Streličarstvo

Član
Učlanjen(a)
03.08.2010
Poruka
1.037
www.strelicarstvo.com/skola/istorijat.shtml

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Mala Skola Strelicarstva - Kratak Istorijat Strelicarstva

[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Dokumentovano je da je praistoriski covek koristio luk i strelu pre vise od 100,000 godina. Luk i strela se smatraju za jedan od tri najveca izuma, pored otrica vatre i izuma tocka. Za otkrice tocka i nemozemo da kazemo da je bio veliko otkrice zato sto nije ulozeno puno truda oko sastavljanja da bi radio. Kamenje i stabla su se kotrljala milionima godina i pre nego sto je covek naucio da hoda. [/FONT] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif] Otkrice luka i strele je nesto sasvim drugacije. Covek je morao da sastavi dva razlicita materijala (savitljivi stap i jaku tetivu), da iskoristi zaostrenu prut kao strelu, napne je na tetivu, nanisani i odpusti. Ovaj je izum je tada bio identican kao i otkrice atomske bombe danas. Bilo je potrebno mnogo ulozenog truda i razmisljanja sto je dalo praistoriskom coveku superiornost nad divljim zivotinjama i njegovim neprijateljima.

U zadnjih 500 god kada je istorija pocela da se belezi luk I strela su imale veliku ulogu u razvitku coveka. Civilizacije kaje su koristile nadmoc luka i strele dostigle su status "svetskih sila". Rimljani, Grci, Mongoli, Kinezi, Japanci, Sakssonci su bili veoma zavisni od njihove armije strelicara.

Najstarija vrh strele je pronadjen u Africi i procenjuje se da je star 27,000 godina. Takodje je otkriveno da je u tom vemenu covek poceo da koristi vatru kako bi napravio kameni vrh strele tvrdji, a dodavao pero od zivotinja kako bi povecao stabilnost i preciznost strele.

Otprilike 2800 pre n.e. Egipcani su napravili prvi slozeni luk spajanjem vise materijala. Luk je bio sastavljen od drveta, pojacan zivotinjskim rogom i ucvrscen zivotinjskom zilom i lepkom. Ovi lukovi su bili toliko jaki da je trebalo dva strelca da bi bili dovedeni u puni nateg. Tetiva je bila izradjena od ovcijih creva. Strele su bile izuzetno lake, tako da su mogle da dobace preko 350 metara i mogle su lako da probiju zastitni oklop iz tog vremena.

Pocetkom proslog Milenijuma, luk kao oruzje je imao veoma znacajnu ulogu. Nacije koje su dostizale status svetskih sila koristile su nadmocno oruzje tog vrermena Luk i strelu. Egipcani, Stari Grci, Rimljani, Sloveni , Turci,Monoli , Kinezi, Japanci, Saxsonci su veoma zavisili od svojih jakih strelicarskih armija.

1330 godine u bitci kod Velbuzda posebno se isticu Srpki strelci, sto donosi pobedu nad Bugarima.Podaci o takmicenjima u gadjnju lukom i samostrelom iz Dusanovog vremena(1308-1355),vezani su za Dubrovnik, koji je u to vreme priznavao vlast Cara Dusana.
[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif] Strelicarstvo se takodje pominje i u narodnoj pesmi "Zenidba Dusanova", gde Milos Vojinovic strelom gadja kroz prsten u jabuku.

A u nasim manastirima Decani i Manasiji sacuvane su brojne freske svetih ratnika sa njihovom strelicarskom opremom. Iz ovih fresaka zakljucujemo da su u to vreme korisceni kratki lukovi - duzine oko 1 metra, noseni zajedno sa strelama u posebnom tobolcu, da bi ratniku omogucilo koriscenje i drugog oruzja.

U Beogradu, u vreme Despota Stefana Lazarevica (1403-1427), odrazavaju se strelicarska nadmetanja u Donjem gradu za Uskrs, Vidovdan i praznik Sv. Petke.

Strelicarstvo kao Sport
Strelicarstvo je zvanicno postalo deo Olimpiskih Igara u 1900, a kasnije i u 1904, 1908 i u 1920 god. Internacionalna pravila nisu zvanicno bila donesena. Svaka zemlja koja je bila organizator Olimpiskih Igara je imala svoja pravila. Zbog nastalih zabuna u tumacenju pravila, strelicarstvo je izbaceno sa programa Olimpiskih Igara.

