System Monitor - task manager u linuxu

ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
Verovatno znate da windows operativni sistemi imaju Task Manager pomocu koga se zaustavlja pojedini program ili proces kada vise ne reaguje na misa ili tastaturu.Slican alat ima i u Linuxu po defaultu medjutim tamo se znatno redje koristi jer bas ne dolazi tako tesko do takvih situacija kao u Windowsu...

ia63X.jpg


rJDWa.jpg


U windowsu je precica za task manager Ctrl+Alt+Delete a s obzirom da imam naviku i koristiti je ,istatakva moze se kreirati i u Linuxu...

Idemo redom.....
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
KREIRANJE PRECICE

Potrebno je kreirati precicu za startovanje vaseg System Monitora.Kliknite misem na u desnom gornjem uglu poslednje dugme,gde gasite os (Control Gear ) te u padajucem meniju zatim kliknite misem na System Settings...broj 1,te posto vam se otvori prozor vaseg Settingsa klikom misa odaberite Keyboard...broj 2

bwrwT.jpg


Izaberite karticu Shortcuts.....broj 3a zatim kliknite misem na znak + ......broj 4

MgSw0.jpg


U delu Name upisite System Monitor.....broj 5,zatim u delu Command upisite gnome-system-monitor ....broj 6 i kliknite na dugme Apply....broj 7

Mf3dM.jpg


Pronadjite u precicama sada System Monitor i desno kliknite na dugme Disable.....broj 8

qfV98.jpg


Posto vam se pojavi naslov New accelerator pritisnite na tastaturi dugmat koje hocete da vam budu precica za startovanje vaseg Task Managera-System Monitor programa.....

IpIea.jpg


Ja sam izabrao Ctrl+Alt+K a vi cete izabrati precicu koju zelite i zatvoriti prozor System monitora.....

rdQ9W.jpg


Ubuduce kada zelite ubiti neki proces pritisnete na tastaturi precicu za startovanje system monitora,pronadjete proces....desni klik na njega i u padajucem meniju kliknete misem na Kill Process....

Uphqq.jpg
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
U PDF......


[raw]<iframe src="https://skydrive.live.com/embed?cid=37BC32D29066020F&resid=37BC32D29066020F%21491&authkey=AH2R4KMpjeSr6Ro" width="98" height="120" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>[/raw]
 
Natrag
Top