Šta znate o njemu ili njoj...?

Učlanjen(a)
26.04.2010
Poruka
2.667
Šta znate o njemu ili njoj...?

Za samu ideju zaslužan je član Wayne...ja sam je samo malo nadogradio i dao joj smisao i cilj. Ustvari ideja je već postojala...samo je falila inicijalna eksplozija koja će joj dati život...

Pre oko mesec dana prolazio sam kroz jednu neuglednu ulicu u mom gradu i na jednoj kući video tablu sa nazivom ulice. Ime sa naziva ulice sam negde čuo, ali u prvom momentu nisam mogao da se setim. Razmišljao sam o tome celim putem do kuće i setio sam se.

Kada sam bio mladić sa oko 16 godina otac mi je pričao nesto sto je njegov deda ( solunski borac ) pričao jednom prilikom njemu i tada sam od oca čuo za ime koje mi se učinilo poznatim....

To me je zaintrigiralo i počeo sam da tražim podatke vezane za to ime....i no što sam saznao vrlo me je začudilo, a posle i revoltiralo....da jedna tako zaslužna osoba ( za srpski narod ) ....za svoje zasluge od ovog naroda, vlade i grada... dobije jedno " neugledno sokače ".. Iskreno " Sramota "..( Ali ovo nije tema )

Ideja ove teme nije zamišlena kao igra već kao nacin za sticanje znanja o poznatim i zaslužnim ljudima...ženama i muškarcima iz naše i svetske istorije i sadašnjosti....

Pravila su sledeća:

- Odgovarate na postavljeno pitanje...( ako ne znate nemojte odgovatati sa ne znam...saznajte pa odgovorite )
- Postavljate svoje pitanje...

Pre nego počnemo zamolio bih sve članove da ozbiljno shvate ovu temu i izbegavaju suvisla i neozbiljna pitanja o osobama koje nemaju kredibilitet za ovu temu...

Pa da krenemo...početno pitanje: " Šta znate o Dr. Izabeli Haton ? "
 
Poslednja izmena:

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Škotlanđanka, doktor medicine, dobrovoljc u Srpskoj vojsci u I sv. ratu. Ljekar vojne bolnice na Solunskom frontu, kasnije upravnik Vojne bolnice u Vranju i čini mi se u Beogradu. Izjavila:

"Najljepše dane svoje mladosti provela sam u Srbiji. Dio sebe ostavila sam u Srbiji. Dio Srbije živi sa mnom u Londonu."
 
Član
Učlanjen(a)
13.02.2010
Poruka
4.075
Zapisi ratnih dobrovoljaca
spomena na skotske bolnicarke (1912-1918)

Srpski vojnici su ostali zahvalni tim predivnim i predanim Skotlandjankama lekarkama i bolnicarkama, ne samo zato sto ih brizno lecile, vec i zbog njihovog emotivnog odnosa koji je prerastao u ljubav prema Srbiji i njenom narodu. To su pokazivale i svojim postupcima. Tako je dr Elsi Inglis odbila poziv engleskog konzula da povuce svoju bolnicu iz Krusevca, pred dolazak agresora, vec je, s grupom saradnika, sacekala Nemce pored postelja srpskih ranjenika. Ostala u je jos tri meseca u okupaciji i, mada u teskim uslovima, zavrsila svoju misiju. I posle ekstradicije nastavila je da se bori za Srbe i Srbiju. Gospodja Stobar je, i pored naredjenja da se povuce bezbednim putem, s veoma dobro opremljenom bolnicom, ostala s vojskom, dozivljajuci albansku dramu i pomazuci vojsci i narodu u egzodusu. Zbog rizika da oprema propadne (mada se to nije dogodilo), engleski donatori su je kritikovali i smenili s polozaja upravnika bolnice. Svojevrstan kuriozitet predstavlja poznata Flora Senz, ranije otmena dama iz najvisih londonskih krugova. Kako nije zelela da napusti srpske vojnike, a njena jedinica je povucena, ona se odlucila da bolnicki mantil zameni uniformom obicnog srpskog vojnika i nastavi povlacenje sa vojskom preko Albanije. Na slounskom bojistu je jurisala na bugarske rovove i nekoliko puta je ranjavana.
Niko kao te humane zene nije napisao toplija secanja na srpske ratnike. Evo nekoliko zapisa:


Doktorica Vejkfild: "Srbi su fenomenalan narod: cvrst, snazan, izdrzljiv; i kad obole, puni su poverenja i ne zale se. To su idealni pacijenti. Oni umeju da zive, ali umeju i da umiru. Zaista smo ih voleli!"


