Suđenje Sanaderu

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Još jedna Sanaderova afera

[h=1]Još jedna Sanaderova afera
[/h] Izvor: Tanjug


Zagreb -- Bivši hrvatski premijer Ivo Sanader umešan je u još jednu aferu - malverzacija oko prodaje jedne poslovne zgrade hrvatskoj vladi.

10753956904f92b0aa4a407005979025_368x239.jpg
Zbog te afere sinoć je uhapšen vlasnik lanca mesara i bivši poslanik HDZ-a Stjepan Fiolić, saznaju danas hrvatski mediji.
Županijski sud u Zagrebu odredio je Fioliću jednomesečni istražni zatvor zbog opasnosti od uticaja na svedoke.
Kancelarija za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala tereti Fiolića za malverzacije u prodaji poslovne zgrade u Planinskoj ulici u Zagrebu, čime je državni budžet oštećen za 26,4 miliona kuna (3,52 miliona evra).

Sem protiv Fiolića, Kancelarija je pokrenula istragu i protiv bivšeg ministra regionalnog razvoja, šumarstva i vodoprivrede Petra Čobankovića, najverovatnije i protiv bivšeg premijera Sanadera, kao i protiv jednog sudskog veštaka, pišu mediji.

Uz četvoricu osumnjičenih za zloupotrebe položaja i ovlašćenja i podsticanja na zloupotrebe, Kancelarija tereti i jedno preduzeće. Kancelarija na internet stranici nije navodila inicijale osumnjičenih, već samo starost, ali je u istražnom nalogu navedeno da je 59-godišnji prvoosumnjičeni sklapanje štetnog ugovora o kupovini nekretnine branio na sednici užeg kabineta vlade.

Mediji nezvanično saznaju da je Čobanković već bio na ispitivanju, kao i da je za taj slučaj teretio Sanadera, protiv koga se vodi već nekoliko postupaka zbog korupcije.

Sanaderova braniteljka Jadranka Sloković izjavila je novinarima da njen klijent nije bio na ispitivanju zbog tog slučaja i da ne zna da je protiv njega pokrenuta istraga.

Sanader i Fiolić su se, kako saznaju mediji, dogovorili da će vlada odobriti kupovinu nekretnine u vlasništvu dve kompanije po ceni znatno većoj od tržišne, kako bi jednoj od njih pribavili znatnu materijalnu korist.

Zatim su od Čobankovića zatražili da njegovo ministarstvo obavi pripreme na osnovu kojih bi vlada kupila nekretninu za potrebe tog ministarstva po ceni znatno većoj od tržišne.

Fiolić je od stalnog sudskog veštaka za graditeljstvo zatražio da u elaboratu o proceni navede da je vrednost nekretnine znatno veća od stvarne, što je i prihvaćeno.

Na osnovu procene i prema uputstvima Sanadera, Čobanković je putem stručnih službi pripremio predlog vlade o kupovini nekretnine finansijskim lizingom i zaključivanju ugovora s kompanijom u iznosu od osam miliona evra.

Kancelarija tvrdi da je Čobanković znao da je iznos kojim bi se kupila nekretnina znatno veći od njene stvarne vrednosti, a o tome je obavestio Sanadera, koji je na zasedanju užeg kabineta vlade obrazložio da je sklapanje takvog ugovora korisno za ministarstvo regionalnog razvoja.

Nakon toga je vlada u aprilu 2009. odobrila sklapanje ugovora, čime je osumnjičenom preduzeću pribavljena korist od najmanje 26,4 miliona kuna na štetu budžeta.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
"Sanader kontrolisao fondove HDZ"

[h=1]"Sanader kontrolisao fondove HDZ"
[/h] Izvor: Tanjug



Zagreb -- Suđenje za aferu Fimi medija nastavljeno u zagrebačkom sudu, čitanjem zapisnika istrage i pregledom snimaka ispitivanja bivšeg blagajnika HDZ Mladena Barišića.

8849494464f955e0d25e79188179247_368x244.jpg

Foto: Beta, Arhiva
Preko agencije Fimi medija je iz državnih nadleštava i preduzeća isisano oko 70 miliona kuna (9,34 miliona evra). Zbog toga su se na optuženičkoj klupi našli bivši premijer i šef HDZ Ivo Sanader i njegova stranka.
Barišić je na početku suđenja u prošli ponedeljak priznao krivicu, jer je gotovinu nosio Sanaderu i punio "crni fond" HDZ-a, ali je rekao da će se braniti ćutanjem, zbog čega sud pregleda snimke sa iskazima.

