Šta kriju Kafkini sefovi?

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Šta kriju Kafkini sefovi?

22. jul 2010. 16:45

Deset sefova punih neobjavljenih rukopisa pisca "zaglavljeni" su u sudovima i problemima birokratije.


v177318p0.jpg


Rukopisi su decenijama skupljali prašinu u sefovima banaka u Tel Avivu i Cirihu, a stručnjaci kažu da su neprocenjive književne i novčane vrednosti. Ipak, još uvek nije saopšteno šta se tačno nalazi među njima.

Izraelski sud naredio je otvaranje sefova i pregledanje rukopisa, uprkos protivljenju dveju Izraelki koje tvrde da su kutije nasledile od svoje majke.


Među papirima su nedovršena i dovršena dela, pisma i drugi spisi, saopštila je Nacionalna biblioteka Izraela, koja takođe tvrdi da polaže prava na ovo otkriće.


Kafka se smatra jednim od najuticajnijih pisaca 20. veka, a sve svoje rukopise ostavio je svom prijatelju i izdavaču Maksu Brodu pre smrti 1924. od tuberkuloze, uz naređenje da nakon njegove smrti sve spali.


Međutim, Brod je potpuno ignorisao njegovu molbu, i objavio većinu spisa koje je nasledio, uključujući "Proces", "Zamak" i "Ameriku". Pošto je pobegao od nacista u Izrael, testamentom je 1968. zaveštao rukopise svojoj sekretarici Ester Hofe.


Ona je papire četiri decenije čuvala u pomenutim sefovima, a pošto je 2007. preminula u 102. godini, rukopisi su došli u posed njenih ćerki Eve Hofe i Rut Vizler.


Njih dve sada pokušavaju da ospore tvrdnje Nacionalne biblioteke da je sam Kafka želeo da rukopisi završe upravo u toj ustanovi.


(MONDO)






 
Član
Učlanjen(a)
07.12.2009
Poruka
1.053
Odličan post. O ovom "slučaju" sam čitao pre nekih pet, šest godina... neverovatna priča, može da se napiše neka nova knjiga..

Da li je trebao da spali rukopise? Da li bi tada izneverio prijatelja ili bi sa druge strane ostavio buduće generacije bez neprocenjivog blaga ?
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Eh, koliko takvih priča postoji u svetu umetnosti...
Koliko je samo partitura poznatih kompozitora nestalo.
Postoji anegdota (ne znam koliko je tačna), da je Feliks Mendelson u mesari kupio meso uvijeno u Bahove partiture, rukom pisane. A onda dosta toga uspeo da spase jer je od dotičnog mesara uspeo da ih otkupi. Kako su došle do mesara, nemam pojma, ali priča sasvim dovoljno strašno zvuči.
Ko zna šta je sve netragom nestalo...
 
Član
Učlanjen(a)
07.12.2009
Poruka
1.053
Eh, koliko takvih priča postoji u svetu umetnosti...
Koliko je samo partitura poznatih kompozitora nestalo.
Postoji anegdota (ne znam koliko je tačna), da je Feliks Mendelson u mesari kupio meso uvijeno u Bahove partiture, rukom pisane. A onda dosta toga uspeo da spase jer je od dotičnog mesara uspeo da ih otkupi. Kako su došle do mesara, nemam pojma, ali priča sasvim dovoljno strašno zvuči.
Ko zna šta je sve netragom nestalo...

Koliko znam to za Mendelsona tj. Baha je istina... Nešto je uspeo da spasi a ostalo je donekle pokušavao da "popuni" ... Mada je to bio pakleni "zadatak"...

Previše dela je nestalo a i umetnici su oduvek bili čudan svet :)
 
Natrag
Top