Stari nameštaj i enterijer

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.027
Stari nameštaj i enterijer

Kredenci sa kojih otpada farba i moderne tapete, neobrađeni zidovi i kancelarijski nameštaj – da li se ovi elementi mogu uklopiti u prijatnu celinu?

oRUuw.jpg


Ekonomsku krizu prati neminovan pad cena nekretnina. Usled toga, stotine kuća po selima propadaju, a stanovništvo ipak ostaje koncentrisano u većim gradovima. Zajedno sa propadanjem seoskih kuća, propada i nameštaj. Vlaga i insekti ga često u toj meri oštete, da ga je na kraju najlakše koristiti za loženje vatre. Ipak, neke primerke, uz sve one rupice i šarice od crva u drvetu, često vam je žao da bacite, a u njihovu kompletnu reastauraciju ne vredi ulagati.

Jedan od takvih komada nameštaja je staro ogledalo. Mada stare kuće nisu nužno imale stolicu ili krevet kakav je na fotografiji iznad, oni teški kreveti od orahovine nisu ništa manje glamurozni. Osim njih, u sobi se obavezno nalazilo i ogledalo, bilo u lepo izrezbarenom drvenom ramu, ili sa unutrašnje strane vrata još lepše izrezbarenog ormana. U ma koliko oštećenom stanju se ram ogledala nalazio, uz nekoliko sati četkanja i skidanja prašine i uz pomoć transparentnih lakova za drvo (kojih ima i u tirkiznim i u žutim nijansama), staro ogledalo može biti lep detalj pre nego što se konačno rešite da ga se otarasite. Bilo da je u pitanju hodnik stambenog prostora ili zid kafea, takvo ogledalo bi se uklopilo kao dekorativan element koji bi podsećao i na sliku i na poster u isto vreme.

2.jpg

Neobrađeni zidovi se u našim sredinama najčešće vide kada je u pitanju spoljašnjost objekata. Nekada su pokazatelj nedovršenih radova, nekada obustavljenih. Ipak, sve je veći broj javnih prostora sa kulturnim sadržajima koji prepoznaju prednost neobrađenih unutrašnjih zidova. Uz savremeno dizajniran nameštaj i rasterećen raspored, prostori poput ovih na fotografijama iznad mogu biti veoma inspirativni kada su umetničke prakse u pitanju. Zar vas ovi zidovi ne mame da ih oslikate ili da im dodate neke štrafte?

Svakako, zidovi bez izolacije nisu preporučljivi za zimske dane našeg podneblja, ali leti, kada su turisti brojniji i život aktivniji, sezonske kancelarije i barovi ne moraju biti karakteristični samo za primorje. Prostori poput prikazanih bili bi savršeni za održavanje radionica ili za sastanke volonterskih organizacija. Sa druge strane, ako posedujete ovakav nameštaj, a sticajem prilika morate da se uselite u prostor čiji zidovi nisu do kraja sređeni, bar kada je u pitanju estetika ne treba da vas boli glava. Dekadencija i strogost modernog nameštaja se mogu vrlo lepo uklopiti. Ako ništa drugo, ubijen komarac na ovakvom zidu ne bi bio trn u oku, kao u prostoriji opremljenoj novim nameštajem.

3.jpg

Među komade nameštaja koji su tipičniji za ruralnu nego za urbanu sredinu, spadaju sto i orman koje vidimo na fotografijama iznad. Zbog godina, sto ne bi mogao da podnese velika opterećenja, a zbog prašine koju je godinama skupljao, uz sva ribanja i slojeve nove farbe, najverovatnije ne biste servirali obrok trogodišnjem detetu na njemu. Zbog toga mu je najlakše prići sa estetske strane.

Ukoliko bi se postavio između dva gardorobera ili ormana sa bifeom i policama - koji su najčešće teški, veliki i masivni - ovakav sto bi vizuelno rasteretio prostor. Na njega bi moglo da stavi sve što se stavlja i na gornju ploču komode, dok bi njegova otvorena forma ublažila masivnost ormana. Sa druge strane, ukoliko vam treba kutak u dnevnom boravku gde biste sa vremena na vreme stavili laptop i završili neki posao u malo drugačijem ambijentu, ovakav sto bi mogao da bude od velike pomoći.

Što se starih ormana i kredenaca tiče, začudilo bi vas koliko se lepo mogu uklopiti u sobne prostorije modernih stanova. Zauzimaju malo više prostora od ugradnih plakara, ponekad škripe i fioke im se teško otvaraju, ali zato unose sasvim nov senzibilitet u prostor u kojem se nalaze. A da li će biti beli, svetlo tirkizni ili šerpa-plavi, od vas zavisi. Jedino na šta morate da obratite pažnju je - koliko dugo su stajali bez upotrebe.