"Sanader me nazvao i tražio da sakupim što više novca u evrima. To sam shvatio kao naređenje, skupio pare i odneo ih Sanaderu u kuću", navodi se u iskazu koji je pročitala predsednica sudskog veća Ivana Čalić.

Barišić je u istrazi izjavio da su se novcem izvučenim preko Fimi medije plaćali troškovi hotelskog smeštaja Sanaderove braće, kojima je, navodno sve do njegovog odlaska s premijerske dužnosti 1. jula 2009. morao da daje i gotovinu.

Na zahtev bivšeg premijera, plaćao je troškove uvoza luksuznih oldtajmera njegovom prijatelju Mariju Zuboviću, a u nabavci automobila pomogao je partneru Sanaderove ćerke.

Barišić optužuje Sanadera da je odlučio da se pevaču Marku Perkoviću Tompsonu, poznatom po ustaškoj ikonografiji na koncertima, isplati 515.000 evra da u predizbornoj kampanji ne nastupa ni za jednu stranku.

Prvobitno je bilo predviđeno da mu se plati 200.000 evra, ali je Tompson koji je u to vreme kupovao luksuzni stan, a sada ima problema s poreskom upravom, na kraju dobio pola miliona evra.

Barišić tvrdi i da su pare iz "crnih fondova", na Sanaderov zahtev, isplaćivane i Miši Kovaču i Nini Badrić koji su nastupali na HDZ-ovim predizbornim skupovima i koji su dobili desetine hiljada evra.

Sanader je lično kontrolisao sva stranačka plaćanja i bez njega se nije mogla potrošiti ni kuna HDZ-ovog novca, tvrdi Barišić koji je svakog meseca u kasu HDZ-a ubacivao 150.000 kuna (20.000 evra).

Potvrdio je da mu je direktor poslovnog centra Arena Zoran Gobac, prilikom otvaranja, rekao da je dva miliona kuna (267.000 evra) za stranku predao portparolu HDZ-a i vlade Ratku Mačeku.

U iskazu se navodi da je za "crni fond" znao tadašnji generalni sekretar HDZ-a Ivan Jarnjak.

Ilegalno stečen novac, pored finansiranja HDZ-a, ličnih potreba optuženog i izbornu kampanju, trošio se i na kupovanje medija, evropske lobiste, koalicione partnere, pre svega, stranku penzionera, kupovinu umetnina za poklone, pa čak i odeću službenica u vladi.

Barišićev iskaz negirali su Sanader i njegova odbrana, smatrajući ga potpuno neistinitim. Prigovor su uputili i advokati bivšeg portparola HDZ-a i vlade Mačeka i HDZ-a, smatrajući da je kontradiktoran.

Suđenje se sutra nastavlja ispitivanjem ostalih optuženih koji su priznali krivicu.

Od optuženih su Barišić, koji je bio i šef carine, vlasnica Fimi medije Nevenka Jurak, pravna zastupnica Fimi medije Marica Ivanković i blagajnica HDZ-a Branka Pavošević priznali krivicu, ali se nisu nagodili s tužilaštvom.

To su učinili Anita Papeš Lončar i Bojan Dimić preko čijih se kompanija, u saradnji s Fimi medijom, takođe isisavao novac iz državnih institucija i preduzeća. Lončar-Papeš osuđena je na 11 meseci zatvora, a Dimić na šest meseci, pri čemu zajedno državi moraju da vrate 3,8 miliona kuna (507.000 evra).

Sanader, Maček i pravni zastupnik HDZ-a Damir Sesvečan nisu priznali krivicu.

Optužnica u ovom slučaju jedna je od najvećih u istoriji hrvatskog sudstva i ima više od 550 stranica.

Bivši premijer Sanader tereti se da je od kraja 2003. do jula 2009. povezao ostale optužene s namerom ilegalnog finansiranja HDZ-a i sticanja lične koristi.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Nastavljeno suđenje Sanaderu

[h=1]Nastavljeno suđenje Sanaderu
[/h] Izvor: Beta



Zagreb -- U nastavku suđenja bivšem premijeru Hrvatske Ivu Sanaderu svedočili su bivši mađarski predstavnik u upravi Ine Zalan Bacs i predstavnica MOL-a Katalin Tamas.

1431311064fa3f98f40a08428915198_368x244.jpg
Bacs je pred Županijskim sudom u Zagrebu rekao da je promenom međuakcionarskog ugovora hrvatske vlade i MOL-a poboljšan model upravljanja u kompaniji.
On je kazao i da je mađarska naftna kompanija uvela mnogo više strogosti u finansijsko poslovanje Ine.

