Štrikam, kuvam, a emancipovana sam!

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.990
Štrikam, kuvam, a emancipovana sam!

knitting-2-thinkstock.jpg

Danas često možemo čuti žene kako se hvale time da ne umeju da kuvaju i da preziru ručne radove, kao i sve kućne poslove, i smatraju da jedino žene koje nisu emancipovane pristaju da rade takve stvari. A vama, recimo, kad čujete tako nešto, dođe da se nasmejete, jer nemate ništa protiv kuvanja ni ručnih radova, i ne smatrate sebe zaostatkom iz nekih primitivnijih vremena.
Ne kažemo da žena mora da ume fenomenalno da kuva, da ima odlične ručne radove i da bude sjajna domaćica koja obožava sve kućne poslove da bi bila prava žena. Daleko od toga. Ako ne volite da kuvate, ako ne volite kućne poslove i ne zanima vas ručni rad, to vas ne čini manje ženstvenom, ne mora svako da se interesuje za te stvari – ali vas ne čini ni manje ženstvenom ako nemate ništa protiv svega pobrojanog.
Kuvanje može da bude veoma zanimljivo, da i ne spominjemo da daje veoma ukusne rezultate. Za ručni rad neke žene nalaze da ih smiruje i da im prija, ne smatraju da je štrikanje samo za penzionerke koje više ni za šta nisu osim da čuvaju unučiće i štrikaju. Što se ribanja podova i sličnog tiče, teško da neko baš uživa u samom procesu, ali jeste lepo videti blistave rezultate toga.
S druge strane, teško da je za pohvalu da odrasla osoba kaže kako ne ume da kuva ili da ne ume da opere veš. Nema veze da li to izgovara žena ili muškarac, odrasla osoba koja bi da jede skuvano i da bude u čistom trebalo bi da bude sposobna da ume da skuva nekoliko jednostavnih jela i da opere. Jedno je da neko ne voli takve poslove i da ih izbegava, sasvim je drugo kad baš ne ume i još se i hvali time.
Kuhinja, kućni poslovi i ručni rad ne stavljaju ženu u podređeni položaj. U podređeni položaj je stavlja to što je prisiljena da radi nešto što ne želi; ukoliko ona uživa u kuvanju i ručni radovi joj prijaju, nikakvih tu problema nema, osim u glavi onih koji kuvanje poistovećuju sa ponižavanjem žene.
Radite ono što vi želite, onoliko koliko želite i/ili smatrate da je potrebno, i ne dopuštajte da vas prisile na nešto što ne želite. Tada i takozvani ženski poslovi mogu da budu uživanje, kao i sve čime se neko bavi jer voli to da radi.

Izvor: Krstarica





 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Štrikam, kuvam, a emancipovana sam!

Gospođo Crvendac_011

Pažljivo sam pročitao članak koji ste postavili i u potpunosti se slažem sa svim što je u njemu napisano. Nažalost amerikanizacija koja traje već čitav vijek je i na polju afirmacije polnosti uzela svoj danak. Unisex matricu prepoznajemo u svemu, od nastojanja da se u melting potu izbrišu sve razlike između Crnih, Žutih i Bijelih i naprave nekakvi Sivi, preko izjednačavanja principa "hetero" i "homo", do nametanja potpuno krivih i neprirodnih vrijednosti u poimanju polnosti. "Filozofija" unisexa samom svojom suštinom nastoji izbrisati razlike između polova i od oba napraviti jedan hermafroditski bućkuriš u kojem su muškarci i žene u međusobno konkurentskom odnosu što je potpuno neprirodna situacija. U konkurenciji mogu biti dvije žene zbog nekog muškarca ili dva muškarca zbog neke žene, dok je jedini prirodan odnos muškarca i žene komplementarnost (nadopunjivost) i na fizičkoj i na psihičkoj ravni. Potpuno izopačeno shvatanje emancipacije žene promovisanjem konkurencije prema muškom polu koji se propagiraju putem nekih feminističkih pokreta, kroz medije, "savremenim" trendovima u literaturi i filmu, dovela je do situacije u modernom zapadnom svijetu da žene sve više liče na muškarce a muškarci postaju sve manje muškarci i sve više liče na žene.

Upravo zbog ovakvog stanja stvari sve je veći broj pripadnika mlade ženske populacije koji vrhunac svog duhovno-emotivnog razvoja dosežu kroz ugradnju silikonskih implantata i estetsku hirurgiju te, kao protivteža s druge strane, muških primjeraka kojima se emocionalni razvoj završava pločicama na stomaku i zvanjem VKV keramičara. Narcisoidnost, egoizam, samodovoljnost, amputirana emocionalnost i potpuni izostanak empatije, nažalost, preovlađujuća su karakteristika okruženja u kojem živimo.

