Suvo voće - izvor energije i zdravlja

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.996
Suvo voće - izvor energije i zdravlja

Krstarica 16.09.2010 14:45



Iako mnogima nije privlačno kao sveže voće, suvo voće ima svojih prednosti. Ono predstavlja izuzetan izvor energije, koje telu, naravno, nikad nije dovoljno.

Suvo voće se može podeliti u dve grupe – mesnato voće i suvo voće. Ukoliko je unutrašnji deo sočan kao i spoljašnji kada je voće u svojoj punoj zrelosti, takvo voće se stavlja u grupu mesnatog i svežeg. S druge strane, suvo voće se odlikuje unutrašnjim i spoljašnjim delom koji su "bez vode" i nisu sočni, kao i svojim spoljašnjim izgledom, koji je "istanjen i sabijen".
Nakon brojnih istraživanja, otkriveno je da se suvo voće odlikuje karakteristikama koje mogu pozitivno uticati na zdravlje ljudi. Osim toga, izuzetno je bogato hranljivim materijama i predstavlja dobar energetski izvor. Jednom rečju, suvo voće predstavlja prirodu u malom.

Značaj suvog voća

Kako bi svaka osoba održala dobro zdravlje, neophodno je pridržavati se određenih pravila koja uključuju zdravu ishranu, redovono bavljenje fizičkim aktivnostima i redovan i produktivan seksualni život. Suvo voće u sebi sadrži prilično velike količine bitnih hranljivih supstanci, i to u adekvatnim količinama. Samo suvo voće predstavlja bogat izvor minerala, vitamina i enzima. Lako se vari i ima velikog udela u prečišćavanju naše krvi, kao i čitavog sistema za varenje. Dakle, prednosti su višestruke.
Osobe čije je deo svakodnevne ishrane i suvo voće imaju zdravlje uvek na visokom nivou. Još jedna od pozitivnih strana suvog voća jeste ta što se može upotrebiti prilikom lečenja bolesti čiji je glavni uzrok unos neprirodne i obrađene hrane. I pored svoje minijaturnosti, orasi i suvo grožđe, na primer, snabdevaju nas izuzetno velikim količinama energije.
Kako suvo, tako je i sveže voće veoma bitno za sveukupno zdravlje. Pored toga što predstavljaju vrlo zdravu hranu, odlikuju se i brojnim lekovitim karakteristikama.

Najbogatije suvo voće

Navodimo suvo voće koje se smatra najpogodnijim za nas i naše zdravlje.

Suvo grožđe –
ili "umanjena" verzija svežeg grožđa preporučuje se zbog svoje izuzetno velike hranljive vrednosti. Takođe je pogodno za ubrzanje oporavka od nekih bolesti, kao i za stanja izuzetno velike iznurenosti i preopterećenosti. Osim toga, suvo grožđe se pokazalo kao idealan lek za tegobe poput konstipacije i slične bolesti koje zahvataju sistem za varenje. Smatra se da je suvo grožđe veoma dobar pospešitelj seksualnog nagona.


Urme –
predstavljaju vrlo hranljivo voće. Prirodni šećeri koje u sebi sadrže - u obliku su glukoze i fruktoze. Samlevene suve urme potopljene u vodu u kojoj su prethodno stajale preko noći, predstavljaju dobar lek ukoliko želite da ojačate srce i njegove vitalne funkcije. Urme takođe predstavljaju i vrlo efikasan prirodni lek za mamurluk.


Badem –
je voće sa izuzetno visokom hranljivom vrednošću. Bademovo mleko predstavlja najzdraviju varijantu badema jer ima daleko više prednosti i zdravije je od kravljeg mleka. Mnogo se lakše vari nego kravlje mleko i jako je dobro za bebe kojima se na prvi ukus kravlje melko ne dopadne.


Ostale vrste suvog voća

Podsećamo da pored nevedenog suvog voća u ishrani treba koristiti: suve šljive, suve kajsije i suve smokve.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.996
Suvo voće daje energiju i podiže imunitet

Suvo voće daje energiju i podiže imunitet

Z. O. Joksović | 14. mart 2011. 14:10 |
Večernje novosti

Ženama se preporučuje da svakoga dana uzimaju deset do dvanaest suvih šljiva, koje će pomoći da se spreči gubitak koštanog tkiva


1.jpg


Zbog svoje vrednosti suvo voće treba redovno konzumirati, a naročito zimi. Pogotovo suve šljive, grožđice, suve smokve, kajsije, urme i brusnice. Za suvo voće nutricionisti tvrde da je prepuno svih hranljivih sastojaka.