Sanaderu se sudi za navodno uzimanje 10 miliona evra mita od direktora MOL-a dok je bio predsednik hrvatske vlade za prepuštanje mađarskoj naftnoj kompaniji upravljačkih prava u Ini, iz koje je pritom trebalo da bude izdvojeno nerentabilino plinsko poslovanje.

U istom postupku mu se sudi i za ratno profiterstvo, odnosno uzimanje 3,6 miliona kuna (oko 482.000 evra) provizije za kredit od Hipo banke dok je bio zamenik ministra spoljnih poslova sredinom devedesetih.

Svedok je ispričao da je Ini 2008. i 2009. pretio stečaj, pre svega, zbog velikih gubitaka koje je u velikoj meri stvorilo plinsko poslovanje, jer se oko 40 odsto plina uvozilo, a u Hrvatskoj plaćalo po znatno nižoj ceni od nabavne.

On je rekao da je početkom 2009. sklopljen sporazum o izdvajanju plinskog poslovanja, što je stvorilo mogućnost izbegavanja stečaja.

Predstavnica MOL-a koja je učestvovala u pregovorima o izdvajanju plinskog biznisa iz Ine Katalin Tamas rekla je na suđenju da je izdavanje plinskog poslovanja bilo dobro rešenje i u interesu i MOL-a i hrvatske vlade.

Suđenje se nastavlja 10. maja.

Osim u slučaju Ina-Mol i Hipo, Sanaderu je u toku suđenje u jednoj od najvećih korupcijskih afera u Hrvatskoj, slučaju Fimi-medija.

Sanader je, zajedno s više fizičkih i pravnih osoba, optužen za izvlačenje oko 10 miliona evra iz državnih preduzeća i ministarstva preko privatne marketinške agencije Fimi-medija. Novac je navodno korišćen za takozvani crni fond Hrvatske demokratske zajednice, koja je takođe optužena, a deo tog novca je završio kod Sanadera.

Kancelarija za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala (USKOK) nedavno je saopštila da Sanadera istražuje i zbog malverzacija oko prodaje jedne poslovne zgrade u Zagrebu hrvatskoj vladi.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
"Barišić donosio novac Sanaderu"

[h=1]"Barišić donosio novac Sanaderu"
[/h] Izvor: Beta



Zagreb -- U nastavku suđenja u najvećoj korupcijskoj aferi u Hrvatskoj je nastavljeno čitanje iskaza vlasnice Fimi-medije Nevenke Jurak.

17088606964fa90199bc468741276737_368x244.jpg

Foto: Beta, Arhiva
Ona je ispričala da je sav novac izvučen preko njene firme nošen u Hrvatsku demokratsku zajednicu (HDZ) i lično bivšem premijeru i predsedniku te stranke Ivu Sanaderu.
Jurak, koja je zajedno sa Sanaderom jedna od optuženih u toj aferi, priznala je na početku suđenja krivicu, ali je odlučila da se brani ćutanjem i da ne odgovara na pitanja, pa su na sudu čitani njeni raniji iskazi tužiocima.
Tužilaštvo tereti Sanadera i još 10 fizičkih i pravnih lica za izvlačenje oko 10 miliona evra iz državnih preduzeća i ministarstva preko privatne marketinške agencije Fimi-medija. Oko četiri miliona evra navodno je završilo u crnom fondu HDZ-a, a oko dva miliona kod Sanadera.

Prema rečima Nevenke Jurak, novac je Sanaderu i HDZ-u, kome je novca falilo za plate, nosio optuženi Mladen Barišić, bivši blagajnik HDZ-a i šef carine. Ona je rekla da je uverena da Barišić novac nije zadržavao za sebe, jer je bio "odan Ivu Sanaderu".

Takođe je ispričala da je bila zabrinuta zbog izdavanja fiktivnih računa, ali da joj je Barišić preneo Sanaderovu poruku da se ne plaši.

Sanader i njegova odbrana uložili su prigovor na svedočenje Nevenke Jurak tvrdeći da ona tereti bivšeg premijera bez ličnih saznanja i da pokušava da postigne povoljniji položaj za sebe.

U dosadašnjem toku suđenja moglo se čuti da je novac navodno izvlačen po nalogu bivšeg premijera i da se tim novcem punila takozvana crna blagajne HDZ-a. Deo novca navodno je završio i kod Sanadera.

Nekadašnji bliski Sanaderov prijatelj Mladen Barišić, koji je priznao krivicu, rekao je istražiteljima da je nelegalni novac korišćen i za izborne kampanje, plaćanje pevača, kupovanje medija, umetničkih radova i skupih odela za bivšeg premijera, letovanja članova Sanaderove porodice, evropske lobiste, pa i za odeću službenica u vladi.

