Svako četvrto dete izloženo nasilju

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Svako četvrto dete izloženo nasilju
[/h] Izvor: Tanjug



Novi Sad -- Svako četvrto dete u Vojvodini jednom godišnje izloženo vršnjačkom nasilju, dok se u školama zabeleži 4.900 slučajeva vršnjačkog, najčešće fizičkog nasilja.

17521856894fd5da18721ff317352309_368x242.jpg

Foto: stock.xchng - the leading free stock photography site, arhiva
To su rezultati Istraživanja koje je o primeni Pravilnika o protokolu postupanja u ustanovi u odgovoru na nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje, sproveo pokrajinski ombudsman početkom godine u 299 vojvođanskih osnovnih škola.
"Svaka vaspitno-obrazovna ustanova u Srbiji dužna je da na osnovu pomenutog Pravilnika formira sopstveni tim za zaštitu dece od nasilja, zanemarivanja i zlostavljanja”, kaže se u saopštenju i dodaje da je osnovna uloga ovog tima da bude prva instanca u sprečavanju nasilja u školama i pružanja podrške deci koja dožive neki vid nasilja.

Cilj istraživanja pokrajinskog ombudsmana bio je, kako se navodi, da utvrdi koliko je ovaj sistem zaštite dece efikasan, odnosno na koji način pomenuti timovi funkcionišu u vojvođanskim osnovnim školama. Sve škole obuhvaćene istraživanjem tvrde da u njima postoje timovi za zaštitu od nasilja.

U saopštenju se ističe da je na osnovu rezultata istraživanja zaključeno da se osnovne škole u Vojvodini načelno pridržavaju odredbi ovog Pravilnika, ali je “pitanje koliko su učenici upoznati sa tim kome i na koji način treba da se obrate kada u školi ili van nje budu izloženi nasilju”.

Rad školskih timova za zaštitu učenika od nasilja je, kako je istaknuto, ocenjen kao nedovoljno efikasan, a “stiče se utisak da ovi timovi postoje samo formalno i da ne daju očekivane rezultate, kako u odnosu na učenike, tako i u odnosu na postupanje zaposlenih kada se suoče sa pojavom nasilja nad decom u školi i izvan nje”.

Istraživanje je ukazalo i na zaključak da je, iako gotovo sve škole imaju formiran učenički parlament, učešće učenika o odlučivanju o ovim temama na niskom nivou, te da je obučavanje i usavršavanje zaposlenih o ovoj temi takođe na niskom nivou.

“Evidencija, dokumentovanje i izveštavanje o slučajevima nasilja u osnovnim školama postoji u manje od trećine škola”, stoji u saopštenju uz konstataciju da je saradnja škola sa centrima za socijalni rad i školskim upravama, takođe nedovoljno razvijena.

Pokrajinski ombudsman je na osnovu rezultata istraživanja direktorima škola i rukovodiocima timova za zaštitu od zlostavljanja i zanemarivanja uputio preporuke za usklađivanje njihovog rada sa propisima.

 
Natrag
Top