustavom Crne Gore i javnim interesom - ocenio je Ustavni sud.

Po rečima sudije Desanke Lopičić, uvođenje taksi i njihova naplata ne može biti ustavno pitanje, te osim osnovnih načela, Ustav ne preporučuje druga ograničenja zakonodavcu koji je slobodan da sam donosi zakone. Zakon o taksama, kako je obrazložila Lopičićeva, ima legitiman cilj i očuvanje stabilnost budžeta u toku trajanja finansijske krize.

Ona je dodala da nije nadležnost suda da ceni visinu utvrđenih taksi. Zakon o taksama je krajem maja usvojen u Skupštini u okviru rebalansa budžeta. Neposredan povod za usvajanje ovog zakona bila je obaveza Vlade da vrati dug od 22 miliona evra Kombinata aluminijuma za koji je garantovala.
Ovakvu odluku, uz obavezu da raskine ugovor sa ruskim vlasnikom KAP, doneo je i parlament u februaru ove godine. Ugovor sa Rusima još nije raskinut, ali se njihovi dugovi vraćaju iz budžeta, odnosno iz džepova crnogorskih građana.

Novi porezi počeli su građanima da se obračunavaju u julu, a na naplatu su stigli u avgustu. Osim građana Crne Gore, taksu od jednog evra plaćali su letos i turisti koji su tokom boravka od nekoliko dana kupili crnogorske SIM kartice, zbog jeftinije komunikacije.

Po rečima Veselina Radulovića, advokata MANS koji je pokrenuo inicijativu pred Ustavnim sudom, ovakav ishod je - očekivan.

- Znajući sastav Ustavnog suda, lično nisam očekivao drugačiju odluku. Dojučerašnji poslanici i ministri, vojnici vladajuće strukture, ne mogu garantovati ni minimum nezavisnosti Ustavnog suda u skladu sa evropskim standardima. Ovu odluku je doneo neko drugi, oni koji su izabrali te osobe za sudije Ustavnog suda - smatra Radulović.

On upozorava na to da je pitanje poreza i taksi u domenu državne uprave i pita po kom osnovu je to ovlašćenje dato telefonskim i kablovskim operaterima i Elektroprivredi, koji „otimaju novac građana“ a da oni nemaju nikakav pravni lek.

U inicijativi koju su Građanski front i poslanici crnogorskog parlamenta podneli Ustavnom sudu navodi se da je Zakon nesaglasan sa najvišim pravnim aktom, pa se predlagalo da Ustavni sud zakaže javnu raspravu i nakon toga donese odluku da taj propis prestaje da važi.

Iz „Demokratskog fronta“ juče je ocenjeno da je ovakva odluka Ustavnog suda „sramotna“, te da Vlada, umesto da u vremenu krize pokaže solidarnost, „zavlaži ruku u džep siromašnih građana“.

Vlada je ranije saopštila da od naplate taksi na SIM kartice očekuje godišnje osam, a od kablovskih televizija 1,8 miliona evra. Kako se odluka o naplati takse za električna brojila ne sprovodi za objekte u kojima se živi, već za drugi ili više stanova, odnosno vikendice, još nije poznato koliko se novca očekuje od ovih nameta.


Izvor:
Novosti.rs

 
Natrag
Top