Smene u kulturnim institucijama: Kriterijum - ugled ili partija

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Smene u kulturnim institucijama: Kriterijum - ugled ili partija

Jovan Ćirilov: Samo je Miri Trailović uspelo da "vlada" bez partijske knjižice. Mira Banjac: Kultura ne trpi improvizaciju. Vladimir Logunov: I iskustvo je važno

1.jpg
Jovan Ćirilov, Mira Banjac, Vladimir Logunov

NIJE srpski izum da nova vlast, neposredno po dolasku na tron, postavlja svoje ljude i na čelo institucija kulture. To se radi svuda u svetu, samo se negde više, a negde manje vodi računa i o umetničkom kvalitetu tih ljudi.
Pošto ga novosadski parlament u četvrtak i zvanično bude imenovao za v. d. direktora Pozorišta mladih, Dragan Marinković Maca trebalo bi već u petak da se pojavi na novoj dužnosti.
U delu novosadske javnosti, nezadovoljne ovakvim kadrovskim rešenjem za najstariji lutkarski teatar na Balkanu, koji u Novom Sadu živi već 82 godine, lansirana je tim povodom ironična "dilema" - da li će Maca svoje kolege pozdravljati sa "dobar dan" ili:

- Ćao, vozdrica, čičkovo ulje - kosica!
Novi upravni odbor Pozorišta mladih nije imao dilemu. Predsednik Branko Koprivica kaže da je odluka doneta jednoglasno jer su zanemarene sve predrasude o Maci kao učesniku "Velikog brata" i "Farme".
- U prvi plan stavili smo činjenicu da je on diplomirao na Akademiji scenskih umetnosti u Sarajevu kao najbolji student i da iza sebe ima 50 pozorišnih premijera - rekao je Koprivica. - Zato smo mu pružili šansu i bolje mu je da je iskoristi jer će biti pod neprestanom pažnjom nas iz Upravnog odbora.

Marinković je sam nedavno obelodanio da ga na to mesto predlaže SPO, stranka članica naprednjačke koalicije, koja je nedavno preuzela vlast u Novom Sadu.
- Ukoliko me Skupština izabere, tražim samo fer šansu da u roku od 100 dana svoje ideje realizujem, a ukoliko to ne uspem, neću se prijaviti na javni konkurs za izbor upravnika kroz šest meseci - predočio je bez dileme Marinković.
Iz svega ovoga, ipak, ostaje dilema - da li pri izboru kadrova u svetu kulture prednost treba dati partijskoj knjižici ili umetničkom kvalitetu?
- Kriterijum bi uvek trebalo da bude profesionalni ugled i kvalitet - smatra primadona naše glume Mira Banjac. - Politika jeste život koji smo mi prinuđeni da živimo, ali u kulturi ne bi trebalo da bude mesta za improvizaciju. Zato je uputno i preporučljivo da institucije kulture predvode ljudi od opšteg ugleda.
Teatrolog Jovan Ćirilov veli da, gledajući s ove vremenske distance, proizilazi da su najkvalitetniji upravnici i direktori kulturnih ustanova birani u jednopartijskom sistemu.
- Istina i tada su prednost imali članovi partije, ali partija je bila samo jedna, pa je valjda bilo lakše izabrati kvalitetne kadrove - kaže Ćirilov i primećuje da je samo jedinstvenoj Miri Trailović uspelo da ne bude član Saveza komunista, a da se uspe na sam vrh jugoslovenske kulture i ostavi tako dubok, nedostižan trag u svetu pozorišta.
Ćirilov dodaje da razume potrebu današnjih stranaka da utiču i na kretanja u kulturi, ali sugeriše da se, ipak, prvenstveno vodi računa o profesionalnim kvalitetima, a ne o stranačkoj pripadnosti.
Po mišljenju Vladimira Logunova, direktora Baleta Srpskog narodnog pozorišta, osim profesionalnog kvaliteta, ljudi koji predvode institucije kulture, trebalo bi da imaju i iskustvo.
- Da sam ja neka vlast uvek bih se oslonio na onog ko nešto zna i ume, i na to koliko kao čovek vredi - mišljenja je Milivoje Mlađenović, direktor Sterijinog pozorja u Novom Sadu. - Ali, vlast je vlast, iako neki kažu da je od boga. Međutim, bogovi ponekad padnu na teme kada vide šta su Srbi kadri da iskadriraju.

ĐERIĆ BEZ IZBORA

MADA je tvrdio da neće podneti ostavku na mesto direktora Pozorišta mladih jer je na pola mandata na koji je došao putem javnog konkursa, književnik Zoran Đerić se predomislio u poslednjem trenutku, kada je video da će ga UO smeniti. On će nastaviti da predaje na Akademiji u Banjaluci, a taj "paralelni posao" je jedina zamerka koju je UO imao na njegov dosadašnji angažman u Pozorištu mladih.

Izvor: Večernje novosti



 
Natrag
Top