Čak je, prema njegovom svedočenju, više od pola miliona evra isplaćeno pevaču Marku Perkoviću Tompsonu da u predizbornoj kampanji ne nastupa ni za jednu stranku.

Osim Barišića i Jurak, krivicu je priznala i bivša knjigovođa HDZ-a Branka Pavošević, ali se njih troje nisu nagodili s tužilaštvom kao optuženi Anita Lončar-Papeš i Bojan Dimić, preko čijih se firmi, u saradnji s Fimi medijom, takođe "izvlačio" novac.

Lončar-Papeš osuđena je na 11 meseci zatvora, Dimić na šest meseci, a zajedno državi moraju da vrate 3,8 miliona kuna.

Krivicu su na početku suđenja odbacili Sanader, HDZ i njihov bivši portparol Ratko Maček.

Suđenje je danas nastavljeno daljim čitanjem iskaza Nevenke Jurak.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Beč predao Zagrebu "slučaj Sanader"

[h=1]Beč predao Zagrebu "slučaj Sanader"
[/h] Izvor: Tanjug



Zagreb -- Sudski postupak u vezi s pranjem novca, koji je austrijsko tužilaštvo pokrenulo protiv bivšeg hrvatskog premijera Ive Sanadera, predato je hrvatskom pravosuđu.

9796959314fb260dd2901d864824984_368x244.jpg

Foto: Beta, Arhiva
Proces će biti nastavljen u Hrvatskoj, izjavio je portparol austrijskog tužilaštva za borbu protiv korupcije Martin Ulrihu.
On je kazao da su hrvatske vlasti prihvatile zahtev državnog tužilaštva za borbu protiv korupcije i privrednog kriminala da preuzmu postupak, koji će biti nastavljen u tamošnjim sudovima.
"Postupak će biti nastavljen od strane Hrvatske", rekao je Ulrihu agenciji APA.

Jedna banka u austrijskoj pokrajini Tirol je decembra 2010. podnela prijavu protiv Sanadera zbog sumnje u pranje novca, zato što je na računima bivšeg hrvatskog premijera i članova njegove porodice bilo navodno 1,3 miliona evra.

Sanaderov advokat negirao je optužbe, tvrdeći da se radi o novcu koji je njegov klijent zaradio pre političke aktivnosti, u okviru svoje preduzetničke detalnosti.

Početkom godine bečko tužilaštvo je uputilo zahtev hrvatskom pravosuđu da preuzme postupak, jer, kako se navodi, radi se o navodnim delima koje je Sanader počinio dok je bio u Hrvatskoj.

 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Kosor svedočila na suđenju Sanaderu










Izvor:
B92.net












Zagreb -- U nastavku suđenja bivšem šefu HDZ-a i hrvatskom premijeru Ivi Sanaderu u slućaju Fimi medija, svedočila je doskorašnja premijerka i šefica HDZ Jadranka Kosor.


12731419804ff2b962c3114513847790_orig.jpg



Kosorova je izjavila da nije znala za nezakonito finansiranje stranke i da bi "s ovom pameću i saznanjima" tada predložila da se taj novac vrati donatorima, jer je mislili da su od donatora, ili da se uplati u državni budžet.Prema njenim rečima, novac koji nije bio evidentiran, oko 300.000 evra i oko dva miliona kuna (267.000 evra) za koji je tadašnji šef finansija i jedan od optuženih Mladen Barišić tvrdio da se radi o donacijama, predat Kancelariji za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala u oktobru 2010.

"Tada je bilo sve više tekstova u medijima i različitih indicija da može biti problema vezano za taj novac, zbog čega smo doneli odluku da se taj novac preda", rekla je Kosorova u nastavku suđenja za korupcionašku aferu Fimi medija, za šta se sudi HDZ-u kao pravnom licu i njenom bivšem šefu i hrvatskom premijeru Ivi Sanaderu.

S ovom pameću i saznanjima, sasvim sigurno bih predložila da se taj novac vrati donatorima, jer smo mislili da je od donatora, ili da se uplati u državni budžet", rekla je ona.

Kosorova je naglasila da se HDZ finansirao iz tri izvora: donacija, državnog budžeta i budžeta lokalne samouprave. "Prihodi iz budžeta su za HDZ bili izdašni", rekla je Kosorova i dodala da je smatrala da su svi pevači, koji se na sudjenju dovode u vezu s finansiranjem iz crnih fondova, nastupali besplatno.

Ona je naglasila da je Sanader donosio odluke o sazivanju predsedništva HDZ-a na kome su odluke donošene jednoglasno i da predsedništvo nije donosilo završne račune ni finansijske planove, iako je odlučivalo o nekim stvarima vezanim za financije HDZ-a.