Stela Frenklin, bolnicarka iz Australije: "Kad god smo ugledale sajkacu srpskog vojnika, to nam je govorilo da imamo veliku srecu i zastitnike junake.Srbin je po prirodi aristokrata zbog svoje dostojanstvenosti. Ako je soljica kafe sve sto ima da vam pruzi, on ce to uciniti isto tako ljubazno kao pravi pravu gozbu, sa istom jednostavnoscu i darezljivoscu."


Ledi Izabela Haton, lekarka na Slounskom frontu i upravnik Vojne bolnice u Vranju 1919.godine: "Kada sam krenula za Beograd dosla je beskrajna povorkja da me isprati i da mi pozeli srecan put. Doneti su mi mnogi pokloni. Slatka nasa doktorka, govorile su mi zene. Najlepse dane svoga mladjanog zivota provela sam u Srbiji. Deo sebe ostavila sam u Srbiji. Deo Srbije zivi sa mnom u Londonu."


Citati iz knjige Veliki dani Srbije 1914-1918






Ko je bio Geca Kon ?
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Jevrein, jedan od najvećih prijeratnih izdavača u Kraljevini Jugoslaviji.
 

Byk

Član
Učlanjen(a)
04.02.2010
Poruka
2.355
Ko je bio josif broz tito

Čuo sam za Josip Broz Tito,a Josif Broz Tito sad čujem prvi put! Za moj pojam - Tito je bio sve,osim onoga čime je istorijski predstavljen,ali svoje mišljenje (nimalo pozitivno) ću zadržati za sebe i daću onaj godinama ispaljivani odgovor : Otac "naših" naroda i narodnosti!

Wikipedija:

Josip Broz Tito (Kumrovec, 7. svibnja 1892. - Ljubljana, 4. svibnja 1980.), hrvatski i jugoslavenski političar, jugoslavenski državnik i komunistički vođa. Član KPJ od 1920. Od godine 1937. njen organizacijski, a zatim i glavni tajnik (u nazivlju partije: organizacioni i generalni sekretar). Organizator i neprikosnoveni vođa Narodnooslobodilačkog rata 1941.-1945.. Neprikosnoveni vođa SFRJ tijekom 35 godina.

Pitanje : Ko je i počemu je poznat Žikica Jovanović Španac?
 
Učlanjen(a)
24.04.2010
Poruka
5.966
Za moj pojam - Tito je bio sve,osim onoga čime je istorijski predstavljen,ali svoje mišljenje (nimalo pozitivno) ću zadržati za sebe

Tako ga je i Bora Đorđevic opisao .... Poklapaju vam se mišljenja.



Tema: Ko je i počemu je poznat Žikica Jovanović Španac

Nh_jovanovic_zikica.jpg

Živorad Žikica Jovanović Španac (1914—1942), učesnik španskog građanskog rata i Narodnooslobodilačke borbe, jedan od organizatora ustanka u Zapadnoj Srbiji i narodni heroj Jugoslavije.

Rođen je 1914. godine u Valjevu. Posle završene osnovne škole upisao se u valjevsku gimnaziju, iz koje je kasnije izbačen jer je došao u dodir sa radničkim pokretom i širio marksističke ideje. Dalje školovanje je nastavio u Beogradu, gde je kasnije počeo da studira jugoslovensku književnost na Filozofskom fakultetu.

Tokom studentskih dana još aktivnije učestvuje u akcijama studenata Beogradskog univerziteta. Zbog svoje političke aktivnosti i opredeljenosti za radnički pokret primljen je u članstvo Komunističke partije Jugoslavije 1935. godine. Jedno vreme je radio i kao novinar „Politike“, odakle je izbačen 1936. godine.

Imao je 22 godine kada se 1937. godine, pred diplomski ispit, uputio u Španiju da pomogne radnicima Madrida i Andaluzije u njihovoj borbi protiv fašizma. Borio se na strani Narodne republike Španije.

