Što ako je Bog loš?

Član
Učlanjen(a)
08.11.2009
Poruka
167
recimo da Bog postoji. vjernici polaze od pretpostavke kako je on dobar. što ako je loš?
 
Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
Ljudi sebi na ovom svetu sami organizuju život. Ne postoji sudbina, ne postoji nikakav determinizam koji bi odredio kako i kuda idemo. Svako je slobodan onoliko koliko sebi dozvoli da bude. Zbog toga, svako sebi može da stvori život koji ga usrećuje ili koji ga ne usrećuje. To da li je Bog dobar ili loš, ako i postoji, može da ima uticaja samo na ono što se dešava sa osobom posle smrti. Naravno, ako u to verujemo. Na život ovaj i ovde to nema baš nikakvog uticaja.

Za Tripo41

Ako je verovati Bibliji (a ti prvi govoriš da je ona od korica do korica tačna) onda je Bog psihopatska individua jer dozvoljava mučenje, ubijanje i silovanja onih koji u njega ne veruju. Sve lepo piše u Bibliji, u pravu si bio;)
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
08.11.2009
Poruka
167
Bog postoji i nije loš, baš naprotiv.

nije poanta bila dali bog postoji ili ne. recimo da postoji, odnosno da postoji nekakvo ''biće'' na toj razini. što ako je bog loš, odnosno nema dobre namjere?

Ako je verovati Bibliji (a ti prvi govoriš da je ona od korica do korica tačna) onda je Bog psihopatska individua jer dozvoljava mučenje, ubijanje i silovanja onih koji u njega ne veruju. Sve lepo piše u Bibliji, u pravu si bio;)

mogao bih shvatit da to dopušta ali zašto ako je dobar nedaje svakome jednaku šansu u ovome životu. pa da sam zaslužiš svoju sudbinu. što je npr sa ljudima koji se rode teško bolesni ili retardirani. kakav je njihov život. ovozemaljski već zapećaćen i priije nego su se rodili.
 
Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
mogao bih shvatit da to dopušta ali zašto ako je dobar nedaje svakome jednaku šansu u ovome životu. pa da sam zaslužiš svoju sudbinu. što je npr sa ljudima koji se rode teško bolesni ili retardirani. kakav je njihov život. ovozemaljski već zapećaćen i priije nego su se rodili.

Hrišćani će ti reći da oni ispaštaju zbog grehova nekih svojih predaka; budući da ja nisam jedan od njih, ja ću ti reći da je to rezultat statistički normalne raspodele u populaciji (iako se, zapravo, mentalna retardacija ne raspoređuje normalno u populaciji). Jednostavno, postoje mnogi biološki, genetski i sredinski faktori koji određuju da će se neko roditi teško bolestan ili retardiran.
Hrišćani će ti reći da njihove muke na ovom smetu čeka beskonačno uživanje u raju na onom svetu. Ja ću ti reći da oni jednostavno nemaju sreće.
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
132
Pa po ljudskim merilima Bog i jeste loš. Sam sistem vrednosti između različitih naroda je često toliko različit i nekompatibilan da se ljudi međusobno iščuđavaju. A zamislite kolika je razlika između nas i Boga. Mnoge stvari koje su nama trivijalne su za Boga "velika stvar". A često i Božiji postupci vređaju našu pravednost.
Ali dobro i zlo je apstraktan pojam koji je promenljiva od čoveka do čoveka. Kod Boga ne postoji dobro i zlo. Kod njega imamo poslušnost i neposlušnost ( greh je neposlušnost njegovoj reči ). A da je Bog za ovaj svet loš, pa, dovoljno kazuje činjenica da će većina da nadrlja. Tako da je Jurivaka potpuno u pravu (post #5). He, he, a neki imaju kviska.:)
 
Natrag
Top