Slovačka

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
15. februar 2010.

Bratislava - rokoko i komunizam

Smeštena između najzapadnijeg kraja Karpata i ravne doline Dunava, u neposrednoj blizini Austrije i Mađarske, Bratislava ima dva lica, piše Rough Guide

Izvor: B92


6415831464b78ee03ef637249840183_extreme.jpg

Photo: J_Makk / Flickr


S jedne strane je stari grad ili staré mesto – atraktivno staro jezgro grada, uglavnom pešačko, sa renoviranim baroknim palatama; s druge strane je ostatak grada ili nové mesto, koji predstavlja mešavinu oronulih stambenih zgrada sagrađenih između dva svetska rata i posleratnih solitera karakterističnih za Istočni blok. Većina zgrada ovde je uništena nakon Drugog svetskog rata, a mnogo manje u bombardovanju tokom rata. Tipičan primer je Jevrejski kvart, koji je buldožerom sravnjen da bi se napravilo prostora za kolosalni novi viseći most, poznat kao most SNP, simbol napretka grada pod Komunizmom.

Vekovima je Bratislava za populaciju koja govori nemački bila poznata kao Pressburg, a oni su, do proterivanja 1945, snabdevali polovinu stanovnika ovog grada. Mađari su Bratislavu zvali Pozsony, i nekoliko vekova su je koristili kao prestonicu tokom turske okupacije Mađarske. Mađari su krunisali svoje kraljeve i kraljice u katedrali u Bratislavi, a Diet (mađarski parlament) ovde je održavao sednice, i to sve dok Turci konačno proterani iz Panonske nizije. Na početku dvadesetog veka, grad je imao jedva 60.000 stanovnika, od kojih su većinu činili Nemci, Mađari, i/ili Jevreji, uz neznatan broj Rumuna i Slovaka.

Ravnoteža se promenila kada je 1918. osnovana Čehoslovačka, i to u korist Slovaka, koji su preuzeli kulturne i političke institucije, a grad preimenovali u Bratislava po Bratislavu, poslednjem slovenskom lideru Velikomoravske kneževine.

Tokom proteklih osamdeset godina, broj stanovnika je porastao više od sedam puta – na 450.000 – grad je danas najveći u zemlji i u njemu živi oko osam odsto stanovništva Slovačke. Međutim, istorijski centar je iznenađujuće mali, a najveći broj žitelja živi u soliterima.

Kakav god da je bio prethodni identitet Bratislave, danas je to u potpunosti slovački grad, a centar grada vri od studenata i nove generacije pro-zapadnih građana. Multikulturna atmosfera predratnih dana jedva se ocrtava u ostacima mađarske i rumunske manjine, kao i Austrijancima koji ovamo dolaze na dnevni izlet. Ipak, još uvek se oseća zrnce istine u toliko puta citiranoj Meternihovoj izjavi: “Istočno od Beča počinje Orijent.”


2809822234b78ee058caa9728555671_extreme.jpg

Photo: J_Makk / Flickr


Računajte da će vam trebati najmanje nekoliko dana da upoznate grad. A kad shvatite da nijedna od gradskih atrakcija ne pravi gužve kao što je to slučaj u Pragu, kad osetite opuštenu atmosferu starog grada i odličnu klimu, poželećete da ostanete duže.

Staré Mesto
Bez sumnje, staré mesto je najlepši deo grada. Kvart je najvećim delom pretvoren u pešačku zonu i u protekloj deceniji je u velikoj meri renoviran, tako da sada izgleda bez preterivanja fascinantno.

U delu starog mesta najbliže dvorcu odigrale su se najveće promene u posleratnom periodu. Kao da nije bilo dovoljno što su Nacisti desetkovali Jevreje, već su i nakon rata Komunisti bukvalno sravnili čitav Jevrejski kvart kako bi tu 1972. podigli brutalno grandiozan most, most SNP, kojim su istovremeno pocepali kvart Rybné námestie na dva dela. I na kraju, najočuvaniji deo starih gradskih zidina danas služi samo kao neka vrsta zvučne barijere kojom je ostatak kvarta staré mesto zaštićen od buke saobraćaja.

Hviezdoslavovo námestie i rečni kej
Između kvarta staré mesto i keja nalazi se atraktivan i širok bulevar Hviezdoslavovo námestie, na kojem su s jedne strane nanizani restorani i kafei, dok je na drugoj mamutski Hotel Carlton, kompleks tri hotela koji su originalno sagrađeni tokom 1920ih. Ponos trga je nikad veća statua “oca slovačke poezije”, Pavola Országha Hviezdoslava.


