Šta pokušava da vam kaže beba

Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Zašto pobesne za samo nekoliko sekundi, čemu se smeše od uha do uha i zašto počnu da plaču odmah nakon toga, pitanja su koja ne postavljaju samo roditelji.
Deca sposobnost mišljenja koriste čim se rode. Zato je i te kako dobro znati o čemu razmišljaju. Osim što će vam pomoći da bolje upoznate svoje dete i odredite šta voli, a šta ne, ako znate o čemu razmišlja, znaćete kako da ga podstaknete, podržite ili dodatno proširite njegove mentalne sposobnosti.

U prvim mesecima preovladava proces zbližavanja između vas i vašeg deteta, što će, između ostalog, imati ogroman uticaj na njegov budući emocionalni razvoj.
Dete ima potrebu da se zbliži s vama, i ta potreba preovladava u prvim nedeljama života. Iako ne može da prepozna osmeh do drugog meseca, već sa šest nedelja beba će na vaš osmeh odgovoriti osmehom. Dakle, svesna je napetosti mišića vašeg lica i promene glasa. Zato je u ovom periodu veoma važno da bebi stavite do znanja koliko je volite, i to ne samo rečima. Zbližite se kroz dodire, osmehe, zagrljaje i poglede pune ljubavi. Možda vam se ne čini tako, ali bebica će sve to osetiti, a emocionalna toplina koju joj pružate umiriće je i obogatiti vaš odnos.

Vid

Iako novorođenčad ne raspoznaje oblike, netačno je da vidi samo mutno i konfuzno, kako se nekada mislilo. Za početak, oko vašeg deteta ima posebne ćelije, kojima raspoznaje boje. Tako najlakše uočava predmete s potpunim kontrastom (npr. crno-belo), ali vidi i svetlije osnovne boje - crvenu, žutu i plavu. Zato je dobro da beba bude okružena raznobojnim predmetima koji će podsticati njenu percepciju. Zidove sobe slobodno ukrasite šarenim tapetama jarkih boja ili na jednobojne zidove stavite slike. Radoznalost i percepciju dodatno će podstaći i raznobojne igračke okačene iznad kolevke, kao i slikovnice primerene uzrastu.

Komunikacija

Iako vaša beba još ne govori, i te kako je željna komunikacije. Upravo zato se služi širokom paletom zvukova koji vas često zbunjuju. Osim plača, kojim obično aludira na to da želi da jede, spava ili čeka da joj promenite pelene, beba proizvodi i mnoge nežne zvukove kada želi da kaže da je smirena i srećna. Ona, dakle, komunicira, a isto to očekuje i od vas. Imajte na umu kako je za nju ovaj svet potpuno novo mesto. Jednostavno obožava kad joj vi nešto pričate, makar to bilo i objašnjavanje kako ćete da joj sada navučete čarapice. Jednostavni razgovori pomažu detetu da se srodi s idejom naizmeničnog govora. Svakodnevna čavrljanja pružaju mu dragocene prilike za poboljšanje veštine naizmeničnog komuniciranja.

Plač

Možda niste sigurni o čemu razmišlja vaše dete dok plače, ali možete da budete sigurni da želi da kaže samo jedno - „dođi ovamo, što pre možeš“. Plač shvatite kao njegov prirodan način sporazumevanja i učinite za njega najviše što možete uprkos činjenici da niste sigurni šta mu se mota po glavi. Ali, kao i svaka druga neverbalna komunikacija, i ova uključuje govor tela, a prema nekim psiholozima, kada je u pitanju vaše dete, na nju otpada 55 odsto značenja. Pokušajte, dakle, da naučite da čitate govor njegovog tela povezan s plačem. Sve što treba je malo prakse. Tako, na primer, ako bebu nešto boli, plač će biti prodoran, gotovo nalik vrištanju. Utihnuće tek toliko koliko bebi treba da uzme vazduh, nakon čega će ponovo početi da vrišti. Ako se oseća usamljeno jer mu niste u vidnom polju, plač će biti više tugaljiv nego glasan, dok plač kojim vam daje do znanja da želi da jede obično ima obrazac koji se ponavlja, pri kojem beba neutešno plače i ubrzano maše rukama i nogama.

Izvor: blic.co.yu
 
Natrag
Top