Na predsedništvu stranke često su se raspravljale i odluke bitne za vladu koje su donošene jednoglasno, rekla je Kosorova koja je tada bila Sanaderova zamenica. Kosorova je preuzela funkcije Šefa HDZ-a i premijera nakon Sanaderove ostavke u julu 2009.

Za nezakonito izvlačenje novca iz državnih preduzeća osim Ive Sanadera, Mladena Barišića, blagajnice Branke Bavošević i bivšeg portparola HDZ-a i vlade Ratka Mačeka optuženi su i vlasnica Fimi Medija Nevenka Jurak i pravna lica HDZ i Fimi Medija.

Svi navedeni osim Sanadera, Mačeka i pravnog zastupnika HDZ-a priznali su krivnju ali se nisu nagodili s tužilaštvom. Nagodili su se vlasnici dve agencija koje su saradjivale s Fimi medijom, a osim kazne zatvora od šest i 11 meseci moraju vratiti nezakonito stečene pare.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Nastavljeno suđenje Sanaderu

[h=1]Nastavljeno suđenje Sanaderu
[/h] Izvor: Beta



Zagreb -- Bivša ministarka Bianka Matković iz HDZ-a izjavila je na sudu u Zagrebu da nije znala da ova stranka sarađuje s marketinškom agencijom Fimi-medija.

2906517074ffac608d95f4432142956_368x245.jpg

Ivo Sanader (FoNet, arhiva)
Matkovićeva je rekla da je za tu agenciju čula tek pošto je o njoj počelo da se piše u medijima.
Svedočeći u nastavku suđenja Ivi Sanaderu i HDZ za korupciju, Matković je rekla da novac koji je u gotovini preuzimala na stranačkoj blagajni, a za koji tužioci tvrde da je novac iz "crnog fonda", nije isplaćivan za njene lične potrebe, već kao akontacija za troškove na terenu, ali i za zajednicu žena HDZ-a na čijem je čelu bila.

Nekadašnja bliska Sanaderova saradnica rekla je, suprotno bivšoj stranačkoj šefici Jadranki Kosor, da je predsedništvo HDZ-a raspravljalo o finansijama, kao i nastupu pevača u predizbornim kampanjama.

Ona je potvrdila da je naknada isplaćivana i nekim zaposlenima u vladi koje su prethodno radile u stranci, jer im je, kako je objasila, plata bila mala, a često su dolazile da pomažu u stranku. Takođe je potvrdila i da je zaposlenima u vladi, među kojima je bila i ona, kupovana odeća prema odluci stranačkog sekretarijata.

Matkovićeva, koja je bila zamenica direktora kampanje, rekla je da nikada nije kontaktirala s pevačem Markom Perkovićem Tompsonom kome je, kako tvrdi tužilaštvo, 2007. isplaćeno pola miliona evra da ne nastupa u predizbornoj kampanji.

Prema iskazima nekih od optuženih u aferi "Fimi-medija", Bianca Matković je bila jedna od HDZ-ovih funkconera koji su primali naknade iz "crnog fonda".

Ivo Sanader i još deset fizičkih i pravnih osoba, među kojima i HDZ kao prva stranka koja se tereti za korupciju, optuženi su za izvlačenje oko 10 miliona evra iz državnih preduzeća i ministarstva preko privatne marketinške agencije "Fimi-medija". Oko četiri miliona evra navodno je završilo u crnom fondu HDZ-a, a oko dva miliona kod Sanadera.

U slučaju "Fimi-medija" krivicu su priznali bivši blagajnik HDZ-a i šef carine Mladen Barisisć, bivša blagajnica HDZ-a Branka Pavosević i vlasnica marketinške agencije "Fimi-medija", po kojoj je slučaj i dobio ime, Nevenka Jurak.

Njih troje nisu se, međutim, nagodili s tužilaštvom kao optuženi Anita Lončar-Papeš i Bojan Dimić, preko čijih se firmi, u saradnji s Fimi medijom, takođe "izvlačio" novac.

Lončar-Papeš osuđena je na 11 meseci zatvora, Dimić na šest meseci, a zajedno državi moraju da vrate 3,8 miliona kuna.

Krivicu su na početku suđenja odbacili Sanader, HDZ, kao i njihov bivši portparol Ratko Maček.

Bivši premijer tereti se u još nekoliko slučajeva za korupciju.

 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Peta optužnica protiv Sanadera










Izvor:
B92.net








Zagreb -- Kancelarija za suzbijenje korupcije i organizovanog kriminala podigla je petu optužnicu protiv bivšeg premijera Hrvatske i šefa HDZ Ive Sanadera, piše Jutarnji.


