Srbija hoće da kupi posebnu vakcinu protiv novog gripa

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
vakcina-v.jpg


Srbija se bori da za trudnice i malu decu nabavi vakcine protiv novog gripa bez adjuvansa - pojačivača delovanja, koji može da izazove burnije reakcije nakon primene. Ukoliko to našim stručnjacima ne pođe za rukom, postoji i druga alternativa, a to su split vakcine, koje sadrže manju količinu adjuvansa, saznaje "Blic".

Reč je o vakcinama koje je Nemačka posebno kupila za imunizaciju vojske i državnih organa, zbog čega se u ovoj zemlji digla velika prašina. Stanovništvo je zahtevalo da se svi vakcinišu istom vakcinom.
Cepiva bez adjuvansa proizvodi američka farmaceutska kuća "Bakster" i njom se i u SAD vakcinišu trudnice i mala deca. Split vakcine proizvodi francuska farmaceutska kompanija "Sanofi Paster", ali njihova cepiva su odavno već rezervisale bogatije zemlje, a za Srbiju će imati ukoliko se proizvodnja cepiva poveća.
- Stav Radne grupe je da se trudnice i mala deca vakcinišu cepivima bez adjuvansa. U suprotnom, reakcije mogu biti burnije. Javlja se povišena temperatura, mučnina, malaksalost, kao kada se ima grip. Za ostale građane vakcina sa adjuvansom je potpuno bezbedna jer pojačava dejstvo vakcine, a samim tim i bolji imunitet - objašnjava za "Blic" dr Branislav Tiodorović, član Radne grupe protiv pandemije.
Prve količine vakcine u našoj zemlji mogu se očekivati tek krajem ili početkom naredne godine. Rezervisano je tri miliona doza od proizvođača "Novartis" i radi se o adjuvantivnim vakcinama.
Vakcinacija stanovništva počela je u Kini, Americi, Švedskoj, Velikoj Britaniji, Nemačkoj, Francuskoj, Sloveniji, Austriji i Mađarskoj. U tim zemljama nisu zabeležene neke burnije reakcije.
- U Kini je vakcinisano oko četiri miliona ljudi i to njihovim cepivom. Nisu zabeležene ozbiljne reakcije, osim crvenila na mestu uboda, otoka i blago povišene temperature. U Americi je vakcinisano 200.000 ljudi i oni imaju četiri različite vakcine, od kojih je jedna bez adjuvansa - objašnjava dr Tiodorović.
Od evropskih zemlja u Švedskoj se sprovodi masovna imunizacija i zabeležene su blage reakcije kod ljudi. Do sada je vakcinisano više od 150.000. U Velikoj Britaniji i Nemačkoj još uvek se raspravlja koja je vakcina za koga namenjena, koga treba vakcinisati i koliko.
- Još imamo vremena da izaberemo pravu vakcinu. Koliku god količinu kupimo, prvo će je dobiti hronični bolesnici, zdravstveni radnici i zaposleni u javnim preduzećima - kaže dr Tiodorović.

Autor: Sonja Todorović
 
Član
Učlanjen(a)
10.05.2009
Poruka
455
Vakcina - da ili ne?

Ja sam kvalifikovani farmaceut. Istrazivao sam vakcinu svinjskog gripa koju je naša vlada kupila za nas (koristeći naš novac) i koja je sto puta opasnija od svinjskog gripa. Da li znate da su proizvođači vakcine protiv svinjskog gripa zatražili od vlade izuzeće od mogucih tuzbi u slučaju da vakcine uzrokuju štetu na ljudima?

Ako ste napravili vakcinu za koju znate da je deluje, zašto bi vam onda bilo potrebno pravno izuzeće u slučaju nezeljenih posledica na ljudima? Zar to nije veliki znak upozorenja za sve nas? Virus Svinjskog gripa ubio je oko 2 / 3000 ljudi ukupno. Obican gripa ubija 40 000 ljudi godisnje, pa zasto se onda stitimo od Svinjskog gripa a ne od obicnog gripa? Da li to smisla? Zbog cega se onda podize ovolika panika?

Vakcina protiv Svinjskog gripa sadrzi 2 užasno opasne stvari - jedna se zove thimerosol. U njegovom sastavu je 50% žive. Thimeresol se veže na receptore u mozgu, i, zapravo, uzrokuje oštećenja mozga. Je li pametano ubrizgavati thimerosol, i dobiti oštećenje mozga, spustivši pri tom IQ ljudi za 10 bodova, kao i brojna druga ostecenja, kako bi se izbeglo dobijanje gripa koji ubija 95% manje ljudi nego obični grip?

Drugi opasni sastojak Vakcine protiv Svinjskog gripa zove se squalene. Squalene vara vaš imuno sistem da pocne da ubija vase sopstvene celije, što stvara auto-imune bolesti kao što su astma, multipla scelerosis, dijabetes, i hrpu drugih bolesti za koje jos nemamo naziv. Zar je pametno u sebe ubrizgati te stvari, kako bi se izbegao relativno blagi grip, poput svinjskog gripa?

Ako ste trudni zapitajte se ovo - zašto bi uzimali Panvax, kada on sadrži Neomicin sulfat i polymyxin B - od kojih oba pokazuju pozitivne rizike za vase nerođeno dete - kako bi izbegli šta? Blagi grip, koji ubija 95% manje ljudi nego obican grip?

Ja sam stručnjak za kritičku analizu lekova i njihove učinke na ljudima. I neka se neko samo usudi da dodje do mene sa špricom punim Vakcine protiv Svinjskog gripa, ili da dodje blizu moje porodice jer cu je uzeti iglu od njih i probosti ih njom serijom veoma jakih uboda!

Ova stvar je otrov. Nemojte to uzeti. Ne dozvolite da vaši prijatelji to uzmu. Ne dozvolite da vaša porodica to uzme. Ako vas neki idiot u laboratoriju pita: želite li ovu vakcinu, pitajte ga o thimerosolu, o squaleneu, i zašto kompanija koja je to napravila zeli da ima pravno oslobođenje od moguce tuzbe, i onda pogledajte njihova lica koja ce imati izgled tipa: O, boze moja, pa vi ste me izresetali serijom pitanja na koja ja zaista nemam odgovor!
 
Član
Učlanjen(a)
19.10.2009
Poruka
73
Pitanje koje treba postaviti odgovornim ljudima kod nas i bilo gde drugde je da li oni stvarnomisle da mogu da izbegnu pravne posledice i gnev naroda posle stete koje ce naneti. I kako taj ministar zdravlja misli da spava nocu mirno kada tamo napolju iza bodljikave zice i baste pune besnih pasa patroliraju besni roditelji spremni da ga posalju u sledecu inkarnaciju, i ne samo njega. Pa nema tog sistema i tog niskog IQ a kod ljudi koji ce ih naterati da to zaborave, bar ne kod nas. Ovo nisu vise vremena variole vere kada su pobili masu naroda vakcinacijom i nikom nista.
 
Natrag
Top