Spasimo „Jevremovac“

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Spasimo „Jevremovac“

Glas javnosti 19.12.2009 10:11


Spomenik star 117 godina sa 1.000 vrsta egzotičnih biljaka sprečava da se ne sruši jedino konstrukcija od skela

Institut za botaniku, Botanička bašta „Jevremovac“ i Biološki fakultet u Beogradu zatražili su od nadležnih organa sredstva za sanaciju staklenika koji je u kritičnom stanju. Staklenik je star 117 godina i mogao bi da se sruši ukoliko se nešto hitno ne preduzme!
Ovo je Glasu potvrdio Petar Marin, upravnika Instituta za Botaniku.
- Ovo je vapaj za pomoć. U najskorije vreme neophodno je obezbediti 140 miliona dinara. Mi želimo da apelujemo na nadležna ministarstva: na ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, životne sredine i prostornog planiranja i kulture da nam izađu u susret. Već smo se pismeno obratili Ministarstvu prosvete jer radimo u okviru Biološkog fakulteta i očekujemo da odgovor bude pozitivan - rekao je Marin i dodao da ne želi nikoga da optužuje za tešku situaciju.

Poslednjih nekoliko godina, grad Beograd je uložio ogroman napor i značajna sredstva u realizaciju više projekata, iako „Jevremovac“ nije u nadležnosti gradskih vlasti.
- Jedino što trenutno sprečava da se staklenik ne sruši je konstrukcija od skela koju nam je uradila gradska uprava. U stakleniku se čuva oko 1.000 vrsta biljaka i gubitak bi bio neprocenjiv - dodaje je Marin.

Prema njegovim rečima, problem predstavlja i to što upotrebna dozvola za rekonstrukciju ističe 22. jula sledeće godine, a za dobijanje nove potrebno je puno vremena.
- Mi moramo da u toku ovih nekoliko meseci potpišemo ugovor o rekonstrukciji i izaberemo izvođače radova. Za dobijanje nove dozvole procedura je jako spora, a zatim sledi i tender, a starenje sve samo pogoršava - uverava upravnik.
Staklenik kupljen još u vreme kraljevine Srbije, plaćen je zlatom tadašnjoj bečkoj firmi.

- U to vreme bio je jedan, ako ne i najmoderniji staklenik u Evropi. Uveren sam da će neko od nadležnih neće dozvoli da Botanička bašta koja je i spomenik kulture ne nagrize zub vremena - zaključio je Marin.



 
Član
Učlanjen(a)
16.08.2009
Poruka
932
zalosno, ali zar nisu unistili sve sto valja u ovoj zemlji ???
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Na žalost, jesu... :-(

Što se Jevremovca tiče, pre par godina su napravili japanski vrt u jednom delu, bila sam kad je otvoren, i ponadala se da će krenuti da sređuju i ostalo. A eto... sad se polako raspada sve... :-(
 
Član
Učlanjen(a)
16.08.2009
Poruka
932
neznam sta da ti kazem ? sve se izgeda danas svodi na sponzore i njihovo dotiranje a posto ovde izgleda nema materijalnog dobitka ... nema ni sponzora
 
Član
Učlanjen(a)
12.12.2009
Poruka
254
Ne valja ovde rabota što niko od legalnih krimosa alias poslovnih ljudi u Botaničkoj bašti ne vidi ništa što bi mu donelo ikakvu instant 1000% zaradu u prvih mesec dana...
Možda, ako se na (100% fer i transparentnom) tenderu nađe neki izvođač, 'investitor' koji bi jelte, sve to lepo rekonstruisao, naravno, sve za 'Polzu sebskoga roda', i, obaška dobio dozvolu da, hm, npr nadogradi par spratova kao jelte, ekskluzivni poslovni prostor u srcu starog dela grada...
Za sve koji po prvi put čuju za Botaničku baštu i staklenik, to NIJE nešto kao 'Staklenac' na Trgu, takođe, TO JE NEPROFITNA STVAR, tu se ne gaje ni duvan, ni povrće, niti išta nelegalno!!!
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Ne valja ovde rabota što niko od legalnih krimosa alias poslovnih ljudi u Botaničkoj bašti ne vidi ništa što bi mu donelo ikakvu instant 1000% zaradu u prvih mesec dana...
Možda, ako se na (100% fer i transparentnom) tenderu nađe neki izvođač, 'investitor' koji bi jelte, sve to lepo rekonstruisao, naravno, sve za 'Polzu sebskoga roda', i, obaška dobio dozvolu da, hm, npr nadogradi par spratova kao jelte, ekskluzivni poslovni prostor u srcu starog dela grada...
Za sve koji po prvi put čuju za Botaničku baštu i staklenik, to NIJE nešto kao 'Staklenac' na Trgu, takođe, TO JE NEPROFITNA STVAR, tu se ne gaje ni duvan, ni povrće, niti išta nelegalno!!!


Ma mene čudi što čika Miško do sada nije shvatio je lokacija dobra, i da bi mogao da gradi, k'o što je hteo da uzme ZOO vrt.
Muka mi je od svega toga. Svojevremeno sam se borila za neke od tih stvari, sad više nemam ni volje ni snage.
 
Član
Učlanjen(a)
12.12.2009
Poruka
254
Ma mene čudi što čika Miško do sada nije shvatio je lokacija dobra, i da bi mogao da gradi, k'o što je hteo da uzme ZOO vrt.
Muka mi je od svega toga. Svojevremeno sam se borila za neke od tih stvari, sad više nemam ni volje ni snage.

Možda dušica, napaćena ima problema sa polenskom alergijom...
Čoveče, divim ti se što imaš herca priznati tako nešto u ovoj kaljugi, da ne kažem se*****j jami
 
Natrag
Top