što je točnije

Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
ŠTO JE TOČNIJE - VERA U NEŠTO ILI VERA U BILO ŠTO?


vjera.jpg

Na svakom koraku proklamira se sebi svojstvena vrsta ''vjere'' temeljena na ničemu, koja ističe bitnost vjerovanja, dok se objekt vjere uvelike isključuje. Bitno je da vjeruješ jer samom vjerom u nešto možeš učiniti isto da postane činjenica. Za neke čak nije ni bitno ima li ono bilo ikakvog smisla.

Prije nekoliko dana gledao sam televizijsku emisiju u kojoj je dotični gospodin govorio o tome kako će nakon smrti u sljedećem životu sasvim sigurno biti orao. Na pitanje voditelja zašto ne neka druga ptica Dao je odgovor kako neće biti neka druga vrste ptice, jer u sadašnjem životu uživa u letu poput orla. Koja nebuloza?!

Vjerovanje je valjano jedino ako je objekt vjere valjan. Netko može reći: ''Hej, idemo letjeti mojim zrakoplovom!'' Ako ustanovim kako njegov zrakoplov jedva može poletjeti a on uopće nema pilotsku dozvolu, tada moja vjera, ma koliko bila velika, ipak nije utemeljena na čvrstim činjenicama. Moja vjera neće od prijatelja učiniti velikog pilota kad se nađemo u nebeskim visinama. Ako, međutim, naiđe moj drugi prijatelj i ponudi mi isto, a dokazano je dobar pilot, tada moja vjera ima mnogo bolju osnovu.(Josh McDowell, Odgovori na teška pitanja, 170.).

Biblijska vrste vjere nije usmjerena na vjerovanje kao vjerovanje, već na objekt vjere, a to je Isus Krist. Sam je rekao: ''Ako ne budete vjerovali da Ja Jesam, umrijet ćete u svojim grijesima.'' (Iv 8,24). Naglasak je na objektu ili osobi, a ne na sam čin vjerovanja.
Što vjeruješ?
izvor:kontakt
 
Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
Nisam siguran kakve ovo veze ima sa psihologijom. Što se tiče Isusa kao istorijskog bića, sa psihološkog stanovišta stvari su vrlo jasne..
 
Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
Nisam siguran kakve ovo veze ima sa psihologijom. Što se tiče Isusa kao istorijskog bića, sa psihološkog stanovišta stvari su vrlo jasne..

Napiši koje su to stvari sa psihpološkog stanovišta tebi jasne jer ovo šta si napisao je samo negacija nečega.Napiši što je to tebi jasno.
 
Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
Ako je Isus zaista postojao, i ako je bio takav kakav se opisuje u Bibliji onda je patio od psihoze. Kroz celu istoriju do dana današnjeg postoje ljudi sa potpuno istim simptomima i mesijanskim sumanutim idejama i svi su patili od šizofrenije.
 
Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
Ako je Isus zaista postojao, i ako je bio takav kakav se opisuje u Bibliji onda je patio od psihoze. Kroz celu istoriju do dana današnjeg postoje ljudi sa potpuno istim simptomima i mesijanskim sumanutim idejama i svi su patili od šizofrenije.

OPet ti kažem rasitni dinare jer ti pamet nevredi niti probušene pare i uživaj u svojoj veličini.Kod tebe nema simptoma kod tebe je to već hronično.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
[WARNING]Molim, bez ličnih opservacija. Pišite o temi.[/WARNING]
 
Član
Učlanjen(a)
07.10.2010
Poruka
30
Vjera nije nešto vječito. Vjerovati u nešto ili bilo što ima granicu. Vjeruješ u nešto dok te to ne "iznevjeri". Vjerovanja imaju nadu da će limes biti blizu beskonačnosti. Ali samo nadu. Rijetka su vječita vjerovanja ako ih uopće ima. Mislim vjerovanje u stvarnost, realitet, moguće je smisleno vjerovanje. Mada stvar je pojedinca da vjeruje i u iluzije. A i one vremenom izgube sjaj.
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
ŠTO JE TOČNIJE - VERA U NEŠTO ILI VERA U BILO ŠTO?


vjera.jpg

Na svakom koraku proklamira se sebi svojstvena vrsta ''vjere'' temeljena na ničemu, koja ističe bitnost vjerovanja, dok se objekt vjere uvelike isključuje. Bitno je da vjeruješ jer samom vjerom u nešto možeš učiniti isto da postane činjenica. Za neke čak nije ni bitno ima li ono bilo ikakvog smisla.

Prije nekoliko dana gledao sam televizijsku emisiju u kojoj je dotični gospodin govorio o tome kako će nakon smrti u sljedećem životu sasvim sigurno biti orao. Na pitanje voditelja zašto ne neka druga ptica Dao je odgovor kako neće biti neka druga vrste ptice, jer u sadašnjem životu uživa u letu poput orla. Koja nebuloza?!

