- Učlanjen(a)
- 18.01.2020
- Poruka
- 248
Šta spakovati, ako putujete samo sa ručnim prtljagom?
Pakovanje za putovanje uvek deluje kao igra između umetnosti i nauke, posebno ako putujete samo sa ručnim prtljagom. To dodatno komplikuje stvari, jer je potrebno dobro promisliti šta vam je zaista neophodno. Od kofera koji ćete odabrati, do jakne koju nosite, kada se pakujete, treba razmišljati strateški. A upravo to je tema ovog teksta, dakle – šta spakovati, ako putujete samo sa ručnim prtljagom?
Englezi imaju izraz “travel light”, što bi moglo da se prevede kao putovanje sa malo prtljaga, ili bez velikog opterećenja, što može imati više različitih značenja, ali je i putovanje samo sa ručnim prtljagom. Ranije je količina prtljaga bila važna samo prilikom putovanja avionom, naročito kada su u pitanju čarter letovi.
Pred ovo leto, i autobuske linije prema morima u okruženju počele su da uvode dozvoljenu količinu tereta, pa tako, sada morate da vodite računa da težina vašeg kofera ne pređe 23 kg. Kad malo bolje razmislite, to i nije tako malo, osim ako ste navikli da putujete sa kompletnom opremom za plažu, uključujući i menažeriju na naduvavanje, suncobrane, prenosne frižidere, itd.
Na većinu toga sada možete da zaboravite, osim ako putujete sopstvenim ili iznajmljenim automobilom. U tom slučaju, niko vas neće izbaciti iz autobusa ili vam naplatiti više zbog količine prtljaga, ali se ipak raspitajte šta u zemlju koju idete sme da se unese, a šta ne. Čisto da ne biste imali problema na granici.
Ipak, oni koji su zbog potreba posla kojim se bave često na putu, verovatno su već ispekli zanat kako da se spakuju i ponesu samo ono što im je zaista neophodno. Jer, u tom slučaju, morate da se zadovoljite sa malo stvari, i ne želite da brinete o eventualno izgubljenom prtljagu. Ručni prtljag ide svuda sa vama, tako da možete da se opustite.
Prilikom pakovanja, osnovno pravilo treba da bude da sve što nosite, ima više namena, kako biste maksimalno iskoristili prostor u koferu. Pripremili smo za vas nekoliko saveta, pa ako smo vas zainteresovali, nastavite da čitate…
Najbolji saveti za pakovanje ručnog prtljaga
# Odaberite pravi komad prtljaga
Ključna stvar za bilo koje putovanje je odabir pravog komada prtljaga koji će sve vaše potrepštine držati na mestu, a da vas pritom ne opterećuje. Ako putujete sa samo jednom malom ručnom torbom, želite da bude lagana, ali prostrana. A opcije dodatnog proširenja su uvek korisne.
Recimo, kofer od 3.5 kg sa tvrdim stranicama je odlična veličina koja se uklapa u kabine za prtljag. Točkići imaju mogućnost okretanja za 360 stepeni, što ga čini jednostavnim za manevrisanje u uskim prostorima, a bočna ručka omogućava lako podizanje da biste ga uneli u kabinu, ili u iznajmljeni automobil.
Dobro je ako u njemu imate i prostor za nešto od tehnike, bez koje ne možete da zamislite život, poput laptopa ili tableta. A isto tako, neki od kofera dolaze sa torbom za prljav veš, obuću, itd. Veoma praktično, zar ne?
# Koristite kocke za pakovanje
Fotografija:
Svi koji se bore sa organizacijom prostora pri putovanju znaju da su kocke za pakovanje ultimativno rešenje. Ne samo da su savršene za organizaciju, već i štede prostor u vašoj torbi ili koferu. Možete ih pronaći na internetu u različitim veličinama i kompletima od više delova. Mogu se pronaći na internetu, i nisu ni naročito skupe, a izuzetno su praktične.
U njima, svoje potrepštine možete da organizujete po kategorijama. Veća kocka je za glomazne stvari poput farmerki, pantalona i dukseva, srednja za majice, a manja za donji veš i čarape. Prozor koji imaju na vrhu omogućava vam da vidite šta je unutra, bez potrebe da je otvarate. Ponesite uvek i jednu dodatnu, u koju ćete moći da spakujete prljav veš, na putu kući.
# Birajte laganu, višenamensku odeću
Odabir odeće za višenedeljno putovanje uvek je najizazovniji deo pakovanja, posebno kada se suočavate sa različitim klimatskim uslovima. U svakom slučaju, servisa za pranje veša danas ima svuda, a ponešto sitno, možda ćete i sami oprati u svom apartmanu ili sobi. Birajte komade koji se brzo i lako suše, naročito ako putujete u predele sa mnogo padavina.
Od odeće “za svaki dan”, spakujte nekoliko klasičnih komada u neutralnim bojama, koje ćete moći da kombinujete na različite načine. Tu spadaju farmerke i majice kratkih i dugih rukava, jer su udobne i odlične za slojevite kombinacije, u zavisnosti od vremena. Leti je malo lakše jer su letnje stvari šivene od tanjih tkanina, tako da se i u mali kofer može spakovati dosta toga, što ćete moći da nosite i u nekim malo svečanijim prilikama.