U njemu, osim vode i masti, u izobilju ima i belančevina, vlakana, vitamina, minerala, šećera, što suvo voće čine prvoklasnom namirnicom sa kojom je uputno da se otpočne dan. A vitamini su neophodni za održavanje dobrog imuniteta, među kojima poseban značaj ima antioksidansni koktel od vitamina C, E i beta karotena.

Prednost suvog voća je i u tome što njegova energija veoma brzo stiže u krvotok, zbog čega se naročito preporučuje sportistima posle treninga. Zbog svoje hiperkaloričnosti, međutim, suvo voće se jedino ne preporučuje osobama koje žele da smršaju. Nutricionisti insistiraju da se jede za doručak ili kao zakuska, radi pomoći varenju.

Ali zato, nikako posle glavnog obroka kada je varenje usporeno, jer donosi previše kalorija. Međutim, ako se zanemari obilje kalorija, za suvo voće se može reći da predstavlja pravu riznicu svega što čoveku treba i to u mnogo većim količinama nego kada je ono u svežem stanju, a organizmu obezbeđuje dodatnu energiju.

Nutricionisti preporučuju konzumiranje suvog voća za doručak, jer pomaže boljem varenju. A ako ne za doručak, onda makar kao užinu. Jedino ga treba izbegavati posle glavnog obroka, jer može da uspori ionako sporo varenje i donese previše kalorija.

Suvo voće može svako sebi da obezbedi prirodnim sušenjem na suncu, u posebnim pećima za te svrhe, ili, pak, u rerni zagrejanoj između 50 i 70 stepeni, na aluminijumskoj foliji.
Gde god sušeno, suvo voće je meko, ukusno, slasno i nadasve zdravo. Jedina mana je što za pojedine voćke treba izdvojiti prilične količine u svežem stanju, kao što je primer kajsija. Suši se šest kilograma svežih, a dobija samo kilogram suvih.
U našim krajevima kao suvo voće prednjači suva šljiva. Ova voćka od davnina predstavlja sastavni deo u ishrani jer reguliše varenje i otklanja opstipaciju. Zna se i da snižava holesterol, pa tako štiti srce. Ženama se preporučuje da svakoga dana uzimaju deset do dvanaest suvih šljiva, koje će pomoći da se spreči gubitak koštanog tkiva, uzrokovanog opadanjem nivoa estrogena.
Uz suve jabuke, višnje i kruške, suve šljive su zahvalne u proizvodnji slatkih dijetetskih proizvoda za dijabetičare, pošto sadrže šećerni alkohol sorbitol. One su i savršen dodatak cerealijama u doručku, u kolačima, a od njih može da se pravi i pire kao namaz za jutarnji tost.

MINERALI I VITAMINI

Minerali i vitamini su ključni sastojci suvog voća. Suve kajsije i urme su pune vitamina A, magnezijuma i gvožđa, a kalijuma imaju čak 1.370 mikrograma u sto grama. Urme su posebno bogate vitaminima B1 i B5 kao i folnom kiselinom. U svežem stanju sadrže 55 odsto šećera, koji se sušenjem dodatno koncentriše. U fioci radnog stola svako bi, umesto kese bombona, trebalo da drži suve šljive, smokve ili kajsije. Ovo voće, prepuno ugljenih hidrata, izuzetno prija sivim ćelijama mozga, a predstavlja i sjajnu zamenu za nedostajući obrok.


ŠTIT ZA STRES
Suvo voće sadrži magnezijum, mineral protiv stresa, vitamine B kompleksa za jake nerve i oligoelement gvožđe za vitalnost. Zbog intenzivnog žvakanja suvo voće na ovaj način podstiče varenje, kao i cirkulaciju u predelu glave. Sušene banane i jabuke, koje su prebogate i kalcijumom i vitaminom B6, prednjače u odnosu na druge voćke po sadržaju ovih sastojaka i treba ih uzimati kao alternativu slatkišima, jer predstavljaju savršen štit u stresnim situacijama.

SUVE KAJSIJE

2.jpg

Profesionalni sportisti i svi drugi koji se bave fizičkim aktivnostima trebalo bi redovno da uzimaju suve kajsije. One sadrže ogromne količine kalijuma koji je važan za normalan rad mišića. Zanimljivo je da samo pet suvih kajsija zadovoljava petinu potreba za ovim mineralom i značajan deo potreba organizma za gvožđem. Uputno je da se kajsije uzmu neposredno pred početak sportskih aktivnosti, i to najbolje u kombinaciji sa pomorandžom i kivijem. Vitamin C, koje ovo voće sadrži, olakšava apsorpciju gvožđa, što je posebno važno za anemične osobe.



 
Natrag
Top