15867355824b78ee062f25c616133128_extreme.jpg

Photo: Daveness_98 / Flickr


Na istočnom kraju trga su dve veličanstvene zgrade iz 19.veka: prva je Slovenské národné divadlo (Slovačko nacionalno pozorište) koje je prvobitno sagrađeno kao visokokvalitetna operska kuća za predstave na nemačkom jeziku. Ispred nje se nalazi fontana u bronzi poznata kao Ganymedova fontána, sa mladim Trojancima koje kidnapuje Zevs maskiran u orla. Druga zgrada se nalazi dijagonalno od pozorišta, i u njoj je danas smeštena Slovenská filharmónia (Slovačka filharmonija). Zgrada je sagrađena u kasnijem stilu koji više vuče na secesionizam.

SMEŠTAJ
Bratislava nema nijedan od logističkih problema koje ima Prag, ali s obzirom da je glavni grad, kao i da je blizu Beča, znači da je smeštaj skuplji nego bilo gde u zemlji.

Jeftiniji hoteli se uglavnom nalaze istočno i severoistočno od centra, među komunističkim soliterima. Iako ovaj kraj nije previše atraktivan, do centra se lako stiče tramvajem ili autobusom.

Downtown Backpacker's Panenská 31; tel: 02/5464 1191. Prijatan i udoban hostel, mada ne i previše jeftin, nalazi se na pet minuta od kvarta Michalská veža. Spavanje u višekrevetnim sobama / spavaonicama je 600Sk po osobi. Dvokrevetne su Sk500-1000.

J.Hronca Bernolákova; tel: 02/5249 7723. Najživlji hostel u gradu, nalazi se nekoliko stanica tramvajem ili autobusom severoistočno od centra. Doručak je uključen u cenu, a hostel je otvoren od juna do avgusta: Cena: Sk500-1000


 
Poslednja izmena:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Bratislava: Ručak u svemirskom brodu

15. 12. 2010. 08:00h| Lisa rs


Bratislava: Ručak u svemirskom brodu


Središte kulture, u kojem su živeli Mocart, Hajdn, Betoven, poziva vas na noćenje na romantičnom brodu, ručak na vrhu mosta visokog 84 metra i na razgovor sa "prolaznicima” u bronzi.

116796_bratislavaview_f.jpg


Na jugozapadu Slovačke, na granici s Austrijom i Mađarskom, nalazi se Bratislava, metropola poznata kao „Lepotica na Dunavu“ sa više od 426.000 stanovnika, koju većina turističkih agencija preporučuje kao idealno odredište onima koji vole prolećne šetnje. Reka Dunav deli grad na istorijski i moderniji deo koje povezuju mostovi.


116795_lacbratislava_kf.jpg


"Sugrađani” od bronze


Najpoznatija bronzana skulptura je kip muškarca koji viri iz kanalizacije (na uglu Panske i Sedlarske ulice), te Dobri Nemac, skulptura nastala kao uspomena na stvarnog anonimnog muškarca u fraku s cilindrom na glavi koji je početkom 20. veka gospođe u Sedlarskoj ulici darivao cvećem.

U Michalskoj ulici broj 15 nalazi se najuža kuća u Evropi. U 17. veku, za vreme rušenja gradskih utvrđenja, nastala je rupa između Mihaelovih vrata i Mihaelovog tornja iz 14. veka, pa je na tom mestu izgrađena kućica široka samo 130 cm.

Na glavnom trgu Hlavné námestie koju krasi Rolandova fontana iz 1572. godine čeka vas mnoštvo malih prodavnica, zlatara, vinarija, knjižara, prodavnica stakla, keramike i antikviteta.


Ako tražite suvenire i rukotvorine u „Uluv Plusu“ (Obchodná 64) možete da kupite ukrasne predmete od drveta, gline, metala i kože, slike na staklu, kolačiće od meda, čipku i narodne nošnje. Otvoren je od 10 do 18 časova, a subotom do 14 (više na Slovenská verzia | ÚĽUV - Ústredie ľudovej umeleckej výroby).


Najčešća odredišta za šoping u Bratislavi su veliki šoping centri. Najnoviji su „Polus City Centre“ i „AuPark“. U njima se nalaze prodavnice poznatih svetskih robnih marki, multipleks bioskopi i brojni kafići i restorani.

