Štetočine breskve

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
smotavac-fj-breskva.jpg
okvir_vest_sadrzaj.png

Breskvin smotavac (Cydia molesta)
Breskvin smotavac najčešće napada sorte breskve kasnijeg vremena zrenja. Dovodi do prevremenog opadanja plodova i pogoršanja kvaliteta onih koji ostaju na stablu. Plodovi su crvljivi puni izmeta gusenice, nepravilnog oblika. Štete pričinjava gusenica koja u ovom stadijumu prezimi ispod kore ili u pukotinama debla. Krajem aprila i tokom maja meseca iz kokona izleću leptiri koji odlažu jaja na vrhove grančica. Ispiljene gusenice se ubušuju u plod gde se razvijaju hraneći se narednih dvadesetak dana. Na mestu ubušivanja u plod nastaje smolotočina. Odrasla gusenica napušta plod i odlazi u pukotine na deblu. Nakon desetak dana pojavljuje se leptir druge generacije. Ova štetočina kod nas ima 3- 5 generacija.
Breskvinog smotavca treba suzbijati pre nego što se gusenica ubuši u plod. Kritičan period za primenu insekticida su vreme polaganja jaja i vreme piljenja gusenice. Kada se gusenica ubuši nema svrhe primenjivati insekticide jer neće delovati na štetočinu sakrivenu u plodu.Insekticide iz grupe regulatora razvoja insekata treba primeniti od početka polaganja jaja pa do piljenja prvih gusenica. Prvo tretiranje se obavlja kada se uoči intenzivan let leptira. Za određivanja pravog momenta primene treba koristiti feromonske klopke i prognoze izveštajnih službi. Drugi tretman se radi otprilike dvadeset dana posle prvog. Uglavnom se sa ova dva tretmana efikasno rešava problem breskvinog smotavca.
Za suzbijanje breskvinog smotavca mogu se koristiti insekticidi na bazi dimetoata, hlorantraniliprola, piriproksifena i nekih drugih aktivnih materija.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Lisne vaši – zelena breskvina vaš i crna breskvina vaš (Myzus persicae, Brachycaudus persicae)
Lisne vaši čine direktne štete sisanjem biljnih sokova, pa dolazi do slabljenja biljaka i manjih prinosa.
Zelena breskvina vaš polaže jaja na stablima breskve i tako prezimljava. U proleće kolonije ove štetočine napadaju lišće i vrhove mladih letorasta iz kojih sišu sokove. Lišće se uvija, letorasti zaostaju u porastu i plodovi ostaju sitni.

Crna vaš je karantinska štetočina i prenosi se sadnicama. Najčešće prezimljava u obliku jaja položenih u različite delove stabla a može da prezimi i kao larva na korenu i stablu. U toku vegetacije javlja se u obliku kolonija. Napadnuto lišće se deformiše a ukoliko napadne koren može doći i do sušenja voćke. Vaši su takođe i prenosioci virusa, pa samim tim izazivaju indirektne štete.

Zimskim prskanjem suzbijaju se zimska jaja onih vrsta koje prezime na voćkama. Za vreme vegetacije primenjuju se različiti insekticidi, na početku pojave lisnih vaši, odnosno na početku formiranja prvih kolonija. Neki od insekticida za suzbijanje lisnih vaši u zasadu breskve su na bazi hlorpirifosa, imidakloprida, alfacipermetrina i drugih a.m.

Štetočine breskve

Izvor: Delta Agrar
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Suzbijanje kovrčavosti lista breskve


Sa suzbijanjem kovrčavosti lista breskve,treba započeti još u fazi mirovanja pupa,budući da kada oboljenje zahvati voćku,više ga ne možemo suzbiti kemijskim preparatima,već se tada u najčešćem slučaju pristupa mehaničkom odstranjivanju zaraženoga lista.Iako na takav način možemo odstraniti oboljele listove i dalje će postojati opasnost da se bolest proširi na nezaražene dijelove voćke.Osim toga,ovaj postupak bi svakako trebalo izbjegavati,budući da mehaničkim odstranjivanjem lista,nepovoljno utječemo na rast i razvoj voćke.Upravo je zbog toga potrebno ovu bolest suzbijati pravovremeno i upotrebom odgovarajučih sredstava za zaštitu.
taphrina-deformans-04.jpg

Prvu zaštitu,protiv ove bolesti treba obaviti još u jesen,nakon opadanja lista i to upotrebom preparata na bazi bakra.Istim preparatima obavlja se i zaštita u rano proljeće,prije bubrenja pupova,kada se mogu kombinirati i s mineralnim uljima,radi suzbijanja prezimljujučih štetnika.
Važno je napomenuti,da pri tome treba voćku dobro "okupati".
Pripravci na bazi bakra kod breskve,kao i kod ostalih koštićavih voćaka,smiju se upotrebljavati samo u vremenu mirovanja vegetacije.
U fazi izbijanja listića iz pupova koriste se fungicidi Chromodin-S 65 ili Delan 700 WDG ili Dodine-S 65.Navedene preparate nikako ne koristiti u kasnijoj vegetacijskoj fazi,jer su fitoksični.
Sva tretiranja bi trebalo obaviti pravovremeno i kvalitetno.Ukoliko nakon tretiranja padnu oborine,isto bi trebalo ponoviti.
 
Natrag
Top