Šta je igra?

Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
igru bez zadnjih namera, iskrenu.... Na to mislim...


да ли постоји игра без задњих намера и искрена?
можда једним делом дечија али и то је дискутабилно. и деца у игри покушавају да доминирају, победе, надиграју, буду главни. у игри се углавном користе и лажи. до душе ситне, тако рећи, безазлене, али су ипак некакве лажи.
кроз игру даца одрастају и уче се животу. често се игре научене у детињству касније обилато користе и у животу. чак се и личност неке особе може дефинисати у односу на то коју игру игра, тј коју је игру савладала и користи.
постоји књига која се зове "коју игру играш (ерик берн написао)" и бави се трансакционом анализом личности. топло је препоручујем, јако је корисна.
ту је описано, веома занимљиво и разумљиво неколико најчешће играних игара (у свету одраслих) и ја сам упоређујући описано са неким особама које познајем била запањена чињеницом да ти људи заиста играју игре и то целог живота! и то какве игре! постоји чак и једна која је на изглед безопасна али је особа која је игра јако опасна и писац, иначе психолог, препоручује да се таквих људи треба чувати и не само чувати већ их избегавати и обилазити у широком луку.
 
Član
Učlanjen(a)
01.03.2010
Poruka
18
Citav zivot je neka igra,e sada samo treba paziti scim se igras a se ne opeces.
 
Član
Učlanjen(a)
03.12.2009
Poruka
5.036
Kakvi smo mi ljudi?

Igru bez zadnjih namera, iskrenu.... Na to mislim...
Pitanje jednostavno - odgovor jos jednostavniji. Vise pitanja nego odgovora.
Za mene je igra ono sto me cini srecnom, opustenom, luckastom...
Bilo da imam loptu u rukama, pokusavam da nesto napravim (pokvarim), pisem odgovor
a ne moram to da radim ...Igra nema zadnje namere, to su ljudi izmislili.
Zaboravili smo mi sta je igra, pritisnuti gore pomenutim poslovima.
Utoliko sam vise srecna kada se igram!:dance2:
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Igra je čisto zadovoljstvo, opuštanje, kreativnost, radnja bez pritisaka i opterećenja šta i kako će "ispasti", bez zlih namera, bez velikih ciljeva...
 
Učlanjen(a)
23.03.2010
Poruka
1
ako mislimo na deciju igru to je deo naseg detinjstva, nas najlepsi period, period bez briga, obaveza...
defininitivno najbolji deo zivota... bar za mene..
veliki pozdrav za sve:):hi:
 
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
Igra je jedna jako ozbiljna stvar koju dete može da igra a da ne naruši ni jedno pravilo, jer su sva pravila njegova. Kada vam dete kaže ‚‚vidi što mi je dobar svemirski brod," a ono pokazuje šišarku, ko tu u stvari ‚‚ne vidi"? Jedan put sam se igrao sa bratancem (kada je imao 4 godne) sa lego kockicama, terao me je da mu napravim dvorac za bika. Nije hteo kućicu, nije hteo kolibu niti tor već dvorac. Sve dok nisam napravio dvorac za bika on nije bio zadovoljan. A to se desilo baš onog trenutka kada sam se ubacio u njegov ‚‚trip" (ne znam kako da nazovem to stanje). I onda je došlo vreme za spavanje a ja nisam mogao da se odvojim od stola dok nisam napravio put po kome će da ide traktor i šumu iza koje živi juk (vuk). Naravno, on uvleko spava nekih 2 sata, ja još uvek dorađujem treći sprat dvorca koji je pao (jer sam laktom zakačio kraljicu koja je pala preko radnika, radnik preko kola...) da sutra možemo da nastavimo sa gradnjom tora za svinje...

U stvari, svi ste vi na neki način objasnili šta za vas čini igra. I svi ste u pravu. I sreća i radost i opuštanje i zabava i mir i istraživanje i...
Ako primetite svi ste navili po jednu, dve, pet, sedam stvari. Ali tek kada spojite sve gore navedene elemente (i one koje dolaze na mesto tri tačkica ali ne mogu da ih sestim, ipak je 02.25 ujutru) u jednu celinu vi dobijete ‚‚dete". To je ona iskra što vas čini vitalnim kada je u pitanju igra (zamišljena, stvarna, virtuelna). To dete se gubi sa normama, pravilima, odnosima uzrok-posledica. Čim dete počne da usvaja modele/obrasce starijih (braće/roditelja/rodbine) javlja se ono što je Kalimerčica rekla, dominacija/liderstvo i onda igra prelazi u fazu dokazivanja. Kod nekih odraslih je i dalje prisutan taj nivo.

Činimi se da dete u odraslom može da prepozna tu iskru i u njegovim očima nema rezlike između vršnjaka i odrasle osobe.
Ja se igram jer meni to predstvalja kao nekakav povratak, ne u prošlost nego povratak na nivo gde ne postoje pravila. Jer je, ipak, šišarka najbolji svemirski brod...
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top