1868439779504116549c2a6692049179_368x239.jpg



Kako saznaje “Jutarnji list”, optužnica se odnosi na aferu u vezi sa poslovnom zgradom u vlasništvu mesara Stjepana Fiolića koju je vlada kupila po nerealno visokoj ceni.
Kako navodi list, pozivajući se na naslužbene izvore, uz Sanadera i Fiolića koji je u prošlom sazivu bio poslanik HDZ-a u Saboru, optuženi su i bivši ministar regionalnog razvoja Petar Čobanković i glavni direktor Inženjerskog biroa Mladen Mlinarević.

Optužnicom je navodno obuhvaćena i kompanija Mesnice "Fiolić" kao pravno lice.

Nakon petomesečne istrage kancelarija tereti Fiolića da je prodao zgradu u Planinskoj ulici u Zagrebu 2009. godine ministarstvu regionalnog razvoja po ceni znatno većoj od tržišne.

U tome su mu pomogli Sanader, ministar Čobanković i Mlinarević čija je firma izradila "naduvanu" procenu vrednosti zgrade i zemljišta.

Kako je Fiolić izjavio u svojoj odbrani, izradu uvećane procene dogovorio je sa šefom Inženjerskog biroa Mlinarevićem, koji je onda od stalnog sudskog veštaka Mate Bitange zatražio da napravi odgovarajuću procenu.

Na kraju je samo zemljište procenjeno na 31,2 miliona kuna (4,17 miliona evra), pa je ukupna vrednost i cena koju je platilo ministarstvo povećana za više nego duplo, odnosno na 79,9 miliona kuna (10,68 miliona evra).

Čobanković je na početku istrage sve priznao rekavši da je to učinio na zahtev Sanadera. Opisao je i niz sastanaka sa Sanaderom i Fiolićem vezanih uz navedenu nekretninu, ističući da je obojicu upozoravao da se radi o prevelikoj ceni.

Prema neslužbenim informacijama, odlučio je da se nagodi s kancelarijom za kaznu od oko godinu dana zatvora.

Tužilaštvo tvrdi da je Sanader na užem kabinetu vlade "pogurao" sklapanje spornog posla, obrazlažući zašto je kupovina nekretnine u Planinskoj korisna za ministarstvo regionalnog razvoja.

Vlada je tako na zatvorenom delu sednice 2. aprila 2009. odobrila sklapanje ugovora koji je zaključen već narednog dana. Ugovorena cena bila je osam miliona evra.

Zbog plaćanja uvećane cene zgrade, državni budžet je oštećen za najmanje 26,4 miliona kuna (3,53 miliona evra) kolika je ujedno, prema optužbi, i nezakonita imovinska korist Fiolićevog preduzeća.

Fiolić je nakon hapšenja u aprilu ove godine najpre priznao prodaju zgrade po uvećanoj ceni, ali je tvrdio da je sav novac ostao kod njega, ali je ubrzo dao drugi iskaz, rekavši da je 17 miliona kuna (2,27 miliona evra) odneo Sanaderu na njegov zahtev.

Opisao je da je novac za Sanadera spakovao u drvenu kutiju koju koristi za transport mesnih proizvoda i da se Sanader ljutio što mu drugi deo novca, koji je tražio za lobiranje u EU, nije doneo u evrima.

Sanader i u ovom slučaju tvrdi da nije kriv, da nije primio ni kune od Fiolića, kao i Fiolić laže kako bi sam bolje prošao.

Sanaderu se sudi po objednjenim optužnicama za ratno profiterstvo, odnosno primanje provizije od Hipo banke za vreme rata, kao i provizije od 10 miliona evra od mađarske kompanije Mol da im isposluje preuzimanje upravljačkih prava u naftnoj kompaniji Ina.

Osim toga, Sanader je jedan od optuženih u slučaju korupcionaške afere u kojoj su se preko agencija Fimi medija iz državnih preduzeća "isisavale" pare kojima se punio crni fond HDZ-a, ali i privatni džepovi optuženih.

Četvrta optužnica odnosi se na omogućavanje da petrohemijska kompanija "Dioki" nezakonito dobija struju po niskoj ceni i tu su osim Sanadera optuženi bivši direktor "Diokija" Robert Ježiće, kao i Ivan Mravak, bivši direktor Hrvatske elektroprivrede.





 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Sanader na HTV napao tužioca





Bivši hrvatski premijer i šef HDZ-a Ivo Sanader izjavio je danas za Hrvatsku televiziju da je otišao s vlasti sredinom 2009. godine, jer nije hteo da potpiše arbitražni sporazum sa Slovenijom, i optužio državnog tužioca da ga progoni.


