Smelost je nova tajna uspeha!

Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064
Smelost je nova tajna uspeha!


Odmah zaboravite sve što ste čuli o važnosti igranja na sigurno. Ako zaista želite da uspete, vreme je za hrabre i neočekivane poteze. Evo kako da zaigrate na kartu rizika

cosmopolitan

thumbnail.php

Razmislite šta biste jako voleli da uradite, ali niste ni pokušali. A onda se zapitajte šta vas to sprečava. Najverovatnije je u pitanju strah - od nepoznatog, od izvrtanja života naglavce... I od neuspeha. Ko još ponekad nije poželeo da ima eliksir neustrašivosti, koji samo gucne i pretvori se u oličenje smelosti? Ali, pošto čarobni napitak ne postoji a i svet je postao jedno vrlo nesigurno mesto, lako je podleći iskušenju da se držite zone sigurnosti i odložite ostvarenje snova. Zato, otkrićemo vam tajnu: potreban je samo jedan samouveren skok u neizvesnost da biste promenili život nabolje.

A evo i posebno iznenađujućeg dela: ovo je u stvari najbolje vreme da uradite nešto smelo i samouvereno. „Šta, sada?“ - verovatno ćete pomisliti. „Sada kada mi je najbolja drugarica baš prošle nedelje ,popila’ otkaz i svi kažu da je privreda u najcrnjoj krizi?“ Da, sada.To što su promene brojne - i brze - jeste zastrašujuće, ali i otvara vrata neslućenim mogućnostima. „Vremena drastičnih društvenih potresa zaista mogu da vam pruže priliku za značajne pozitivne promene“, objašnjava Arijana Hafington, autorka knjige On Becoming Fearless. „Pozitivna strana kriznih trenutaka je to što mogu da vas primoraju da se suočite sa svojim najgorim strahovima i potaknu vas da ih prevaziđete. Kao što je to rekao šef Obaminog kabineta Ram Emanuel: ,Ozbiljnu krizu nikada ne treba protraćiti - pod tim mislim to da kriza pruža priliku da uradite stvari koje ste ranije smatrali nemogućim’.“
Kako da se napunite takvim entuzijazmom ? Nije potrebno da se rodite hrabri da biste tako i delali. Možete i da prepišete najvažnije fazone od ljudi koji jesu po prirodi neustrašivi. Otkrivamo četiri ključna načina da probudite tigrice u sebi. I zapamtite: „Veština najpotrebnija za opstanak u 21. veku je sposobnost da se nosite sa promenama“, ističe psiholog Frenk Farli, ekspert za avanturizam sa Univerziteta Templ. Spremite se ne samo za opstanak, nego i za trijumfe uspeha.

Živite u T-stilu
Prvi korak je da utvrdite gde se nalazite na skali sklonosti riziku, iliti neustrašivosti. Farli je osmislio tzv. T-skalu (T dolazi od engleskog thrill - uzbuđenje, ushićenje): na jednom polu je tip T, a na drugom tip t. „Tip T su osobe koje po prirodi obožavaju uzbuđenja i neizvesnost“, kaže Farli. „One najčešće postižu najviše upravo u vremenima nestabilnosti. Haos doživljavaju kao priliku za promenu. Dok druge hvata nervoza i pokušavaju da izbegnu bilo kakvu promenu, oni kreću u akciju.“
Jasno, danas je dobro doba za njih. Ključna osobina tipa T je to što veruje da ima kontrolu nad sopstvenim životom, a ne oseća se kao žrtva sudbine. S druge strane, osobe tipa t osećaju odbojnost prema riziku i najviše vole da se drže pravila.
Prirodno, valjalo bi vam malo inicijative tipa T... I znajte da je možete steći, kom god cilju da težite. Oko 40 do 60 odsto naše sklonosti riziku i neustrašivosti je urođeno, tvrdi Farli - što ostavlja sasvim dovoljno prostora za rad na sebi. Za tren oka ćete u kratkim crtama shvatiti šta su ključne osobine tipa T - odnosno koje su vam glavne odskočne daske za smeo i avanturistički život.