I naravno svi su nezadovoljni, i muškarci i žene, svima nešto fali a nikako da zaokruže spoznajno-misaoni proces i prepoznaju šta je to.

Ovaj članak je interesantan zbog toga što makar i stidljivo pokušava afirmisati emancipaciju žene kroz zaboravljeni ali istinski ženski princip komplementarnosti a ne konkurentnosti prema muškom principu.

E, sad je bilo dosta filozofiranja, tema je vrlo široka i još mnogo toga bih imao da kažem ali mi se ne kucka više u tastaturu. Rađe bih opisao trenutak kada sam spoznao sve ovo o čemu sam pisao u gornjim redovima.

Bilo je to na početku naše romanse. Visoka, zgodna, prijatno popunjena, uskog struka, širokih bokova sa predivnom guzom, pitomo reljefna... kao Šumadija. i nije bila "plavuša". Već poslije par dana mi je saopštila da ima veliku želju da mi spremi kolačiće. Prijatno iznenađen time što zna da kuva prihvatio sam poziv i došao u njen mali stančić u dogovoreno vrijeme. Vrata otključana, prođem kroz hodnik do kuhinje i zateknem svoju dragu obučenu samo u kuhinjsku keceljicu i one bijele doktorske klompe sa povišenom petom, kako se naginje nad otvorenom rernom provjeravajući pleh sa kolačičima. Nije me primjetila i dok sam ja gutao knedle bez šljiva ona je pjevušila nešto kao:


Kuvam, perem, peglam, pušim
emancipacijom rekorde rušim

Nadalini bude mučno
kad ja jaja mutim ručno

Imam jedan adut moćan
Spremam dragom kolač sočan

Sastojci su tajna vrela, imam ih hrpa cijela
od zavisti plakala bi i Aljende Izabela




"Zdravo ljubavi"- rekoh malo glasnije i tada je postala svjesna mog prisustva.
"Uđi dušo, sedi, raskomoti se... ja moram da pripazim na kolačiće da se ne prepeku"

Sjedio sam tako par minuta dok je ona poslovala oko šporeta. Svaki put kada je otvarala rernu ja sam progutao još jednu knedlu bez šljiva. I dok je ona i dalje pjevušila svoju pjesmicu zabavljena čestim otvaranjem rerne meni je kroz glavu prolazila i polako se uobličavala jedna misao:
"ovo je pravo žensko... lijepa, zgodna, pametna, u isto vrijeme i djevojčica i žena, svetica i bludnica, boginja i kurva, zavodnica i nevinašce".

I zna da kuva.

Blejao sam kao hipnotisan u njene od povišenih klompi zategnute listove i butine, božansko dupe i u one dvije ženske rupice iznad, na krstima... najljepši smajli na svijetu. Sva je djelovala tako savršeno, cjelovito i zaokruženo, bez greške i mane. Šta ću joj ja... zašto me je izabrala... šta je to čime ja mogu da dopunim to savršenstvo i zašto bi nešto što je savršeno uopšte trebalo dopunjavati? Kao kroz maglu sam slutio da nedostaje još nešto ali nisam mogao da dokučim šta je to i koja je moja misija u svemu tome.
Nije me više držalo mjesto, ustao sam i počeo da joj prilazim i dalje grozničavo pokušavajući da sredim košmar u glavi od pitanja koja su me mučila.

I onda, kada sam spustio ruke na njene kukove... sasvim iznenada... zasljepljujući bljesak i posljednje stakalce u vitražu moje spoznaje, stakalce Bogom ofarbano....

... žena majka... da... to je dio koji je nedostajao... ja joj trebam kao babica.



P.s. Kolačići su taj put zagorjeli ali to nije poenta. Djevojke i žene, htio sam krajnje dobronamjerno da vam ukažem u kolikoj mjeri umjeće kuvanja doprinosi emancipaciji žene i čini je komplementarnom sa muškarcem.

Afrodita.jpg




P.p.s. Pročitajte ovu knjigu Izabele Aljende, doprinosi emancipaciji.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.990
Auuuuuuuuuuuuu... pa ti si baš sve tajne morao da otkriješ!
Izgleda da nam oboma nedostaje AZ, Medo moj dragi. :give_r:

P.S.
Knjiga je fantastična, više puta sam je čitala i čuvam je kao najveće blago u svojoj kulinarskoj biblioteci. ;)
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Auuuuuuuuuuuuu... pa ti si baš sve tajne morao da otkriješ!
Izgleda da nam oboma nedostaje AZ, Medo moj dragi. :give_r:

P.S.
Knjiga je fantastična, više puta sam je čitala i čuvam je kao najveće blago u svojoj kulinarskoj biblioteci. ;)

More... nedostaje meni tvoja rerna.:lol:
A knjiga jest dobra ali tvoji recepti su bolji.:blind:
 
Natrag
Top