Svi politicari beze od Sojica

Član
Učlanjen(a)
31.10.2009
Poruka
3.068
Svi politicari beze od Sojica
5038_zabladja03-foto-a-stojanovic_f.jpg

– Repriza nije bila gledanija od premijera, ali ljudi više komentarišu i kada ide dan za danom tada postoji sinergija i utisci se brže izoštravaju. Pamtite od juče ono sveže i u nizu i kontinuitetu gledate 52 epizode, tako da je i utisak snažniji. Ista situacija je bila i s drugim mojim serijama. Meni je nedavno jedna žena u pekari rekla kako je prvi put gledala seriju zbog radoznalosti, zanimalo je šta će se desiti, a tek kada je drugi put gledala obratila je pažnju na neke finese koje je propustila ranije. To važi ako nešto ima misao koja nije instant misao, ako humor nije baziran na vicu, nego na dubljim pojavama. Meni se to, recimo, dešava kao čitaocu knjiga kada neke knjige čitam nekoliko puta. Pošto je ovo savremena serija, ne treba tražiti neki realizam, nego misao. To je ono što očekujem od gledalaca „Bele lađe“. Jesu to komične radnje, ali one vode do toga da se o pojavi razmišlja i gledaoci treba da ostanu s nečim novim u sebi – kaže Siniša Pavić u razgovoru za „Blic“, i dodaje da ne želi da predviđa događaje u seriji.
– I sada se događaju neke stvari, a pošto smo onaj deo društva kojim se manipuliše, neke stvari smo osetili na svojoj koži i tek sad vidite da je to sve serija rekla, ali tada niste o tome razmišljali. Ja ne predviđam događaje, ali o događajima pišem da se oni shvate kroz humor, repliku… U novom ciklusu će akteri biti čak politički apsurdniji – kaže on, i u opštim crtama otkriva šta će se dešavati u narednim epizodama.
– U politiku se uključuju svi akteri političke scene, oni koji žele vlast, oni koji to mogu da im omoguće, tajkuni, strani faktori… U četvrtom ciklusu će Šojić pokušati da iskoristi sve te aktere. Neki žele njega da iskoriste, ali njegov motiv jeste da je još neiskorišćen i u tom svom manipulisanju proizvodi male katastrofe, a iz svake te katastrofe on u stvari napreduje. Taj odnos manipulatora i onih koji mu poveruju traje još od prve „Tesne kože“ – podseća Pavić, te objašnjava da li je Šojić pozitivan ili negativan lik.– Šojić je izuzetno negativan lik i nema nijednu pozitivnu osobinu, ali ima to što se zove šarm i izaziva simpatije. To je jedan paradoks kakav se retko viđa. Još je davno Bogdan Tirnanić napisao da se pojavio negativan lik u komediji, misleći na Šurdu u „Vrućem vetru“, koji je bio lenj. Rekao sam mu da jer požurio i da on nije lenj, nego samo neće da radi poslove koje ne voli. To je bio prvi lik koji je negativan. Sada, ovo je izrazito negativan lik, ali je prosto najsimpatičniji. Tako, u novom ciklusu idemo do kraja, bez šminke i podilaženja. U „Beloj lađi“ nema pozitivnih likova, ali dokle god izazivate smeh kod čoveka to što je loše lečite. Ovo je satira uperena protiv vlasti, opozicije, glasača… jer satiru odlikuje oštra opservacija i ona ukazuje na nedostatke društva – objašnjava pisac, ali kaže da se ne plaši da će neko preuzeti Šojićeve postupke na putu do uspeha.
5039_zabladja07-foto-d-zivancevic_f.jpg

– Nema potrebe, niko se ne pronaći u Šojiću jer uglavnom svi beže od njega. I političari, ljudi na vlasti, gledaju „Belu lađu“ ali se ne osećaju prozvanim. Šojić lično ne proziva nikoga, on kritikuje ponašanje, a ne ličnosti – ističe Pavić. Pošto su mnogi aktuelni događaji na neki način zabeleženi u seriji, ta praksa će se, kaže, nastaviti.
– Nas sve udara, pa i globalna kriza. Gotovo da nema stvari koja nas tišti a da nije u „Beloj lađi“. Tako će u novim epizodama biti i dešavanja vezana za NATO, za šta sam ranije pisao scenario, a što je sada vrlo aktuelno – najavljuje on, a povodom priča da će ovo biti poslednji ciklus serije, to još uvek ne može sa sigurnošću da potvrdi.
 
Natrag
Top