4.jpg

Sa dolaskom jeseni, svi shvatimo koliko manje prostora zauzima letnja odeća. Počinjemo da izvlačimo vunene prekrivače iz fioka ispod kreveta, delova ormana koje najmanje otvaramo ili sanduka koji su se nekada koristili kao koferi tokom putovanja. Dok grejna sezona ne počne, svi smo srećni što imamo te nepraktične vunene stvari u stanu, koje najveći deo godine skupljaju prašinu i od kojih tokom najtoplijih dana dobijemo toplotni udar samo kad ih vidimo. Ipak, retko ko od nas može odoleti krupno štrikanom vunenom šalu, džemperu u stilu Ričarda Bartona ili pokrivaču koji bi služio i za ukras i da greje. Bez obzira da li imate crnu modernu garnituru za sedenje u dnevnom boravku ili sto od stakla sa niklovanim nogama, ovakve stvari se uklapaju lepo sa svakom vrstom nameštaja i svim bojama zidova. Na isti način na koji se vuna uklapa sa crnim mat površinama, uklopile bi se i drvene stolice sa lučnim naslonima iz polovine prošlog veka.

Ako ste u situaciji da imate nekoliko ovakvih stolica sa kojima ne znate šta ćete, a razmatrate kupovinu stakleno-niklovanog stola, razmislite da li biste mogli da ih ukombinujete. Druga fotografija prikazuje kako se moderni kuhinjski elementi i grubo obrađeno drvo mogu lepo uklopiti u enterijeru. Kuhinjski elementi ne moraju da budu serijski proizvedeni, kako smo navikli, a nedovoljno obrađeno drvo se savim lepo da kombinovati sa staklenim i metalnim površinama. Što se uređenja poda tiče, ovo rešenje bi se verovatno pokazalo kao nepraktično za kuhinju koja se svakodnevno koristi, ali drvo koje nije ugušeno zaštitnom plastikom se može koristiti za ostale delove kuhinje.

5.jpg

Dizajn švedske stilistkinje Nane Lagerman pokazuje da se u enterijeru, osim hoklica i tronožaca, mogu naći i klupe. Na prvoj fotografiji vidimo kako je napravljen spoj između starog komada nameštaja, koji nije nužno morao biti klupa, i nove ploče stola. U ovu svrhu korišćene su stare knjige i časopisi jer je drvena ploča dovoljno teška da zahteva širi oslonac, dok se, sa druge strane, neće kortistiti za velika opterećenja s obzirom na to da je u pitanju stočić u sobi za dnevni boravak.

Pri uređenju prostora za spavanje, Lagermanova je uvela staru stolicu, zaštićenu belom masnom farbom, u funkciji komode. Zanimljivo je rešenje tepiha, koji je često u sobama još jedan skupljač prašine koji je teže održavati od površina koje se lako daju prebrisati krpama. Jastuci u ovom primeru imaju više estetsku nego izolacionu svrhu, ali u većini slučajeva je takva situacija sa jastučićima na trosedima i foteljama, pa i u spavaćim sobama.

6.jpg

Bilo da su deo svakodnevnog životnog prostora na Kubi ili prostorije u koju odlažete sve što vam trenutno ne treba, ukrasni lusteri se mogu vrlo lepo uklopiti u barove i kafee, ali i u stambene prostore. Naročito je zanimljiv drugi primer (sa gornje slike), gde luster služi samo za ukras i postavljen je na visinu na kojoj je njegov oblik upadljiviji nego kada je na tavanici. U ovom slučaju je dizajner stvorio zanimljiv osećaj u prostoru jednostavnom promenom perspektive iz koje se gleda na poznate stvari. Tako se i kredenac ne koristi za porcelan, kakva mu je namena bila u prošlosti, već za zimsku posteljinu. Ćilim, koji se nekada koristio za sedenje ili kao spoljni prekrivač na krevetima, može da se iskoristi da ukrasi pod ako nemate tepih.

Ukoliko imate krevet koji se jednim delom naslanja na hladan zid, možda biste hteli da termalno zaštitite sebe ili dete ukoliko ono spava na tom krevetu. U tu svrhu mogu poslužiti takozvane krpare – trakice od raznih komadića pamučnih krpa koje su utkane u jednu dugačku stazu. Malo bure bi moglo da posluži kao stočić ili da na njega stavite saksiju sa cvećem u stanu, ali bi se još lepše uklopilo u ambijent paba. U javne prostore ovog tipa isto bi se lepo uklopili delovi starih konjskih zaprega (recimo, točkovi kola, sedište za kočijaša ili ograda kola), stari kantari, baterijske lampe, preslice ili obramice (drveni lukovi za nošenje kanti mleka ili vode iz bunara na ramenu).

Ovakvih predmeta je mnogo, bilo da su u pitanju komadi nameštaja ili nekada upotrebni predmeti, a nisu samo restorani domaće kuhinje prostori u koje bi se uklopili. Svaki stari orman, kredenac, hoklica ili bure ne bi ružili moderno obojene sive zidove ili nove tapete sa velikim šarama. Naprotiv, ovakvi predmeti bi se jako lepo uklopili ukoliko bi se za njih našlo mesta.

Sve fotografije su preuzete iz elektronskog časopisa Design d’Autore (urednici: Ornella Sessa, Raimondo Chessa i Jane Catania).

Izvor: B92




 
Natrag
Top