Smeje nam se svet: Ajnštajn u Nišu postao "Anštajn"

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Smeje nam se svet: Ajnštajn u Nišu postao "Anštajn"


Blic

Gradske službe Niša prekrstile su jednog od najvećih umova u istoriji sveta, fizičara Alberta Ajnštajna i njegovu suprugu, matematičarku, Milevu Marić Ajnštajn. Na tablama u dvema ulicama u naselju Stevan Sinđelić koje su postavljene pre nekoliko dana pogrešno su napisana njihova prezimena tako da ispada da se prezivaju Anštajn umesto Ajnštajn.

184714_0811-anstajn-foto-k-kamenov_kf.jpg

184716_0813-anstajn-foto-k-kamenov_kf.jpg

Da li možda nedostaje jedno "J"?


- Bilo mi je u prvom trenutku drago kada sam čuo po kom velikom naučniku će se zvati naša ulica, ali sam se razočarao kada sam video tablu sa nazivom u ulici pre nekoliko dana jer je imala grešku u prezimenu. I ulici koja je dobila ime po njegovoj supruzi, Milevi Marić Ajnštajn, napravili su istu grešku. Ljudi prolaze naseljem gledaju, pa se zapitaju, da li je moguće - kaže Boban Igić iz Ulice Alberta Anštajna.

Vojislav Stojadinović iz susedne Zaječarske ulice kaže da je smešno i neodgovorno da se napravi takva greška. A Milan Marković kaže da će Nišlije opet biti izložene podsmesima, zbog neodgovornosti nadležnih.

184715_0812-anstajn-foto-k-kamenov_hf.jpg

Grafit na zidu je bez slovne greške


- Ne mogu da verujem da odluka prođe kroz toliko ruku a da niko ne primeti grešku. Ovo pokazuje samo da niški odbornici ne gledaju kakve odluke donose već da po komandi podižu ruke - smatra on.

Table su postavljene po nalogu Gradske uprave za komunalne delatnosti u kojoj nisu znali za ovu grešku, ali se pravdaju da su postupili po skupštinskoj odluci.

- Kada gradska Komisija za promene naziva donese predlog on se šalje na saglasnost Ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu, a potom ga usvaja Skupština grada. U saglasnosti koju je izdalo Ministarstvo stoje nazivi Ulica Alberta Anštajna i Mileve Marić Anštajn pa je i Skupština grada usvojila takvu odluku. Čak i da primetimo grešku mi nemamo prava da je ispravljamo na svoju ruku - kaže pomoćnik načelnika Uprave za komunalne dolatnosti Čedomir Stipsić i dodaje da se greška može ispraviti uz saglasnost Ministarstva za vršenje ispravke.

U Komisiji za promenu naziva ulica nismo mogli da razgovaramo sa Dragoljubom Stamenkovićem. Table su postavljene po nalogu Gradske uprave za komunalne delatnosti u kojoj nisu znali za ovu grešku, ali se pravdaju da su postupili po skupštinskoj odluci.
 
Natrag
Top