Otisnite se iz zone sigurnosti
Evo kako se postaje tip T: morate da pomerate granice i pri tom se ne osećate neprijatno, već da vam to sve više prija. Što više iskoračite iz domena ustaljene rutine više ćete se sroditi sa takvim stilom života. „Izbegavanje stvari koje vas čine nervoznim - bilo da je to zaobilaženje žurki na kojima nikoga ne poznajete ili ostajanje na poslu koji vas ispunjava nezadovoljstvom - samo ojačava sklonost striktnom držanju zone sigurnosti“, objašnjava Holi Hazlet-Stivens, autorka knjige Women Who Worry Too Much. „Ako stalno iznova ponavljate sebi da treba da idete lakšim, poznatim putem, taj način razmišljanja vam prelazi u naviku i gura vas sve dublje u učmalost rutine.“ Tip t je sklon da se uvek rukovodi oprezom i sve više zakucava u zonu sigurnosti.
Postoji izlaz: osmeliti se da za početak umočite bar prst u vodu koja vas plaši. „Neustrašivost je kao neki mišić“, kaže Hafingtonova. „Iz iskustva znam da što više vežbam neustrašivost, to mi ona postaje sve prirodnija i sve manje dopuštam da me strah nadvlada.“
Zato počnite da se ponašate smelo, makar se tako i ne osećali. Na primer, započnite razgovor sa nekim slatkim dečkom ili se prijavljujte na konkurse za posao. Kada dobijete pozitivnu reakciju (momak uzvrati na vaš flert ili vas pozovu na razgovor za posao), to nepoznato vam odjednom neće delovati tako zastrašujuće.
Možete i same sebi da osmislite tempo i ciljeve: recimo, svake nedelje probajte nešto novo. Probajte nova jela. Istražite nepoznat kraj grada. Budite kreativnije u seksu - probajte nekoliko seksi trikova iz najnovijeg Cosma koji bi vam donedavno delovali previše smelo.
„Prošle godine naletela sam na super jeftine avio-karte za Milano“, kaže dvadesetsedmogodišnja Dragana Jevtanović, inače komercijalista u jednoj uspešnoj firmi. „Nijedna od drugarica nije htela da mi se pridruži, ali sam, nakon svih priča o tom fenomenalnom gradu, odlučila da ipak kupim kartu. Nikada pre nisam putovala sama - čak ni u bioskop nikad nisam otišla solo - i sama ideja da ću na tako lepom mestu biti sama bila mi je zastrašujuća. Iako sam sve vreme bila vrlo nervozna, naterala sam se da probam sve to, čak i da kupujem po milanskim radnjama. Bilo je fantastično. Pet dana fenomenalnog provoda. Ne mogu da verujem da je malo falilo da ne odem i da se ne vratim sa toliko dobrim komadima garderobe i sada omiljenim cipelama. I jednim poljupcem...“
Naravno, pametno je razmisliti pre nego što se upustite u neku veliku životnu promenu, ali preterano kolebanje može da parališe. Ako se uhvatite u opsesivnim razmatranjima „šta ako?“ scenarija - iz tog začaranog kruga se izvucite tako što ćete privremeno skrenuti sebi pažnju. „Šetajte ili džogirajte pola sata ili nazovite drugaricu i ćaskajte o nečemu nebitnom. A onda smislite plan akcije - samo saznanje da imate plan za dostizanje cilja oslobodiće vas mentalnog tereta. Ako vam se zadatak koji ste sebi postavile čini prezahtevan, podelite ga na sitnije korake koje ćete lakše savladavati. Recimo da želite da započnete da šijete. Napravite spisak: analiziranje modnih magazina, informisanje od iskusnih poznanica, surfovanje po netu... Svaki put kada naučite jedan segment priče, bićete neustrašivije!

Opustite se
Verovale ili ne, pasivna aktivnost poput meditacije pomoći će vam da stavite sve te brige i stres pod kontrolu. „Pomoći će vam da spoznate svoje kapacitete“, tvrdi Alen Valas, predsednik Instituta za istraživanje svesti iz Santa Barbare. „Steći ćete unutrašnji spokoj uz koji ćete se lakše nositi sa bilo kakvim razvojem situacije.“ To ne znači da se nećete ponekad osetiti uplašeno, ali ćete lakše podneti strah ako znate da ćete se dočekati na noge šta god da se desi. Zato nekoliko puta nedeljno odvojite po 10 ili 20 minuta i samo lezite na krevetu ispruženih ruku, opustite celo telo i usredsredite se na disanje. Zamislite da vam je dah nežni povetarac koji sklanja jesenje lišće pred sobom. Sa svakim izdahom oslobađajte se svih misli, sećanja i slika koje vam prolaze kroz glavu. Još jedan ključni korak ka oslobođenju od straha jeste da se mentalno okrenete ka spolja. „Ako ste stalno fokusirani na svoje probleme i potrebe, živećete u jednom vrlo malom svetu koji se vrti samo oko vas”, kaže Valas. I ne gubite iz vida svoj krajnji cilj - bilo da je to preseliti se u veći grad, otvoriti turističku agenciju ili se pridružiti nekoj humanitarnoj organizaciji u dalekom kraju sveta. Ako imate na umu šta vas sve očekuje, pojedine prepreke koje iskrsavaju na putu do tog krajnjeg cilja neće vam padati tako teško.


 
Natrag
Top