Federacija "Internationale de Tir a I'Arc" FITA, je osnovana 1931 kao internacionalna organizacija strelicarskog sporta. Ova organizacija je standardizovala pravila takmicenja, sto je omogucilo odrzavanje prvog Svetskog prvenstva iste godine.

Strelicarski savez Jugoslavije osnovan je 1965 god. A postaje clan Fite dve godine kasnije 1967.
1972 posto je dovoljno zemalja prihvatilo FITA pravila, strelicarstvo je vraceno u program Olimpiskih Igara.

Od tada, tehnologija je znacajno unapredila opremu, sto je promenilo neke takmicarske standarde, ali strelicarstvo kao sport ostaje nepromenjen.
[/FONT]
 
Član
Učlanjen(a)
03.08.2010
Poruka
1.037
Turnir u streličarstvu u Nišu

[h=1]Turnir u streličarstvu u Nišu[/h] Autor Jelena Cvetković Izvor Južne vesti | Niš
490x370_strelicarski-klub-nis.jpg

Turnir u streličarstvu biće održan u nedelju, 4. marta, u sali Mašinske škole "15. maj" u Nišu.
Organizator takmičenja je Streličarski klub "Niš", a takmičenje počinje u 10:30h i trajaće do 17h.
Na turniru će se takmičiti oko 70 streličara iz petnaestak klubova Srbije, a svoj dolazak najavili su i gosti iz Makedonije.
Prema rečima organizatora, na ovom takmičenju očekuju dobre rezultate niških streličara. Iako je, kako kažu u klubu, uvek teže pobeđivati na domaćem terenu jer uloga organizatora stvara dodatni pritisak, ipak se nadaju da uspeh neće izostati.
 
Član
Učlanjen(a)
03.08.2010
Poruka
1.037
27.03.2012.

[h=1]Streličarski klub Niš najbolji u Srbiji[/h] Autor Ljubica Stojanović Izvor Južne vesti | Niš
490x370_strelicarski-klub-nus.jpg

Seniorske ekipe u muškoj i ženskoj konkurenciji Streličarskog kluba Niš osvojili su prva mesta na Prvenstvu države u zatvorenom.
Pored uspeha u ekipnoj konkurenciji, niški streličari su osvajali medalje i u pojedinačnim konkurencijama.
Zlatne medalje osvojili su mlađa pionirka Kristina Jelić, kadetkinja Nina Milenković, junior Vladimir Popović i senior Birđan Marčel.
Stariji pionir Nikola Dinić i seniorka Ana Stanković osvojili su srebrne medalje.
Bronza je pripala starijem pioniru Matiji Milenkoviću, kadetu Petru Stefanoviću, seniorki Svetlani Nikolić i senioru Ivanu Tasiću.
 
Član
Učlanjen(a)
03.08.2010
Poruka
1.037
Streličarstvo: Mioković prošao među 32. na Šampionatu Evrope u Amst

23.05.2012. god.
Streličarstvo: Mioković prošao među 32. na Šampionatu Evrope u Amsterdamu

Srpski reprezentativac u streličarstvu Danilo Mioković (Pančevo) prošao je u drugu rundu eliminacija među 32 streličara na Šampionatu Evrope u disciplini kompaund pošto je u prvoj rundi sa 141:140 izbacio Španca Alfonsa Vidala.
U meču za ulazak među 16 Mioković će se u četvrtak 24. maja sastati sa Rubenom Blejendalom (Holandija) koji je bio 13. posle kvalifikacija sa 690 krugova.
Drugi srpski predstavnik u ovoj disciplini Ljubiša Urošević iz Kalemegdana ispao je u meču za plasman među 32 od Dmitra Kozina (Rusija) 144:143! Odlučio je jedan krug.
Srpska reprezentativka kompaund stilom Romana Caran (NS 2002) poražene je u meču za plasman među 32 od Malin Johanson iz Švedske sa 134:129.
Treći srpski predstavnik u kompaundu Bransilav Krstić (Pančevo) ispao je u meču za plasman u 48 od Lundina Morgana (Švedska) 144:136.
Urošević je u kvalifikacijama sa 72 strele bio odličan 18. sa 689 krugova, Mioković 20. sa 688, a Krstić 69. sa 653 kruga.
U ekipnoj konkurenciji, reprezentacija Srbije kompaund stilom je zauzela 13. mesto u kvalifikacijama od 22 ekipe sa 2.030 krugova tako da nastavlja borbe u eliminacijama. Rival u osmini finala u četvrtak biće im Velika Britanija, koja je u kvalifikacijama bila četvrta sa 2.075 krugova.
Prvi put Srbija je imala miks tim kampaund stilom, ali nije prošao eliminacije među 16. Romana Caran (633) i Ljubiša Urošević (689) su sa 1.322 kruga zauzeli su 18. mesto. Za 16. mesto i prolaz u eliminacije bilo je potreban 1.341 krug.
U disciplini olimpik stil, Luka Grozdanović (Niš) je izgubio od Mads Jul Krogšedea (Danska) sa 6:0 u poenima. Dragan Svilanović (Elit arčeri) je poražen od Turčina Jagiza Jilmaza takođe sa 6:0.
Srpski predstavnici u olimpik stilu nastavaju takmičenje 25. maja kada će se boriti u olimpijskim kvalifikacijama. Samo tri najbolje plasirana takmičara iz tri različite zemlje kvalifikovaće se za London. Luka Grozdanović se sastaje sa Irakli Kvlividzeom (Gruzija) dok će protivnik Draganu Svilanoviću biti Mati Hatala (Finska).
ODLU_4fbcd7b8c28f0.jpg


