Sušeni paradajz u maslinovom ulju

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Sušeni paradajz u maslinovom ulju

Za 1 teglu od 250 ml potrebno je: 15 do 20 čeri paradajza, 3 čena belog luka, 1 kašika usitnjene majčine dušice, 1 kašika usitnjenog ruzmarina, 220 ml maslinovog ulja, 2 prstohvata soli, prstohvat bibera i 1 kašika šećera.

Paradajz operite i isecite na pola. Pleh za pečenje obložite folijom i na njega poređajte paradajz unutrašnjom stranom okrenut ka gore, vodite računa da se polutke ne dodiruju. Prelijte ih sa 4 kašike maslinovog ulja, pošećerite, dodajte prstohavt soli i bibera, majčinu dušicu i ruzmarin. Stavite ih u rernu zagrejanu na 100 stepeni i ostavite oko dva sata. Zatim isključite rernu, a pleh ostavite još oko 30 minuta. U čistu i suvu teglu stavite cele čenove luka, dodajte prstohvat soli i paradajz iz pleha kada se ohladi, prelijte maslinovim uljem do vrha, tako da potpuno potopi plodove. Čuvajte u frižideru do šest meseci i koristite kao dodatak jelima.

 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Spremite se za zimu: Osušite paradajz

Spremite se za zimu: Osušite paradajz

Vrelo letnje vreme ima i svojih dobrih strana, a jedna od njih je svakako slasni paradajz. Ako želite da u njima uživate i zimi počnite sa sušenjem. A evo i kako.

1.jpg
Suv paradajz izvrstan je dodatak jelima

Prvi i osnovni sastojak za delikates zvani sušeni paradajz jesu sunčani dani i to njih tri do četiri za redom. Dakle, proverite šta kaže vremenska prognoza i tek se onda upustite u ovaj poduhvat.

Najbolje je sušiti mesnate vrste, ali ako do njih ne možete doći poslužiće i bilo koja druga vrsta. Paradajzima uklonite peteljke, operite ih, obrišite i iseckajte (ako su manji dovoljno je na polovine, a ako je reč o većim primercima, isecite ih na više komada). Složite paradajz na plitke tacne ili plehove, tako da se ne dodiruju međusobno. Posolite ih i ostavite na sunčanom mestu dok god se potpuno ne osuše.

Koliko im vremena treba da se osuše zavisi od količine i jačine sunca. Ako nemate gde da ih sušite na otvorenom, možete to uraditi u rerni na 100 stepeni Celzijusa, otprilike pet i po do šest sati.

Pošto je paradajz osušen složite ga u čiste tegle i prelijte maslinovim uljem. Ako želite, možete im dodati začine poput bosiljka, origana, ruzmarina ili čilija. A ko ne voli maslinovo ulje može čuvati suv paradajz u teglama. Na zimu ćete se im obradovati.

Izvor: Vestionline

 
Učlanjen(a)
12.05.2016
Poruka
31
Nije dobro maslino ulje zato što ima jak ukus i miris . Sicilijanci stave obično ulje i onda paradajz ima svoj ukus a ne ukus maslinovog ulja .
Bez obzira na vreme / 2011 / poruka je interesantna jer sušeni paradajz u običnom ulju je dobra poslastica

Osim toga pravo maslino ulje je preskupo i šteta ga " bacati " u tim količinama . Ono šta se kod nas prodaje pod maslinovim uljem je đubre .
Obično ulje , od suncokreta , čak i od kikirikija je pravi izbor
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Ne znam zašto mislite da je đubre, ima kod nas i odličnih ulja.

A maslinovo ulje u kome stoji sušeni paradajz se potroši do poslednje kapi, nema razloga da se baca, jer može da se upotrebi za salate, paste, testa... Ja uvek upotrebim sve.

Naravno, ako ne volite ukus i miris maslinovog ulja, to je druga stvar. Ja ga obožavam, pa volim i sve u vezi s njim, i sušeni paradajz, i sir iz ulja, i začinjeno raznim začinskim travama...

