Šta ako je bog, pod uslovom da tako nešto kao što je bog postoji, prouzrokovao Veliki Prasak?

Učlanjen(a)
26.08.2016
Poruka
18
Recimo da postoji Bog. Recimo.
I da je taj bog, kakav god da je (zanemarimo prirodu ovoga bića), prouzrokovao Veliki Prasak, koji je samo start dugme jednog ogromnog mehanizma kao što je svet, tj. univerzum.
Da li bi to značilo da se do tog stvaralačkog bića može stići preko nauke?
Da li saznanjem o ovome svetu mi saznajemo o njegovom tvorcu, i da li ga uopšte ima (pretpostavimo da ga ima)?
Je li neko ikad mislio o ovome?
 
Član
Učlanjen(a)
10.11.2009
Poruka
1.654
naravno da se razmisljalo o tome, ali do odgovora se stici ne moze, jedni krive religiju, drugi nauku, oni koji smatraju da je religijski njihov odgovor je da je bog stvorio i nema dalje, u nauci se ne moze doci do odgovora jer i kada bi se pronasla sila koja je stvorila univerzum, svijetove i sve sto postoji opet se postavlja pitanje sta je stvorilo tu silu, ako se pronadje odgovor sta je stvorilo silu opet se trazi sta je to nesto stvorilo i tako u krug i jednostavno nema odgovora. Ja izuzetno postujem vjere, religije ali ne prihvatam da smo postali od adama i eve ili neceg slicno sto je zapisano jer postoji previse vjera, a svaka tvrdi na drugi nacin postanak. Hriscani tvrde da smo postali od adama i eve i da je isus sin boziji, muslimani tvrde da je muhamed boziji glasnik, a bilo je mnogo vise religija prije njih poput budizma, hinduizma, egipatski bogovo, grcki itd. vjerovalo se da je vatra bog, pa je covjek otkrio da se moze stvoriti i unistiti, pa vjetar, voda, u svaki zemljin element da bi nakraju dosli do neceg sto ne vidimo. smatram da postoji neka vrsta sile koje je sve ovo prouzrokovala ali nema smisla je traziti, i da je nadjemo ne znamo sta je nju stvorilo, vjere postujem izuzetno, da njih nema bio bio opsti haos
 
Učlanjen(a)
20.09.2014
Poruka
1.861
Pa recimo dobra paralela postavljenom pitanju moze da bude, da li ce ikad kompjuterski program da postane dovoljno svestan sebe i putem nauke, odnosno reprogramiranjem samog sebe dosegne svog tvorca programera. Sad ako ikad i dosegne njega da li ce njihove svesti biti kompaktibilne, razumeti jedna drugu i tako dalje.
Odgovor je verovatno nece nikada, jer da bi u potpunosti shvatio nekoga, mora da se rodis kao On, hodas Njegovim stopama i tako dalje.
Sad sam ja mozda malo i preterao ovo sa kompjuterom, ali ajde neka konj postane covek usled svog dubokoumnog razmisljanja ili recimo iz sume izadje gorila i svojim neverovatnim razmisljanjem postane jednak svom dvonogom prijatelju Humanu. Mi verovatno i nikada necemo shvativi Gospoda sve dok nam se on sam ne prikaze. S nase tacke gledista On moze biti i u obliku struje, cestica koje prozimaju celi svemir ili svemire ili pak pak ogromna inteligentna maglina koja po potrebi menja svoja agregatna stanja i td. Jedino sto moze da radimo jeste rad na sebi, jer kako stvari stoje ne treba zaboraviti da postoji mogucnost prici djavolu. I jedna i druga ideja za krhko ljudsko bice podjednako su stravicne.Moguce je da se nalazimo u tesnacu izmedju dve zaracene strane, a mozda i ovo sad nije istina, nrgo san. Ko zna tu ko kog uzgaja i za koje svrhe, to vise niko ziv ne zna. Sama cinjenica da zivo bice na svet dolazi bez ikakvog secanja na prethodno takodje deluje stravicno....
...stravicno da svaki put kad se rodite vi ste neko drugi.
Recimo moze da se desi da u jednom zivotu kao vladar donesete zakon koji je los, a u drugom mora da zivite bas pod tim zakonom koji ste stvorili. Mada nije iskljuceno da se rodite i kao Majmun u nekom priplodnom zavodu za preprodaju osemenjavajucih extrakata. Nema se vremena za mozgovanje, jel bas kad postanete pametni vi umrete.. nesto je gadno zeznuto sa genetskim kodom.
Kad god virus u racunaru preuzme operativni sistem, on ode zajedno sa njim.
...E, a kad bude izaso i preso na coveka, onda ce bratski da odu, nesto slicno ovim virtuelnim virusima za virtuelne kacige koje planira Gejc da vam napravi. Pritiskom na taster ima da puzite ipred njega kao misevi, ..gde li se pa ovo doseti svaka mu cast.
Eto zbog toga mi ne moze da saznamo o tvorcu, unapred je ograniceno dokle moze da stignemo.

...salim se ma uzivaj..stici ces ...samo budi uporan, slusaj svoj unutarnji put i sledi ga ...
- Ala, odosmo u filozofe, mora si kupim kilajku za veceras da razmislim o ovom tvom problemu,
..pa ti javljam odgovor preko email-a, da ne potresemo ostale clanove. Prosli put kad sam napisao jedan text, dvaes ih je uhfatilo voz za Shambalu, bez pozdrava. :D
[hl]
сербонΩ
[/hl]
 
Učlanjen(a)
26.08.2016
Poruka
18
A sta kad mu dosadi ovaj eksperiment ?
Ааа....ништа, ваљда. Мислим да то зависи од тога колико контроле има над својом машином. Ако је на самоуправљању, онда нема неке везе да ли му је оглед досадио или не...
 
Natrag
Top