srbijasport.net
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Streličarstvo: Urošević najbolji

[h=1]Streličarstvo: Urošević najbolji
[/h] Izvor. B92



Srpski reprezentativac u streličarstvu Ljubiša Urošević pobedio je u disciplini kompaund (lukovi sa točkićima, složeni lukovi) na Centralnoevropskom kupu.

11710296784fcbbf7ab953a812301232_orig.jpg


Ljubiša Urošević (BSS)

Takmičenje je održano u Kovilovu, a učestvovali su streličari iz Rusije, Austrije, Slovenije, Hrvatske, Mađarske, Crne Gore i Srbije.
Urošević je sa 680 krugova u kvalifikacijama bio treći, ali je imao 144 kruga u plej ofu i osvojio titulu ispred Mihaela Macnera iz Austrije koji je bio vodeći sa 684 kruga, ali je u u finalu zabeležio 143 kruga.
Bronzanu medalju osvojio je srpski reprezentativac iz Pančeva Danilo Mioković, četvrti pre raspucavanja sa 678 krugova. U borbi za treće mesto pobedio je sa 140:134 Darija Gregeca (Hrvatska) desetog pre raspucavnja sa 667 krugova.

U ovoj kategoriji od srpskih streličara sedmi je bio Zoran Branković sa 655 krugova a na deobi devetog mesta bili su Slavoljub Ilić i Velimir Kojić.

U disciplini olimpik Rus Ilja Sidorin slavio je pobedivši u finalu sa 7:3 Jana Rijaveca (Slovenija). Sidorin je pre finala bio drugi sa 640 krugova, Rijavec četvrti sa 617. Brronzanu medalju posle raspucavanja osvojio je Klemen Štrajhar iz Slovenije pobedivši sa 6:2 srpskog reprezentativca Vrščanina Marčela Birđana koji gađa za Niš. Štrajhar je sa 651 krugom imao najbolji rezultat kvalifikacija, dok je Birđan bio 11. sa 577 krugova.

Šesto mesto osvojio je Luka Grozdanović, a devetu poziciju podelili su Miodrag Lukić, Dejan Margetić, Živko Sarić i Dragan Svilanović.

Najbolja seniorka kompaund lukom bila je Ivana Buden iz Hrvatske, četvrto mesto pripalo je Mariji Ljubenković iz Srbije.

Olimpik stilom najuspešnija seniorka bila je Brina Božić iz Slovenije. Srpske predstavnice Tatjana Knežević i Tanja Savić podelile su peto mesto.

U konkurenciji kadetkinja olimpik stilom slavila je srpska predstavnica Nina Milenković pobedivši sa 6:2 u finalu Čarnu Božović takođe mladu predstavnicu Srbije.

Gašper Štrajahar (Slovenija ) bio je najbolji kadet olimpik stilom, dok je Slobodan Forgo bio šesti a sedmi Petar Stefanović (obojica Srbija).

Najbolja juniorka kompaund stilom bila je Nikoleta Nađ iz Mađarske, najbolji kadet Mađar Viktor Oros koji je sa 6:2 u finalu savladao srpskog predstavnika Akoša Vargu, a kadetkinja Mađarica Ana Buzos.
 
Natrag
Top