Tu je, dalje, donji veš od prirodnih materijala, čarape, i možda neka dukserica ili džemper. Ukoliko se bavite sportom (recimo trčanjem), ponesite i nešto što će vam biti prijatno, a pritom neće zauzeti mnogo prostora. Za žene su to helanke i sportski top, za muškarce šorts i majica, tzv. aktivni veš. Sve to, kada se lepo spakuje, ne zauzima mnogo mesta, a ako ste aktivni rekreativac, važno vam je da to imate uz sebe.
U skladu sa temom pakovanja višenamenske odeće, možda ćete poželeti da spakujete laki prsluk ili jaknu. Prsluk se može spakovati u trobicu (kocku), radi praktičnosti, dok jaknu možete i obući.
Bonus savet: najglomaznije komade ne pakujte u kofer, već ih obucite.
Recimo, neku lakšu jaknu koja će vam se uklopiti u više odevnih kombinacija, kako za putovanje, tako i za izlazak na neku večeru. Verovatno već znate da u avionima uglavnom nema grejanja, a spoljne temperature na velikim visinama znaju da odu u debeli minus (-25˚C, pa čak i niže). Jakna će vam sasvim dobro doći, a isto važi i za izlaske iz autobusa tokom noći, kada putujete planinskim predelima.
# Odaberite svestranu obuću
Fotografija: Unsplash
Odlučivanje koje cipele poneti na bilo koje putovanje uvek je pomalo nezgodno, ali generalno, trebalo bi da se odlučite za klasične i neutralne opcije. U zavisnosti od same namene putovanja i klimatskih prilika, spakujte ono što ćete moći da nosite u različitim okolnostima. Dakle, nešto udobno, za svaki dan, ali dovoljno klasično i neutralno, da može da se obuje i uz malo svečaniju odeću.
Razmišljajte o tome da ćete ponekad hodati malo duže, pa bi trebalo da vam obuća bude udobna. Isto tako, vodite računa o tome da može da vas iznenadi kiša, tako da je dobro da obuća bude vodootporna, osim ako je u pitanju letovanje, kada će vam sasvim prijati da pokisnete u japankama. U današnje vreme mnogi ionako, u svim prilikama, nose samo patike, pa vam neće biti problem da odlučite koje su od onih koje imate - višenamenske.
Zbog ograničenog prostora, njih obujte, a ako su vam potrebne i patike za sport, gledajte da spakujete neke manjih gabarita. Za letnje uslove, neke dobre sandale su isto tako odličan, višenamenski komad. A ako vam zatrebaju papuče, danas svuda, vrlo povoljno, možete da kupite japanke ili papuče za plažu, koje na kraju letovanja možete i da bacite, ukoliko ne možete da ih smestite u kofer.
# Ne žrtvujte svoju rutinu nege tela—samo je prilagodite
Birajte proizvode koji su vam zaista neophodni, jer ćete u mnogim hotelima dobiti osnovne potrepštine. Mnogo toga možete i da kupite kada stignete na destinaciju, pa zato ponesite samo ono što će vam biti potrebno odmah, čim stignete, i ono što nije praktično kupovati poput dobre višenamenske kreme za lice i telo (recimo na bazi pantenola), četkice i paste za zube, dezodoransa, češlja, itd, što sve staje u jedan neseser prosečne veličine.
U mnogim parfimerijama možete da kupite putne bočice za kozmetiku što je takođe dobra opcija, naročito kada putujete na neko kraće vreme. Isto tako, ako vas putuje više, dogovorite se pa ponesite različite stvari, tako da kada sve to stavite u kupatilo u smeštaju – svi imate sve! A ono što ne budete mogli da ponesete, uvek možete i da kupite na samoj destinaciji.
I za kraj - još malo trikova za pakovanje…
Fotografija: Unsplash
Kada naučite da razmišljate na ovaj način, čak i na duža putovanja nosićete malo prtljaga. Ako ste jedan od onih putnika koji vole da nose ranac na leđima, zakačite za njega nekoliko kuka (karabinjera), za koje možete da zakačite nešto što vam nije stalo u ranac. Recimo, jaknu ili prsluk u sopstvenoj futroli, rezervne patike, jastučić za vrat i masku za oči da biste mogli da se odmorite u avionu/vozu/autobusu ako putovanje traje duže.
Isto tako, možete da spakujete i jastučić na naduvavanje i dodatni tanki peškir, što može da vas spase ukoliko vam se dogodi da zbog otkazanih ili zakasnelih letova, treba da odspavate nekoliko sati na aerodromu. O da, to se dešava češće nego što mislite, iako se sami možda i niste našli u takvoj situaciji.
Pa, kako vam se čini? Hoćete li moći da se organizujete i spakujete samo neophodno? Mnogo je onih koji uvek sa sobom nose sve što može da im zatreba, pa to više liči na selidbu, nego na putovanje na letovanje ili zimovanje. A po pravilu, većinu tih stvari tamo gde putuju i ne izvade iz kofera.
U koje vi spadate, u one koji putuju “laki”, ili one kojima treba kamion za selidbu? Podelite svoje misli sa nama u komentarima.
Naslovna fotografija: Unsplash