Sneg pretnja svim krovovima

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Sneg pretnja svim krovovima











Izvor:
Novosti.rs





Nedaće sa vremenom otvorile temu izgradnje u Crnoj Gori, mnogo onih koji bi da zarade na tuđoj muci. Konstrukcije nisu projektovane da izdrže toliki teret. U Nikšiću i do 200 evra za čišćenje.



reg-bijeljina_310x186.jpg



KROVOVI su padali na sve strane u Crnoj Gori ovih dana, a posle smirivanja nevremena udarni posao je rad lopatom na čišćenju zgrada i kuća.
Konstrukcije na sportskim halama, hangarima i zgradama, da se i ne govori o trošnim i starim kućama i barakama nisu izdržale teret snega naročito u Podgorici, što je otvorilo temu - kakvi su standardi prilikom izgradnje.
- Po propisima, krovne konstrukcije u Podgorici treba da budu takve da izdrže 35 kilograma po metru kvadratnom, što odgovara visini snega od 30 santimetara. Međutim, već godinama se u praksi radi po standardu od 75 kilograma po metru - kaže dr Radenko Pejović, profesor podgoričkog Građevinskog fakulteta. - Iskustvo koje imamo ovih dana verovatno će nas opomenuti da konstrukcije budu što jače. Prilika da izmenimo standarde je usklađivanje zakonodavstva sa Evropskom unijom, ali nam oni neće odrediti parametre, već to treba da uradimo sami kada budemo menjali propise.

Kada su stručnjaci sa Građevinskog fakulteta u ponedeljak merili opterećenje krovova na više zgrada u Podgorici, ispostavilo se da je težina snega veća od 100 kilograma po kvadratnom metru!
Profesor Duško Lučić ukazuje na opasnost koja tek sledi.
- Kada smo prvog dana merili, na 34 santimetra snega težina je bila 60,5 kilograma, a drugog dana, na visini snega od 34 santimetra - 106 kilograma po kvadratnom metru - objašnjava dr Lučić za "Novosti". - Sneg će biti još teži kako upija vlagu, a ako još padne i kiša moguće su nove havarije. Zato je sada najvažnije očistiti krovove i osloboditi oluke da voda odlazi.
Iako je opterećenje veće od snage konstrukcije, po mišljenju našeg sagovornika, situacija nije toliko alarmantna: krovovi u Podgorici, kaže, mogu da izdrže i težinu snega od 120 kilograma.
- Iako se prilikom projektovanja krovnih konstrukcija nije računalo na ovoliku količinu snega, one imaju određeni koeficijent sigurnosti, pa nije sve baš kritično - kaže profesor Lučić.
Ovih dana, zbog nevolja sa snegom, Nikšićani su na krovovima. Mnogobrojni dobrovoljci, fudbalski navijači "vojvode", pripadnici vojske i policije, sjatili su se po krovovima najvažnijih objekata kojima preti opasnost da se uruše.

U ovom nevremenu najbolje prolaze oni koji od snežnih nevolja pokušavaju da ušićare.
- Za čišćenje snega sa 75 metara kvadratnih krova tražili su mi dvesta evra, što sam odbio. Uspeo sam sa alpinistima da se organizujem i spasim konstrukciju od propadanja za daleko manje para - priča jedan od nikšićkih malih preduzetnika.
Za otklanjanje snega sa krovova u prigradskim udaljenim naseljima "čistači" uzimaju između 40 i 60 evra po krovu. Tamo gde nisu organizovane akcije čišćenja krovovi su popadali, poput dela površine klanice mesne industrije "Goranović" i kompanije MI-RAI, zatim pogona armatura podno Trebjese.


 
Natrag
Top