Svako ko je ove godine upisao ETF je car.

UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.543
Svako ko je ove godine upisao ETF je car. Evo i zašto
24sata.rs 23.07.2014. - 00:32
Za upis na ETF ove godine konkurisalo je stotine odlikaša, vukovaca, nosilaca brojnih nagrada. Da bi ih pravedno rangirali, na ovom fakultetu osmislili su dosad najteži prijemni ispit. Iz matematike je svega šestoro uspelo sve da reši tačno, a iz fizike samo troje.

1370540-63.jpg

Ni nagrade sa takmičenja nisu garancija za upis na ETF


SELEKCIJA - Nijedno od tih šestoro nije bilo među onima koji su se okitili nagradama sa raznih takmičenja. Mnoge nagrade su baš kao i Vukova diploma - devalvirane, pa je teži prijemni ispit pomagao da odaberemo najbolje - objašnjava prof. dr Branko Kovačević, dekan ETF-a.

Činjenica je pak i da je 500 takođe dobre dece ostalo ispod crte bez šanse da studira jedan od najperspektivnijih fakulteta u zemlji. Da stvar bude gora, posla bi bilo za sve njih, ali je upisna politika države takva da se kvote za IT stručnjake na fakultetima i dalje slabo povećavaju.

Štaviše, ETF bi rado upisao sve prijavljene kandidate, ali im na putu stoji čuvena srpska boljka - birokratija. Ovaj fakultet već godinama čeka da dobije na korišćenje nekadašnju upravnu zgradu korporacije “Lola“ u Bulevaru kralja Aleksandra 84 koja ima čak 10.000 kvadrata.

- Vlada je donela zaključak da se zgrada dodeljuje ETF-u, ali je zbog poštovanja procedure potrebno da se potpiše i određeni ugovor sa Ministarstvom privrede, koje je vlasnik zgrade. Nakon toga, ETF bi mogao da upisuje oko 30 odsto više studenata, ali bi to podrazumevalo i da se zaposle novi profesori, kao i da Ministarstvo finansija pomogne za preuređenje prostora - objašnjava prof. dr Miodrag Popović, prorektor Univerziteta u Beogradu i bivši dekan ETF.

Ulaganje u ETF državi bi se i te kako isplatilo. Osim što bi školovala potreban IT kadar, dobijala bi i profit od stranih studenata čije je interesovanje za ETF nikad veće. U Ministarstvu privrede odgovaraju da će Vlada na nekoj od narednih sednica završiti proceduru oko predaje “Loline” zgrade ETF-u.

Softversko inženjerstvo i informacione tehnologije trebalo bi da upisuju veći broj brucoša i na drugim univerzitetima. Primera radi, za jedno mesto na softverskom inženjerstvu na FTN-u ove godine su se borila čak četiri kandidata.

- Kad vam se javlja toliko mladih ljudi, odličnih učenika, normalno je postaviti pitanje povećanja kvota. Ipak, to je nemoguće izvesti u kratkom roku jer to zahteva reakreditaciju smera - kaže prodekan za nastavu FTN Dragiša Vilotić.


Lako do posla



ŠANSA - Studenti koji završavaju studije na elektrotehnici i računarstvu dobijaju posao u firmama kao što su: DMS Šnajder elektronik, RTRK, Levi 9, gde tokom studija mogu da imaju praksu. Veliki broj inženjera zaposlio se u kompanijama: NIS, BFC, Magma, Tarket, Bosh, TMNS, Elektrovojovodini, pivarama, bankama i osiguravajućim društvima - kažu na FTN.




 
Natrag
Top