Šta su misli i kako se ophode?

Učlanjen(a)
10.10.2011
Poruka
89
Ja bi upravo rekao suprotno, naime-Nemoć Misli, jer, kad djelujemo u sredini oko nas punom Predanošću, tada misaoni tok prolazi mimo naše svijesti, tj. veoma je konkretizovan i učestvuje u nama kao određena predstava samo u potpunoj suglasnosti sa zbivanjima oko nas. Pogotovo je misaoni tok razređeniji kada smo mi sami kreatori situacije.
Da navedemo jedan suprotan slučaj: Recimo da ste tnejdžer kome treba lova da malo izađe sa rajom i malo se zabavi i provede, ali nema ni kinte. I onda tražeći čaršav u maminom ormaru niđe na 50 Maraka. I fino, bijući u situaciji neodolevanja, posegne za dobrodošlim parama. Poslije čina otuđivanja, te potrošenih novaca,dolazi do griže savjesti. Evo šta se zapravo desilo? Nećemo sad spominjati kako je tinejdžer na fin način potrošio pedeset maraka konvertibilnih. Ali sad je mozak nametnuo loš ishod događaja. Uskoro će se u kući, ispostaviti da je taj novac nestao? Ko ga je uklonio, gdje ikako. To se ovdje ne događa! I na kraju će se svi prisjetiti kako je dotčni lumpovao i skitao dva dana a da njima nije bilo jasno kako on to odjedanput ima novaca za to. I onda, bogo moj mili, tinejdžer će biti opet strogo mentalno i savjesno obilježen kao prekršitelj. Misaoni tok se zahuktava, ne može predvidjeti sve potencijalne ishode ovog nepoložaja. Jedina je utjeha da će opet tajna ruka naći izbavljnje i opravdati savjest. Tek sa ovom pomirljivom konstatacijom, Misaono tok se raspliće. Misli ponovo mogu teći razređenije, i slobodno u drugim korisnim pravcima.
 
TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
Nisam siguran da naslov potpuno odgovara onome što si kasnije napisao. Ali:
Tinejdžer, koji tek tako potroši 50 maraka, a da pritom ne zna ni čije su marke ni za šta su namenjene, nije mnogo sklon razmišljanju.
Frojd je podelio psihu na 3 dela: Id, Ego i Superego. Id je podsvest. Ego je svest. Superego je nadzorni organ, nešto kao savest. Tom tvom tinejdžeru, mada to možeš lako biti i ti, ego nije baš razvijen, čim nije odmah pomislio na posledice.
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Ja nisam skontala ni naslov ni post, ni šta je pisac htio da kaže. Biće da sam glupo žensko, pa da odem kod frizerke da se ofarbam u plavo, šta drugo?:roll:
 
Natrag
Top