227819_ivo-sanader-beta_f.jpg



Sanader, kome se sudi za niz korupcionih afera, izjavio je to u prvom intervjuu otkako je 9. decembra 2010. godine, pred nalogom za hapšenje pobegao u Austriju, gde je dan kasnije uhapšen i lane izručen Hrvatskoj.

U razgovoru u emisiji HTV "Nedeljom u dva", on tvrdi da su njegovi problemi počeli kada je njegova naslednica na premijerskoj funkciji Jadranka Kosor naložila državnom tužiocu Mladenu Bajiću da ga progoni.


Sanader je rekao da sme govoriti o tužiocu Bajiću jer je on strana u postupku.

- U svakom procesu postoji tužilaštvo i odbrana. Oni moraju biti jednaki pred zakonom, na njih se ne sme vršiti nikakva prisila i to mi ne pada na pamet.
Ali o metodama rada državnog tužioca ćemo itekako govoriti - rekao je ističući da Bajić vrši protisak na svedoke i da protiv njega svedoče lica koja su pod istragom ili optužena u istim ili nekim drugim postupcima.

U optužbama na Bajićev račun Sanader je rekao da ga progoni po političkom nalogu.

- Otišao je predaleko i sada pokušava u nedostatku dokaza stvoriti utisak da sam kriv, a da sud tu nema šta više raspravljati - rekao je Sanader čiji su branioci podneli krivičnu prijavu zbog curenja detalja iz istraga koji su završavali u medijima.

- Do danas nema odgovora. A pre tri sedmice index.hr je objavio članak da postoji policijska istraga koja je utvrdila da je Bajić imao preko 500 kontakata s novinarkom Večernjeg lista Ivankom Tomom i urednikom Jutarnjeg lista Mladenom Plešeom - rekao je.

Rekavši da se dok je bio premijer nije bavio sudstvom i da zato nije smenio Bajića, Sanader je negirao da je insistirao da se sudija Ivan Turudić, koji mu trenutno sudi za afere INA-MOL i Hypo, postavi za predsednika Županijskog suda u Zagrebu.

On je rekao da posao tužioca nije da osuđuje ljude, već da pomogne sudu da razreši slučaj, a da cifra od 97 odsto osuda na osnovu Bajićevih optužnica pokazuje nedemokratičnost suda i da je bivša Jugoslavija bila bolja od takvog sudstva.

Tvrdio je i da postoji "soba za ruženje Sanadera" u kojoj je pet ljudi s kompjuterima prikupljalo svu građu za slučajeve.

Rekao je da je bio okružen poltronima i da ne zna kad neko od njegovih bivših saradnika govori istinu, kad ga hvali ili kad ga napada.

Na pitanje o razlozima odlaska, rekao je da nije hteo pristati na ucenu koja je dolazila iz strane Slovenije i nekih u EU i da će o tome pisati u knjizi koja će izaći nakon što Hrvatska uđe u EU.

- Ja nisam hteo pristati na ono na što je pristala Jadranka Kosor, odnosno vezom slovenačkog teritorijalnog mora s otvorenim morem i zbog čega bi rezultat mogao biti da se Hrvatskoj uzme deo teritorija - istakao je Sanader.

On kaže da živi od poslaničke penzije i ženine plate što je oko 20.000 kuna (2.660 evra), a da advokati rade "pro bono", dok ne dobije proces.

Ističući da mu je zamrznuta sva imovina, Sanader je pitao da li je to pravedno suđenje ako ne može angažovati advokate i veštake i da se postupcima tužilaštva krše ustav i Konvencija o ljudskim pravima koju je potpisala i Hrvatska.

Na pitanje gde se vidi nakon pet godina, Sanader je rekao da se vidi u Zagrebu u poslu savetovanja koji je pokrenuo nakon odlaska iz politike i da su medijske spekulacije da se vraća u politiku.

On je uveren da će procesi koji se vode završiti pozitivno za njega.


Izvor:
Blic.rs

 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
[h=1]Sanader proglašen krivim[/h]



Zagreb -- Bivši premijer Hrvatske i predsednik HDZ-a Ivo Sanader proglašen krivim za ratno profiterstvo u aferi "Hipo banka" i primanje mita od MOL-a. Dobio 10 godina.


170839754850ab5a98ce16a991620315_orig.jpg



Ovom presudom Sanader je postao prvi premijer s prostora bivše Jugoslavije koji je osuđen za ratno profiterstvo.
Predsedavajući sudija Ivan Turudić rekao je u Županijskom sudu da je Sanader za ratno profiterstvo osuđen na 7 godina i 6 meseci zatvora, a za primanje mita od mađarskog MOL-a na 3 godine i 6 meseca, a kazna mu je objedinjena na 10 godina.
Takođe, prema presudi, on bi trebalo da u roku od 15 dana državi vrati protivpravno stečenu imovinsku korist od 3,6 miliona kuna, dok firma "Dioki Holding" mora u državni budžet da uplati pet miliona evra.