Pred polazak u Španiju, rekao je svojim roditeljima da ide na studije u Francusku. Iz Španije je svojoj majci to u jednom pismu objasnio sledećim rečima: „Majko, ja nisam mogao ostati slep i gluv za bolove i dozive čovečanstva. Ja to nisam mogao. Ja volim čoveka. Ti si mi udahnula tu ljubav. Razumi to i, molim te, oprosti mi što sam ti naneo bol. Tebi i ocu...“

Posle sloma Španske republike, 1939. godine, zajedno sa ostalim borcima Internacionalnih brigada prešao je u Francusku, gde je oko godinu dana proveo u logorima. Septembra 1940. godine, s jednom grupom jugoslovenskih dobrovoljaca vratio su u Jugoslaviju.

Odmah po dolasku u Kraljevinu Jugoslaviju je uhapšen i ispitivan od strane specijalne policije. Ali ga to nije zaustavilo da nastavi svoje revolucionarno-pobunjeničke aktivnosti.

Učestvovao je u demonstracijama u Beogradu 27. marta 1941. godine. Kada je počeo Aprilski rat u Jugoslaviji, prijavio se kao dobrovoljac, ali ga Kraljevska vojska nije primila.

Posle kapitulacije i okupacije Kraljevine Jugoslavije, zajedno sa drugim komunistima radio je na organizovanju ustanka u zapadnoj Srbiji. Okružni komitet KPJ za Valjevo doneo je 25. juna 1941. godine odluku o formiranju Valjevskog partizanskog odreda i odred je formiran 11. jula. Ali je Žikica još ranije, zajedno sa dr. Mišom Pantićem i Čedom Milosavljevićem, formirao Rađevsku partizansku četu i postao njen politički komesar.

Sa svojom četom on je izveo prvu ustaničku akciju u Srbiji, 7. jula 1941. godine u selu Bela Crkva, kod Krupnja. Tada je pištoljem (nosio je dva pištolja na bokovima, kao i svi komesari iz španskog rata) ubio dva žandarma - narednika Bogdana Lončara i kaplara Milenka Brakovića koji su došli da rasture narodni zbor na kome je Žikica održao antifašistički govor. Taj dan se u SFRJ smatrao početkom ustanka naroda Srbije protiv okupatora i slavio se kao Dan ustanka (Okružni sud u Šapcu doneo je 2009. godine presudu o rehabilitaciji ove dvojice žandarma).

Žikica se kasnije sa svojom četom priključio Valjevskom partizanskom odredu u kom je najpre obavljao dužnost komandanta, a potom političkog komesara bataljona. Posle Prve neprijateljske ofanzive i povlačenja partizanskih jedinica u Sandžak, novembra 1941. godine, ostao je u zapadnoj Srbiji. Sa preostalim borcima učestvovao je u borbama sa daleko nadmoćnijim Nemačkim i Nedićevim jedinicama.

Januara 1942. godine postao je član štaba Grupe partizanskih odreda zapadne Srbije i učestvovao u mnogim borbama: kod sela Ba i Planinca, kod Mionice, u selu Komiriću, kod Krupnja i okolini Valjeva. Tokom februara učestvovao je u borbama južno od Valjeva, na planinama Maljenu i Povlenu. Poginuo 13. marta 1942. godine u 27-oj godini života, u borbi protiv četnika u selu Radanovcu, kod Kosjerića

Za narodnog heroja proglašen je 6. jula 1945.

Izvor: ВикипедијА
 
Učlanjen(a)
26.04.2010
Poruka
2.667
Drago mije sto je tema dobila pozitivan odziv kod clanova ovog foruma....ali mi su ne svidja sto se sem nensy i vuka...:yea:..niko ne pridrzava pravila o funkcionisanju teme....tj....das odgovor......pa postavis pitanje....yes3.

Nemojte ....drugacije da radite.....yes3
 
Učlanjen(a)
09.07.2010
Poruka
667
Posto tema zahteva izricitu ozbiljnost ,zaobicicu pokusaj duhovitih odgovora tipa Bosko je bio drug Mirku i Slavku .yes3

Ne navodi se precizno o kom Bosku Buhi je rec,odnosno na koga se odnosilo postavljeno pitanje pa cu odgovoriti po sopstvenom nahodjenju da je Bosko Buha bio ratni heroj rodjen 1926 u Slavonskom selu Gradina kod Virovitice a koji je izgubio zivot 1943 godine .Pozoriste u Beogradu nosi naziv po njegovom liku a pod istoimenim nazivom je snimljen i film .




Ko je Agatha Cristie i sta znate o toj osobi ?
 
Natrag
Top