Sveti Srtefan: Ruše da bi gradili

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Sveti Srtefan: Ruše da bi gradili


Na Svetom Stefanu u nedelju porušeni zidovi crkve Aleksandra Nevskog. Po završetku sezone počinje obnova hrama iz 15. veka



BUDVA - Tek što su se u nedelju ujutru prvi zraci sunca pojavili iza paštrovskih brda, na Svetom Stefanu, dragulju jadranske obale, novi dan su najavili - maljevi i „kobre“. Po naredbi nadležnog ministarstva, porušeni su zidovi crkve Aleksandra Nevskog, koje su pre tri nedelje nad ostacima porušene crkve, koji su otkriveni prilikom rekonstrukcije gradahotela pre godinu i po dana, podigli meštani.
- Pod okriljem noći, kako niko ne bi ometao radove, porušili su ono što su Paštrovići o svom trošku podigli samo s jednim ciljem: da crkva izgleda kao i pre pola veka kada su je u veliku terasu Svetog Stefana zazidale komunističke vlasti - kaže za „Novosti“ Petar Kentera, predsednik Odbora za obnovu hrama na Svetom Stefanu. - Ponašali su se isto kao i njihovi prethodnici 1959. godine, čiju ideologiju, izgleda, dobrim delom slede. Prihvatili su ucene predsednika crnogorskog parlamenta Ranka Krivokapića, koji je zapretio nevraćanjem njegovih ministara u Vladu, dok se zidovi crkve ne uklone.

Ljudima iz Odbora, crkve i meštanima u nedelju nije bio dozvoljen pristup Svecu. Nekoliko meštana je dvogledom sa okolnih brda ustanovilo da zidova na crkvi više nema.
- Kada sam u nedelju ujutru došao na Sveti Stefan da obiđem hramove, dočekali su me lanac i katanac - kaže ovdašnji paroh Siniša Smiljić. - Tužno, ali i smešno. Nekoliko Engleza, koji borave u hotelu, koji zvanično još nije otvoren, čekali su zbunjeni dok im lanac nije otškrinut da bi izašli napolje.
„Novosti“ saznaju da su se u subotu po podne na Svetom Stefanu sastali ministar turizma Predrag Sekulić, mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije i predstavnici zakupca, firme „Adrijatik propertis“. Tom prilikom je Sekulić je najavio rušenje nelegalno podignutih zidova, koje je obavljeno svega nekoliko sati kasnije. Crnogorska vlada je u četvrtak donela odluku sa se obnovi crkva na Svetom Stefanu u gabaritima iz 15. veka kada je i sagrađena, i da joj se vrati prvobitno ime Svete Gospođe. Crkva je, naime, preimenovana 1938. godine na zahtev kraljice Marije Karađorđević, koja je i obnovila hram.
Obnova treba da počne na jesen, pošto se pripreme svi potrebni papiri. Posle sednice Vlade novinarima nije rečeno da će uslediti rušenje novopodignutih zidova, ali je tako nešto najavio u susednom Miločeru još iste noći premijer Igor Lukšić.
Mitropolija crnogorsko-primorska i meštani Paštrovića bili su zadovoljni odlukom Vlade, uvereni da rušenja neće biti i da se obnova može nastaviti tamo gde se stalo pre nego što su radovi odlukom vlasti zapečaćeni. Mitropolit Amfilohije je za podgoričke medije izjavio da će Crna Gora, ukoliko podlegne ucenama Krivokapića, postati besudna zemlja u kojoj militantni ateisti, baš kao u poratna vremena u SSSR i bivšoj Jugoslaviji, ruše hramove.

KRIVOKAPIĆ

DOK u Demokratskoj partiji socijalista ističu otvorenost i spremnost da uvaže sve koji mogu doprineti da se „pojedini izazovi“ prevaziđu, lider koalicionog partnera SDP, Ranko Krivokapić, optužuje DPS za „dobru saradnju“ sa mitropolitom Amfilohijem. On je naglasio da, „dok je tako“, nema državnog organa koji reguliše odnos crkve i države. Krivokapić već godinama, u kontinuitetu podržava nekanonsku crnogorsku pravoslovanu crkvu, ali i optužuje SPC u Crnoj Gori za „uzurpaciju“ manastira i crkava.


OBNOVA JE NAJVAŽNIJA - Iskreno žalimo što su ogrešili dušu, molimo se Bogu da im oprosti. Ipak, najvažnije je da će hram uskoro biti obnovljen i svetinja na Svetom Stefanu zasijati u punom sjaju - kaže protorejer Velibor Džomić, koordinator Pravnog saveta Mitropolije crnogorsko-primorske.

Novosti
 
Natrag
Top