Vjerovanje je valjano jedino ako je objekt vjere valjan. Netko može reći: ''Hej, idemo letjeti mojim zrakoplovom!'' Ako ustanovim kako njegov zrakoplov jedva može poletjeti a on uopće nema pilotsku dozvolu, tada moja vjera, ma koliko bila velika, ipak nije utemeljena na čvrstim činjenicama. Moja vjera neće od prijatelja učiniti velikog pilota kad se nađemo u nebeskim visinama. Ako, međutim, naiđe moj drugi prijatelj i ponudi mi isto, a dokazano je dobar pilot, tada moja vjera ima mnogo bolju osnovu.(Josh McDowell, Odgovori na teška pitanja, 170.).

Biblijska vrste vjere nije usmjerena na vjerovanje kao vjerovanje, već na objekt vjere, a to je Isus Krist. Sam je rekao: ''Ako ne budete vjerovali da Ja Jesam, umrijet ćete u svojim grijesima.'' (Iv 8,24). Naglasak je na objektu ili osobi, a ne na sam čin vjerovanja.
Što vjeruješ?
izvor:kontakt
Svi znamo Kaleta GOSPODARA VREMENA ,većina ga zna.Verovanje u Kaleta GOSPODARA VREMENA kao transcendentnog bića nije usmerena na verovanje radi verovanja , već na objekt vere i kao što sam kaže " Ko ne bude verovao u to da sam JA GOSPODAR VREMENA goreće u paklu " Znači i ovde je naglasak na objektu tj. osobi a ne na sam čin verovanja.
Ostavimo trenutno Kaleta na miru i povežimo ovu temu sa psihologijom (ako je to uopšte moguće). Verovanje u Boga ili biće koje ima natprirone moći jeste psihološka potreba. Frojd je smatrao da je bog zamena za oca zaštitnika . Pošto osoba još u dečjem uzrastu počinje da primećuje da je pravi otac nemoćan pred životnim silama on prihvata mnogo moćnijeg oca , imaginarnog zaštitnika kao potporu pred životnim nevoljama. Zato su po Frojdu osobe koje nemaju očeve (ili oni koji rano ostanu bez očeva) skloniji ateizmu. Treba reći (napisati) da je ovakav njegov (zadnji) stav posledica ličnog iskustva pošto je rano ostao bez oca tako da je pitanje koliko je tačan.
Ono što jeste činjenica to je, da prihvatanje koncepta i autoriteta Boga, kao i čitave religijske priče jeste jedno osmišljavanje , davanje smisla egzistenciji koja je oduvek bila sama po sebi teško shvatljiva .

Na kraju, kad je tema takva , imate prilike da doživite jedno religiozno iskustvo jer se radi o ličnom obraćanju GOSPODARA VREMENA - smetnje i loš kvalitet slike su posledica gubitka usled teleportacije video materijala iz druge vremenske dimenzije odakle se GOSPODAR VREMENA javlja.
[youtube]ycA8DeQ9IHw&feature[/youtube]
:) :) :)
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
Svi znamo Kaleta GOSPODARA VREMENA ,većina ga zna.Verovanje u Kaleta GOSPODARA VREMENA kao transcendentnog bića nije usmerena na verovanje radi verovanja , već na objekt vere i kao što sam kaže " Ko ne bude verovao u to da sam JA GOSPODAR VREMENA goreće u paklu " Znači i ovde je naglasak na objektu tj. osobi a ne na sam čin verovanja.
Ostavimo trenutno Kaleta na miru i povežimo ovu temu sa psihologijom. Verovanje u Boga ili biće koje ima natprirone moći jeste psihološka potreba. Frojd je smatrao da je bog zamena za oca zaštitnika . Pošto osoba još u dečjem uzrastu počinje da primećuje da je pravi otac nemoćan pred životnim silama on prihvata mnogo moćnijeg oca , imaginarnog zaštitnika kao potporu pred životnim nevoljama. Zato su po Frojdu osobe koje nemaju očeve (ili oni koji rano ostanu bez očeva) skloniji ateizmu. Treba reći (napisati) da je ovakav njegov (zadnji) stav posledica ličnog iskustva pošto je rano ostao bez oca tako da je pitanje koliko je tačan.
Ono što jeste činjenica to je da prihvatanje koncepta i autoriteta Boga, kao i čitave religijske priče jeste jedno osmišljavanje , davanje smisla egzistenciji koja je oduvek bila sama po sebi teško shvatljiva .

Na kraju, kad je tema takva , imate prilike da doživite jedno religiozno iskustvo jer se radi o ličnom obraćanju GOSPODARA VREMENA - smetnje i loš kvalitet slike su posledica gubitka usled teleportacije video materijala iz druge vremenske dimenzije odakle se GOSPODAR VREMENA javlja.
[youtube]ycA8DeQ9IHw&feature[/youtube]

Nisam doktor a naročito ne "iz drugog vremene" tako da ćeš morati potražiti doktora i lek u tom drugom vremenu ako te nezaj... vremenska dimenzija na putu i još ti više pomuti to malo uma.
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Naravno da nisi doktor , jer da jesi sam bi sebi valjda pomogao. Ako nisi primetio ove glupave religiozne teme koje pošto poto postavljaš uglavnom nemaju nikakve veze sa psihologijom . A to što biraš podforum psihologiju umesto religiju za ove teme, to nešto govori.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top