Sveto Pismo-Biblija?

Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
3.957
Sta mislite o Svetom Pismu?Da li ste ga citali?Da li mislite da je vredno paznje?Da li mislite da je potrebno za verovanje u Hriscanstvo?Da li ga se pridrzavate?
Evo to su samo neka od pitanja o kojima mozemo da diskutujemo
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
13.05.2009
Poruka
114
ево да поченем овако:) кажу људи ''без невоље нема богомеље'' што се у многим случајевима показало тачно, неке такве људе и њихове приче лично познајем.
свети оци наши кажу да треба читати свето писмо јер су то речи самог бога . да кажем још и речи светог серафима саровског ''да циљ нашег живота је задобити духа светога''. а како га задобити то сам се одувек питао када сам те речи прочитао.
 
Član
Učlanjen(a)
13.05.2009
Poruka
114
Ево шта нам каже Св. Јустин Ћелијски зашто још треба да читамо Св. Писмо : Ava Justin Ćelijski: «Jesi li tužan, u Svetom Pismu ćeš naći utehe; jesi li žalostan – radost, jesi li gnevan – ukroćenje, jesi li sladostrastan – celomudrije; jesi li nemudar – mudrost; jesi li rđav – dobrotu; jesi li zločinac – milost i pravdu; jesi li čovekomrzac – ljubav. U njemu ćeš naći lek za sve svoje poroke i mane, i hranu za sve svoje vrline i podvige».
 
Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
3.957
Kizo molim te ne pravi digresiju na temi,ovde nije pitanje sta kaze ovaj ili onaj vec licno iskustvo i stavovi po pitanjima koje sam postavio da bismo mogli da diskutujemo
 
Član
Učlanjen(a)
13.05.2009
Poruka
114
kizo molim te ne pravi digresiju na temi,ovde nije pitanje sta kaze ovaj ili onaj vec licno iskustvo i stavovi po pitanjima koje sam postavio da bismo mogli da diskutujemo

свакако да могу и требају да се пишу лична искуства али морам да те исправим нити је свети јустин ''овај или онај'' не можемо говорити тако за светитеље. елем ти си поставио доста добра питања и ја покушавам како знам и умем на неки начин да одговорим. лична искуства свако од нас има и ја ћу нека и да испричам зашто не ...потрудићу се . ниси довољно обратио пажњу (сигурно због заузетости) да сам у једном посту где сам парафразирао св. серафима сарафског , поставио уједно и питање , како задобити духа светога, на који начин, и очекивао сам да ће се неко јавити и рећи неко своје мишљење...
одох сада ''ћераћемо се ми још'':).

сад ми паде на памет могли бисмо још дискутовати и о нашим страстима , греховима, пороцима о свему оном што нас мучи и тако заједнички сигурно ћемо доћи и до правих одговора уз помоћ господа нашег исуса христа, коме нека је слава и хвала за све, амин.
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
09.06.2009
Poruka
2
opsssss

један реформатор по имену лутер је рекао ``solo scriptura`` (само писмо), односно само св. писмо може бити темељ хришћанског веровања и вере уопште.
хришћанство које не би имало такав поглед постало би паганска религија, а и тако већ обилује паганским веровањима и обичајима (и источна и западна црква) које су преузели од својих грчко-римских предака, а у нашем случају од старих словена.....
мада су словени поред свог сујеверног и примитивног веровања много више били монотеисти него политеисти, што није случај са другим ``варварским, номадским и др`` народима...владимир ћоровић у историји српског народа наводи да су наши преци још пре доласка на балкан, веровали да постоји један бог који је створио небо, земљу и све на њој..приличнос слично зар, не...али то може бити посебна тема........
 
Član
Učlanjen(a)
24.07.2009
Poruka
15
Svakako jeste vredno pažnje i nije na odmet pročitati ga iako ja npr. nisam ali mislim da Sveto Pismo nije napisao lično Bog jer je to protivno zakonima prirode koje je isti taj Bog i stvorio nego je napisano od strane ljudi koji su bili posvećeni Bogu.
Za verovanje u hrišćanstvo nije neophodno pročitati Bibliju i poštovati svaki narodni običaj od kojih su mnogi čak suprotnost hrišćanstva jer su ih izmislili ljudi dosta vremena posle Hrista za svoje prohteve tj. kao alibi za iste.
Za verovanje je dovoljno verovati da je ceo svet i svemir nastao iz nečega i da ih je stvorio Bog i pridržavati se božijih zapovesti a sve ostalo je život koji nam je baš Bog i dao tako da ga treba živeti na najbolji način koji znamo a zapovesti su tu samo da bi nas potsetila da ovde postoji zakon prirode i zakon ljudskih vrednosti koji ako se prekrši donosi zlo onome ko ga prekrši, to je jednostavno. ;)
 
Član
Učlanjen(a)
06.07.2009
Poruka
265
kiza13 i Custer, sve pohvale. Iznenadjena sam da ovde ima i ljudi koji mnogo lepo razmisljaju.
Na one razloge koje je kiza13 naveo nemam sta da dodam, samo se apsolutno slazem.
 
Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
3.957
Kod:
Svakako jeste vredno pažnje i nije na odmet pročitati ga iako ja npr. nisam ali mislim da Sveto Pismo nije napisao lično Bog jer je to protivno zakonima prirode koje je isti taj Bog i stvorio nego je napisano od strane ljudi koji su bili posvećeni Bogu.

A gde si ti to procitao da je sveto pismo napisao Bog?I mozes li da mi kazes koji su to zakoni kojima bi to bilo protivno?

Kod:
Za verovanje u hrišćanstvo nije neophodno pročitati Bibliju i poštovati svaki narodni običaj od kojih su mnogi čak suprotnost hrišćanstva jer su ih izmislili ljudi dosta vremena posle Hrista za svoje prohteve tj. kao alibi za iste.
Ne mozes stavljati u isti kos Bibliju i narodne obicaje jer to nije sito

Kod:
Za verovanje je dovoljno verovati da je ceo svet i svemir nastao iz nečega i da ih je stvorio Bog i pridržavati se božijih zapovesti a sve ostalo je život koji nam je baš Bog i dao tako da ga treba živeti na najbolji način koji znamo a zapovesti su tu samo da bi nas potsetila da ovde postoji zakon prirode i zakon ljudskih vrednosti koji ako se prekrši donosi zlo onome ko ga prekrši, to je jednostavno.
Sad si vec otisao u filozofiju i postao kontradiktoran sam sebi.Prvo kazes da treba da postujemo zapovesti,a posle toga kazes da su one samo tu da nas podsete na zakon pritode izakon ljudskih vrednosti.A ja te pitam koje su to bozje zapovesti?Koji su to zakoni prirode i ljudskih vrednosti?
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
28.05.2009
Poruka
6.676
најтачнија историја света од адама до исуса христа је написана у библији.
треба читати библију,али треба наћи и особу која вам је може протумачити.
да би библија могла да се правилно протумачи треба познавати више научних дисциплина,између осталих:историју,астрономију,археологију,филозофију...
многи библију погрешно презентирају баш због не познавања више научних дисциплина.
 
Natrag
Top