Maslinovo ulje je i hrana i lek, i ima i kod nas zaista dobrih ako znate gde da tražite. :)
 
Učlanjen(a)
12.05.2016
Poruka
31
Ja sam pošao od ideje da italijanski proizvođači maslinovog ulja kažu da je 7-8 evra minimalna cena maslinovog ulja . Posle toga se ima afera sa mešanjem maslinovog ulja sa nekim drugim radi obaranja cene .
Recimo Monini u Italiji košta ispod 4 evra , što znači upola od onoga što tvrde proizvođači . U Srbiji je monini duplo sluplji , recimo .
Iole kvalitetnije ulje ovde dođe oko 10 evra , i ono se ne "baca" u teglu sa sušenim paradajzom :) . To je jedan od motiva , a drugi je kao što sam naveo ranije . Tako bar kaže sicilijanac koji mi donosi sušeni paradajz .
Pitanje je i koliko bi se dobro maslinovo ulje svidelo prosečnom kupcu u Srbiji , jer ima daleko jači i miris i ukus i nije mešano sa ostalim uljima .

Pošto je maslinovo ulje i hrana i lek , koristi se vrlo malo / kao prvo cena a kao drugo nema potrebe za velikim količinama jer je zaista jako / , italijani ga stave po malo .

I da , znam gde da ga tražim , svugde samo ne u prodavnicama :)....kao pekmez od šljiva kod nas , nema ga dobrog u prodavnici a ima ga svaki pristojan seljak
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Ja nikoga ni u šta ne ubeđujem, ko voli, neka proba, ko ne voli, neka ga zameni nekim drugim koje voli, a nije ni obavezno da sušeni paradajz stoji u ulju, ništa mu neće biti ni na suvom, sasvim je u redu. Moja mama ga suši na svojoj terasi i mi ga uspešno čuvamo po celu zimu i bez ulja.

Za mene su sva ulja bolja od suncokretovog koje ne koristim već godinama, pa ga nikome i ne preporučujem. Vi pomenuste u onom prvom postu ulje od kikirikija, koliko znam, nije ništa jeftinije od maslinovog, tako da što se cene tiče, ni ono nije neki izbor.

Ali, ne želim da se raspravljam niti bilo koga u bilo šta ubeđujem, neka svako upotrebi ono koje mu najviše prija i što se tiče ukusa, i što se tiče cene. Ni Vi ni ja nemamo uticaja na to, tako da nema smisla da o tome više pričamo.

I da ne zaboravim, zaprepastila sam se kad sam videla koliko Italijana extravergine maslinovo ulje koristi čak i za prženje u dubokom ulju. Za mene je to greh, ali ko sam ja da o tome sudim? :)

Svako dobro Vam želim :)
 
Učlanjen(a)
12.05.2016
Poruka
31
Ja nikoga ni u šta ne ubeđujem, ko voli, neka proba, ko ne voli, neka ga zameni nekim drugim koje voli, a nije ni obavezno da sušeni paradajz stoji u ulju, ništa mu neće biti ni na suvom, sasvim je u redu. Moja mama ga suši na svojoj terasi i mi ga uspešno čuvamo po celu zimu i bez ulja.

Za mene su sva ulja bolja od suncokretovog koje ne koristim već godinama, pa ga nikome i ne preporučujem. Vi pomenuste u onom prvom postu ulje od kikirikija, koliko znam, nije ništa jeftinije od maslinovog, tako da što se cene tiče, ni ono nije neki izbor.

Ali, ne želim da se raspravljam niti bilo koga u bilo šta ubeđujem, neka svako upotrebi ono koje mu najviše prija i što se tiče ukusa, i što se tiče cene. Ni Vi ni ja nemamo uticaja na to, tako da nema smisla da o tome više pričamo.

I da ne zaboravim, zaprepastila sam se kad sam videla koliko Italijana extravergine maslinovo ulje koristi čak i za prženje u dubokom ulju. Za mene je to greh, ali ko sam ja da o tome sudim? :)

Svako dobro Vam želim :)

takoe , ja uvek ponesem kantu domaće masti
 
Natrag
Top