Super trikovi za lakše odvikavanje od pušenja

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Doneli ste ispravnu odluku − bacili ste cigarete. Ali, kako da istrajete da ponovo ne zapalite? Evo nekoliko korisnih saveta iz knjige „Svet koji čeka da ga udahnete − priručnik za optimističko odvikavanje od pušenja“, uz pomoć kojih ćete lakše prevazići krizu.


Pijucjakte toplu vodu

Mlaka ili odstojala voda nije ono što ljudi žele posle dobrog obroka. Pa ipak, upravo mlaka voda vam može pomoći. Pušači, kao što je poznato, piju mnogo manje vode nego nepušači. Iz nekog nedovoljno objašnjenog razloga, pušači na svaku malu žeđ reaguju paljenjem cigarete, a svoju potrebu za tečnošću utažuju uglavnom unošenjem kafe, sokova ili alkohola. Mlaka voda koju ćete uzeti u periodu najžešće krize ubija želju za cigaretom. Pravilno raspoređeni gutljaji mlake vode mogu ovu želju svesti na minimum i tokom više sati. Istovremeno, voda čini bržom detoksikaciju organizma pa i sama želja za pušenjem tokom vremena postaje bleđa. Ako pijete puno dobre zdrave vode u periodu detoksikacije − čišćenje vašeg organizma od nakupljenih otrova će biti manje bolno i kraće će trajati.


Radite vežbe disanja na svežem vazduhu

Što više vremena provodite na čistom vazduhu, čist vazduh će vam biti sve potrebniji. S vremenom, ako budete imali sreće, zadimljen i prljav vazduh će vam smetati do te mere da ćete izbegavati i samu pomisao da se nađete u blizini dima.
Godinama sticana navika na prljav vazduh brže će iščeznuti ako radite vežbe za disanje na svežem vazduhu. Takvih vežbi je mnogo, a suština svih njih je da lagano udišete i izdišete dok je vaš grudni koš naizmenično u različitim položajima - od nagnutosti napred i nadesno ka unazad i nalevo, baš kao što se kreće kazaljka sata. Pored toga što ubrzavaju detoksikaciju vašeg organizma, vežbe disanja će vam doneti i neočekivanu dobit - učiniće da vaš glas zablista. Naime, operskim pevačima one pomažu da iz pluća izvuku teške tonove.

Umivanje donosi olakšanje

Nije baš jasno kako to tuširanje uspeva da potisne želju za cigaretom − ali definitivno uspeva. Stručnjaci kažu da je od svega najpreporučljivije naizmenično tuširanje toplom i hladnom vodom. Nije neophodno da u periodu odvikavanja morite sebe još i hladnim tuševima. Sam dodir sa vodom, čak i obično umivanje donosi divno olakšanje.
Koliko mi je poznato, ni prskanje nije zabranjeno! Ako pri tome imate nekoga s kim možete da ga praktikujete, tim bolje. Igra spada u detinjaste stvari, upravo ono što najbolje rešava problem napetosti.

Okružite se mirisima

Prestanak pušenja je vreme otkrića za sva vaša čula, a naročito za dva - čulo mirisa i čulo ukusa. Vreme pušenja je zapravo skoro bezmirisno doba. Setite se samo svih onih upala sinusa, bronhitisa i kijavica. Setite se da je vašem nepcu uvek bilo potrebno nešto začinjenija hrana nego vašim ukućanima. Ali, srećom, doba nikotinskog skafandera napokon je za vama.
Dok prestajete da pušite, osetićete prastare, skoro zaboravljene mirise. Budući da dolaze iz dubina vaših sećanja, ti mirisi će često biti praćeni veoma jakim emocijama. U početku to vas može uplašiti, ali posle izvesnog vremena ćete shvatiti kako jednostavno možete odvratiti svoje čulo njuha od nikotinskog zova. Da, divno je kada vaša spavaća soba miriše na cvet pomorandže, a kupatilo na slankaste morske alge i talase.

Izvor:Žena
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Nešto ne verujem u ovakve stvari.
Ostavila sam pušenje pre šesnaest godina. Bila sam strastveni pušač jedno sedam godina pre toga. U vreme kada sam rešila da probam da prestanem pušila sam oko dve kutije dnevno, što znači - nimalo zanemarljivu količinu. Elem, nisam tvrdo rešila, ali sam rekla hajde da pokušam. Samim tim nisam sebi stvorila otpor još u startu. I još nešto, dva meseca sam sa sobom nosila cigarete i upaljač, tu poslednju kutiju koja je bila polupopušena. Gde god bih sela, vadila sam na sto, ali nisam zapalila. Htela sam da vidim koliko sam jaka. Posle dve nedelje sam prvi put sanjala kako pušim. Probudila sam se, i bila jako srećna da je to ipak bio samo san.
Od tada, do danas, više nisam povukla ni dim. Osećam se kao da nikada nisam pušila, i definitivno mi nikada više neće pasti na pamet, jer mi sada već stvarno smeta miris. Kad neko dođe kod mene i popuši samo jednu cigaretu, ja osetim potrebu da operem sav tekstil u toj sobi jer se miris stvarno uvlači u sve, i nama nepušačima, ili bivšim pušačima, stvarno smeta.
Možda Vam ovo zvuči kao malo teži put, ali što više olakšavate sebi, to ćete se lakše ponovo uhvatiti za cigaretu.
I postoji još jedan problem. Pušači se u periodu ostavljanja cigareta uglavnom ugoje. Naravno, ostane im uslovni refleks da nešto drže u rukama i prinose ustima, pa ako to nije cigareta, biće hrana. Ne brinite, i ako dobijete koji kilogram, kad se rešite ove odvratne navike, shvatićete da možete mnogo više, pa Vam neće biti problem ni da skinete nataložene viškove.
Ispričala sam Vam svoju priču, ne bih li, možda, nekome i pomogla. :)
 
Član
Učlanjen(a)
09.07.2009
Poruka
0
sve ovo navedeno je ok. ja bih samo dodao ako neko stvarno želi da ostavi cigarete mora da ima jak karakter. to jest da kaze sebi ja od danas ne pušim i da se toga pridrzava ma koliko to teško bilo inače slaba vajda. napominjem samo jak karakter nista vise. provereno!
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Evo još malo ako ovi saveti nisu dovoljni

Allen Carr - Lako je prestati pušiti.pdf
Kod:
http://www.megaupload.com/?d=OR9DZYY4
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2009
Poruka
18
nepusim cetiri dana i mogu da kazem da je psihicka kriza HAOS. Lakse mi je bilo skinuti se sa heroina nego od cigara. Trikovi ne pomazu nista , a poceo sam da sanjam kako pusim i stvarno je gadan osecaj
 
Natrag
Top