Učlanjen(a)
20.01.2011
Poruka
2.253
lijepo sa gornje strane su ti brojevi 1,2,3 tu ti idu dolazne faze r,s,t (ako je jednofazni brikaš) sa brojila ili limitatora ako ga imaš,slovom N ti je označen nulti vodič (bez naponski).Isto su ti označeni kontakti sa donje strane to su odlazi na sabirnicu što veže osigurače po fazama a N - vodič spajaš na sabirnicu gdje su ti sve Nule od instalacije.Nikako ti se uzemljenje druga sabirnica(ili žice u hrpi) nesmije nigdje u instalaciji biti spojena ili dodirivati sa N vodičem u protivnom ti sklopka bude izbacivala ili je nećeš moći ubaciti.Sa N-vodičem smiješ spojiti u hrpu uzemljenje(traka pocinčana ili bakreno uže što je ukopano kod tvog objekta u zemlju i odvedeno pod razvodnu ploču jedna žica) samo ispred sklopke(tj.to ti je s gornje strane zbrikaš dolazni vod N i uzemljenje, pod uvjetom da ti je mreža tj. trafo stanica od elektre nulovana ako nije nesmiješ onda spajati ih (nulovati) nego moraju biti razdvojene onda ti je to sistem zaštitnog uzemljenja.Nadam se da sam ti pomogo.
 
Član
Učlanjen(a)
12.07.2011
Poruka
95
i ja znam za alternator ali za alterator...
sirok pojam. sta te zanima?
alternator koristi rad motora u autu da napravi struju za punjenje akumulatora.
 
Član
Učlanjen(a)
16.01.2010
Poruka
1
alternator je naizmjenični generator koji se ugrađuje u vozila.Prije njih su se koristile diname.Prednost alternatora je da je pobuda na rotor jako smanjena,tj.četkice preko kojih se dovodi pobuda,tačnije svo opterečenje se uzima sa statora.
Za manje upućene alternator je proizvođać električne energije-generator u automobilu.Kada se automobil pali tada sva struja anlasovanja-elektropokretanja se obezbjeđuje iz akumulatora.Kada motor auta počne raditi,tada akumulator postaje potrošač,tj. od početka rada motora alternator puni akumulator,kako bi bio izvor el.energije kada motor ne radi.Sa jednog izvoda namotaja se u automobilima mjeri broj obrtaja,jednostavno mjereći frekvenciju sinusoidalne struje koju alternator proizvodi.Kod malog broja obrtaja alternator nije sposoban da proizvede dovoljno energijeb za sve uključene potrošaće,pa mu i u tom slučaju pomaže akumulator.Na 1500 ob/min alternator je sposoban sve potrošaće snabdjeti potrebnom energijom.
Zaključak:Vožnjom u koloni,sa dugim stajanjem,sa pritisnutom nožnom kočnicom,upaljenim svjetlima tokom prethodnog navedenog se akumulator prazni.Ne isključuje se mogućnost da ako dugo traje,po gašenju motora da se auto ne može upaliti
 
Član
Učlanjen(a)
05.10.2010
Poruka
113
Imam jedno konkretno pitanje. Nameravam da kupim stan u zgradi rađenoj početkom sedamdesetih godina prošlog veka. Elektro instalacija u zgradi je nulovana. Ne postoji poseban vod za uzemljenje. E sad, nameravam da zamenim kompletnu instalaciju za svoj stan. Zanima me da li postoji mogućnosr da sve odradim na propisan način bez nulovanja ili će bez obzira na ulaganja instalacija u stanu ostati nepropisna?

Da li u razvodnom ormanu gde su strujomeri postoji vod za uzemljenje ili moram praviti posebno uzemljenje za svoju instalaciju? Da li je moguće zameniti instalaciju u stanu i imati propisno uzemljenje, a da u ostalim stanovima ostane nulovani sistem? Gde bi eventualno mogli da se jave problemi?
 
Član
Učlanjen(a)
01.09.2009
Poruka
89
Ako je povoljna cena kuće slobodno kupi. Šta fali nulovanoj instalaciji. Ja u firmi imam nulovano sve pa evo živ sam. Da li u tvom elektro ormanu postoji uzemljenje to je teško odavde reći. Ako je sve po propisu uzemljenje se stavlja žuto zelena žica, a nula plave boje. Uslikaj elektro orman. Možda ti kaže neko. Naravno da možeš da dovedeš uzemljenje spolja.
 
Član
Učlanjen(a)
05.10.2010
Poruka
113
Radi se o stanu koji je useljen 1970.godine. Vlasnik kaže da nikada nije imao problema sa strujom, ali. . .kada sam video drveni orman a strujomerima, drvenu razvodnu tablu sa osiguračima iznad vrata, pocrnele topive osigurače. . .sve je to nepouzdano. Ne bih voleo da me struja pecka prilikom tuširanja, a o ženi i šporetu da i ne govorim. :)

Ne znam kako izgleda unutrašnjost razvodnog ormana u ulazu zgrade. Pričao sam sa jednim električarem i on pouzdano zna da u tim zgradama nema uzemljenja. Ne zna da li se tu nešto može uraditi i da li postoje uslovi da se izbegne nulovanje u kućnoj instalaciji. U petak ćemo zajedno pogledati kako sve to izgleda sa stručne strane. Moraću da menjam sve provodnike u stanu i do strujomera,razvodnu tablu sa osiguračima, prekidače. Sve je to verovatno u očajnom stanju. E sad, da li ću i dalje imati nulovanu instalaciju, zavisi od stanja na terenu. Nisam dovoljno stručan za tu problematiku. Mogu da gledam i da ne vidim, a mogu i da uobrazim.
 
Natrag
Top