Svemirska misija u Beogradu!

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Svemirska misija u Beogradu!





Tokom 6. Festivala nauke posetioci će imati priliku da od pravog astronauta NASA saznaju sve što ih zanima o letu u svemir! Neke interesantne detalje svog nesvakidašnjeg zanimanja Marša Ajvins otkrila je ekskluzivno gledaocima Jutarnjeg programa RTS-a.

Profesionalni astronaut NASA Marša Ajvins doputovala je u Beograd povodom 6. Festivala nauke. U ekskluzivnom gostovanju u programu Radio-televizije Srbije otkrila je kako jedna devojčica može da stigne do svemira.


Marsa Ajvins box.jpg



„Kada sam imala 10 godina, u SAD smo poslali prvog astronauta u svemir. I narednih deset godina, dok smo putovali na Mesec, ja i mnogi drugi iz moje generacije bili smo očarani gledajući ljude kako putuju u svemir i tada sam odlučila da želim i ja to da uradim", rekla je Marša dodajući da nije razmišljala o tome da zbog toga što je žena ne može da ode u kosmos, već da je osoba sa velikom željom da se tamo nađe jednog dana.

Preprema za put u svemir je duga i opsežna. Astronauti se za let šatlom spremaju godinu, neretko i dve i do 80 sati nedeljno.

Uprkos tome što uoči polaska na put moraju detaljno da se pripreme za sve što može da pođe naopako, Marša kaže da ne možete uvek da budete pripremljeni za sve.

„Učimo kako da se lansiramo, kako da sletimo na Zemlju, izvodimo eksperimente, kako da upravljamo robotičkom rukom, ali uvek je drugačije od onoga za šta smo se spremili", navela je Marša, astronaut koji je u svemiru proveo 1.300 sati.

Onima koji samo gledaju snimke astronauta koji lebde u svemirskim letelicama mnogo toga nije jasno. Jedno od prvih pitanja koja se nameću jeste kako se spava tokom misije.

Gošća Festivala nauke kaže da, kada zatvorite oči, ne znate gde je zid, pod ili plafon.


Marsa Ajvins te 1.jpg



„Nije baš dobra ideja da lebdite dok spavate. Zbog toga se zatvorite u vreću za spavanje koju pre toga pričvrstite", objasnila je jedna od nešto više od 45 žena koje su imale priliku da odlete u svemir.

Poslednji put Zemlju je napustila 2001, a iako je u penziji od 2010. godine, Marša Ajvins je učestvovala u više misija kao član tima koji priprema one koji će se otisnuti u kosmos.

Poslednjih godina obilazi planetu i drži predavanja, a posetiocima Festivala nauke potrudiće se da što više približi poziv astronauta i prostor u kojem je Sunčev sistem samo jedan sićušni deo.

Saznaćete koliko je komplikovano jesti hranu koja vam u bestežinskom stanju leti oko glave, da li se astronauti bar ponekad uplaše i kakav je osećaj biti toliko iznad planete Zemlje i svih ljudi koje poznajete. Marša će pričati o šetnji po otvorenom svemiru, kao i o tome zašto još čekamo da odemo na Mars.

Organizatori su se odlučili da šesto izdanje manifestacije koja populariše nauku traje, zbog sve velikog interesovanja, jedan dan duže.

Festival nauke počinje 29. novembra i traje do 2. decembra. Prvog i drugog festivalskog dana radno vreme je od 10 do 18, a tokom vikenda od 11 do 20 časova.

U magiji nauke uživajte na četiri lokacije bivšoj Robnoj kući „Kluz" u Masarikovoj 4, SKC-u u Kralja Milana 48, galeriji Narodne banke Srbije u Nemanjinoj 7 i Teatru „Bojan Stupica" u Kralja Milana 50.



Izvor:
rts.rs




 
Natrag
Top