Stigli dokazi protiv navijačkih grupa

Član
Učlanjen(a)
18.06.2009
Poruka
2.348
Stigli dokazi protiv navijačkih grupa
5. novembar 2009.


00013424.jpg


U Ustavni sud Srbije juče su stigli dokazi koje je poslao glavni tužilac Srbije Slobodan Radovanović kao prilog zahteva za zabranu 14 navijačkih grupa Crvene zvezde, Partizana i Rada, saznaje „Blic".

- Poslat je veliki broj dokaza u kojima se između ostalog navode i krivična dela koja su počinili pripadnici navijačkih grupa čija se zabrana traži. Tu ima i sitnih krađa, ali i ubistava - kaže izvor „Blica".

Dokazi su stigli u više fascikli i na velikom broju strana, rečeno je u Ustavnom sudu. Sva dokumenta će biti prosleđena sudiji izvestiocu, koji treba da predloži odluku da li se prihvata ili odbija zahtev tužioca Radovanovića za zabranu grupa.

Tužilac je u zahtevu, koji je poslao 16. oktobra, naveo da zabranu traži „zbog delovanja koje je usmereno ka nasilnom rušenju ustavnog poretka, kršenju zajamčenih ljudskih ili manjinskih prava i izazivanju rasne, nacionalne i verske mržnje". U zahtevu se navodi da su grupe navijača Zvezde i Partizana upisane u registar udruženja građana, dok pristalice FK Rad, grupa „Junajted fors 1987" nije.

- Uprkos proklamovanim ciljevima u osnivačkim dokumentima, to uopšte nisu navijači, već grupno organizovani nasilnici, razbijači, nosioci i egzekutori netrpeljivosti, netolerancije, isključivosti i svake vrste agresije, uključujući i političku - navodi se između ostalog u zahtevu.

Tužilac Radovanović je posebno istakao devet smrtnih slučajeva zbog nasilja huligana.

Stevan Ljubotina iz Novog Beograda, u tuči navijača Zvezde i Rada u Beogradu 5. septembra 1998. zadobio je teške povrede od kojih je preminuo nekoliko dana kasnije. Ubica nije pronađen.

Maloletni Radović Aleksandar je 30. oktobra ubijen na severnoj tribini Partizanovog stadiona, kada ga je pogodila signalna raketa ispaljena sa južne tribine, gde se okupljaju navijači Partizana. Neposredni ubica nije nađen.

Živorada Šiškovića (66) su 11. maja 2002. na železničkoj stanici „Pančevački most" u Beogradu do smrti tukli navijači Partizana od kojih su njih trojica okrivljena. On je ubijen samo zato što je pokušao da zaštiti jednu kinesku državljanku koju su navijači maltretirali.

Marka Radovanovića (19) ubio je školski drug ispred ulaza u školu - Mašinsko-obrazovni centar u Obrenovcu 14. januara 2005. zbog različite navijačke pripadnosti.

Bojan Majić (21) ubijen je 4. avgusta 2005. u tuči između navijača Rada i Voždovca u vozu na železničkoj stanici u Rakovici. Za ubistvo je okrivljen A. K. (22).

Radovana Miloševića (17), navijača Partizana, ubio je nožem S. I, komšija i vršnjak iz Obrenovca, kada je pokušao da mu uzme Zvezdin šal pred dve drugarice u tom naselju, 19. oktobra 2005.

Golub Balević (18) ubijen je u tuči navijača Čukaričkog i Bežanije u gradskom autobusu 29. oktobra 2005. u Beogradu. Njega je ubio nožem maloletni A. Ž. (17).

Aleksandar Panić (24) ubijen je nožem u zakazanoj tuči navijača Zvezde i Partizana na terenu FK Žarkovo, 27. jula 2006. Za njegovo ubistvo okrivljen je devetnaestogodišnji navijač Partizana.

Zoran Vujović (20) iz Novog Sada pronađen je mrtav u Ambasadi SAD u Beogradu 21. februara 2008, nakon što su je huligani ruinirali.

Poslednje u nizu ubistva je prebijanje Brisa Tatona (28), navijača Tuluza. Njega su pretukli navijači Partizana 17. septembra u centru Beograda, a preminuo je 29. septembra.

Grupe čija se zabrana traži:

CRVENA ZVEZDA

„Ultra boys"
„Belgrade boys"
„Ultras"

PARTIZAN
„Alkatraz"
„Ludaci - Padinska Skela"
„Anti Romi"
„South family"
„Head hunters"
„Iriducibili NBG"
„Shadows"
„Extreme boys"
„Čuvari časti"
„Brain damage"

RAD
„United force - 1987"
 
Član
Učlanjen(a)
16.06.2009
Poruka
4
Kod nas je veliki problem sto ljudi mesaju navijace i huligane ! DA pravimo anketu po gradu niko ne bi blage veze imao ko je "huligan"...Ljudi vide 2000 na jugu i kad se svi deru oni kazu vidi ove huligane! E to treba razjasniti...prvo...a 2 ovo je potpuno smesna prica koja nema veze s mozgom.
 
Master Of The Universe
Član
Učlanjen(a)
28.10.2009
Poruka
911
Dokle ce se beskorisna bagra i najnizi ljudski talog u medijima nazivati "navijackim grupama"? Takve treba etiketirati pravim nazivima od kojih sam vec neke naveo, da se zna sa kim mi ostali imamo posla.

Ja licno nisam navijac, ali mislim da je to uvredljivo za ljude koji istinski navijaju za neki klub.
 
Član
Učlanjen(a)
16.06.2009
Poruka
4
Dokle ce se beskorisna bagra i najnizi ljudski talog u medijima nazivati "navijackim grupama"? Takve treba etiketirati pravim nazivima od kojih sam vec neke naveo, da se zna sa kim mi ostali imamo posla.

Ja licno nisam navijac, ali mislim da je to uvredljivo za ljude koji istinski navijaju za neki klub.


Pa mislim da nije u redu da ovaj decko koji nema ni jednu prijavu dobije mesec dana zatvora zbog toga sto se nasao u rulji na -10 protiv Sahtjora i pevao protiv Brankice.
 
Natrag
Top