Sud je zaključio da je Sanader počinio krivično delo ratnog profiterstva, kazao je sudija Turudić, čitajući presudu, i dodao da je Hrvatska u vreme kada je krivično delo počinjeno bila u stanju rata, a Sanader je to stanje koristio za krivično delo.

Tužilaštvo, koje je u završnoj reči tražilo maksimalnu kaznu od 15 godina zatvora zadovoljno je današnjom presudom. "Ovo je jasna poruka svim političarima", rekla je glavna tužiteljka na izlasku iz suda.

Advokat Ive Sanadera Čedo Prodanović najavio je da će se žaliti na presudu kojom je bivši hrvatski premijer osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora od deset godina za ratno profiterstvo i primanje mita. "Imamo osnova za ulaganje žalbe i realnu šansu za njen uspeh", rekao je Prodanović novinarima po izricanju presude u zagrebačkom Županijskom sudu.

Na pitanje kako se Sanader oseća nakon izricanja presude, advokat je odgovorio: "A kako bi se osećo neko ko je osuđen na 10 godina".

Podsetimo, u procesu "Hipo banka" državno tužilaštvo Hrvatske teretilo je Sanadera za ratno profiterstvo, odnosno uzimanje oko 480.000 evra provizije za kredit koji je Hrvatska dobila od "Hipo banke" dok je bio zamenik ministra spoljnih poslova sredinom devedesetih.

U objedinjenom postupku, koji je trajao preko godinu dana, mu se sudilo i za uzimanje 10 miliona evra mita od direktora MOL-a za prepuštanje mađarskoj naftnoj kompaniji upravljačkih prava u "Ini" iz koje je pri tom trebalo da bude izdvojeno nerentabilino plinsko poslovanje. Tužilaštvo je u završnoj reči prošle sedmice tražilo maksimalnu kaznu od 15 godina zatvora, dok je odbrana tražila oslobađanje.
Bivši premijer u još nekoliko slučajeva tereti se za korupciju, a u toku je suđenje na sudu u Zagebu i u slučaju Fimi-medija u kojem mu se sudi za izvlačenje novca i punjenje crnog fonda Hrvatske demokratske zajednice, na čijem je čelu bio, novcem državnih institucija i preduzeća.

[h=2]Reakcije Josipovića, Kosorove, Jandrokovića, MOL-a[/h]Predsednik Hrvatske Ivo Josipović nije želeo da komentariše prostepenu presudu Sanaderu zato što je "nepravosnažna", dok je Sanaderova, koja je došla na čelo HDZ-a i hrvatske vlade Jadranka Kosor poručila da, ukoliko bude i presuda potvrđena kao pravosnažna, to će značiti veliki korak u borbi protiv korupcije i kriminala.

"Budući da se radi o nepravosnažnoj presudi, ne mogu je komentarisati, jer me na to obavezuju zakoni i Ustav, ali ono što u ovom trenutku mogu reći je da će, ako ova presuda bude potvrđena i konačna, to značiti veliki korak u borbi protiv korupcije i kriminala u Hrvatskoj", rekla je Kosorova novinarima u Saboru.

Kosorova je, prenose lokalni mediji, odbacila Sanaderove optužbe da je stajala iza montiranog procesa protiv njega. "Iako me je on prozivao da sam učestvovala u ovom postupku protiv njega, moram reći da sam kao predednica vlade široko otvarala politički prostor za borbu protiv korupcije i kriminala", poručila je Kosorova.

Ni ministri spoljnih poslovava i finansija iz vremena vlade Sanadera i potom Kosorova, Gordan Jandroković i Ivan Šuker nisu želeli da komentarišu prvostepenu presudu suda, ali je Jandroković naglasio kako je svako dužan da poštuje tu odluku u očekivanju konačne.

Mađarska naftna kompanija MOL saopštila je da prvostepena presuda bivšem hrvatskom premijeru Ivi Sanaderu za ratno profiterstvo i primanje mita od te kompanije ima više veze s politikom u Hrvatskoj nego sa Inom i MOL-om.

"Kao najveći investitor u Hrvatskoj očito je da moramo poštovati presudu Županijskog suda u Zagrebu i sagledati je kao odluku koju je donelo nezavisno pravosudno telo Republike Hrvatske", navodi se u saopštenju Mol grupe koje su preneli hrvatski mediji.



Izvor:
B92.net
 
Natrag
Top