Na vrhu Novog mosta (Nový most) dugog 430 metara, građenog od 1967. do 1972, nalazi se restoran UFO (na visini od 84 m) koji izgledom podseća na svemirski brod. Otvoren je 2005. godine, a osmislili su ga dizajneri Miloš Maličević, Vlado Kraičović i Daniel Čečetka. U restoranu možete da probate mediteransku i azijsku kuhinju, pet večernjih menija, uključujući i vegetarijanski, te 150 sorta vrhunskih vina. Otvoren je od ponedeljka do subote, od 10 do 23 časa. Cena večernjeg menija je oko 2.500 dinara, a možete da probate pečenu gusku, raviole sa šafranom, kolač od pistaća ili čokoladni mus.

Bratislavský hrad smešten je na obroncima Malih Karpata, u središtu Bratislave, stotinak metara iznad Dunava. Temelji ovog dvorca s četiri tornja datiraju iz 10. veka, a danas su u njemu kancelarije vlade. Na trećem spratu je deo Slovačkog narodnog muzeja, gde su izloženi oružje, nameštaj i predmeti iz folklorne baštine. Severnije od dvorca, ali unutar zidina, nalazi se muzej folklorne muzike sa izloženim frulama, zviždaljkama, bubnjevima...

Dvorac je jedno od retkih mesta odakle se vide tri države: Austrija (3 km jugozapadno), kad je lepo vreme Mađarska (13 km južno) i, naravno, Slovačka.

Blizu dvorca nalazi se gotička katedrala Sv. Martina iz 14. veka. Turističke atrakcije su i bronzane skulpture na glavnom trgu Hlavné námestie i trgu Františkanske námestie, kao i u okolnim ulicama.


116786_pb123173173876402_if.jpg


Noćenje u brodskoj kabini


Slovačku kuhinju upoznaćete ako posetite restoran „Pod Baštou“ u Bastovoj ulici, jednoj od najromantičnijih u Bratislavi. U srednjovekovnoj atmosferi i enterijeru u kamenu osvetljenom plinskim svetiljkama možete da isprobate palačinke od krompira (lokša), dimljeni ovčji sir oštiepok, svinjetinu s kiselim kupusom i haluške - testeninu sa slaninom i jajima. Cena jela je oko 500 dinara (više na Pod Baštou: podbastou.sk). Ljubitelji piva trebalo bi obavezno da posete pivnicu „Kozla“, s najboljom ponudom slovačkih piva: Zlatý bažant, Šariš, Smädný mních, Topvar...

Poznato slovačko nacionalno piće je i borovička, slično našoj rakiji.
Ako ste se u ovo viševekovno evropsko središte kulture uputili sa decom, ne propustite odlazak u zoološki vrt, jedan od prvih u Evropi, u kojem možete da vidite 150 vrsta životinja, i Dinopark, u kojem ćete naći replike dinosaurusa u prirodnoj veličini. Otvoren je od 10 do 15 časova. Cena ulaznice za odrasle je oko 200 dinara, a za decu oko 120 dinara.

116787_30866164327dd951057ao251119866_if.jpg


Avanturisti i ljubitelji neobičnih mesta, kojima će prvo odredište u slovačkoj metropoli biti restoran „UFO“, sigurno će poželeti da odsednu u „Botelu Marina“, hotelu na brodu usidrenom na Dunavu, udaljenom svega nekoliko minuta šetnje od centra grada. Njegove 33 sobe su male brodske kabine uređene u retrostilu 50-ih i 60-ih godina. U botelu se nalazi i restoran u kojem možete da probate ribu, divljač, mesna i vegetarijanska jela, kao i mali noćni klub namenjen posetiocima botela. Cena noćenja je oko 7.000 dinara.


Šarena pročelja i minimalizam

Obožavaoci luksuza uživaće u hotelu „Arcadia“, jedinom hotelu s pet zvezdica u Bratislavi, u samom centru pešačke zone. Upotreba saune, parnog kupatila i wellness centra hotela uključena je u cenu noćenja (oko 12.500 dinara). Trideset i četiri sobe s mermernim kupatilima ogledalo su luksuza, a restoran „L’Olive“ jedan je od najboljih u gradu. Ovde poslužuju najbolja internacionalna jela poput testenine i rižota, pačjih grudi, francuskih sireva, tunjevine, karpaća, žabljih bataka. Hotel „Color“ u blizini aerodroma sa pročeljem crvene, narandžaste, ružičaste i žute boje ima 63 minimalistički nemeštene sobe i četiri apartmana. Sobe su idealne ako dolazite poslovno, jer imaju bežični pristup internetu, pisaći sto i direktnu telefonsku liniju. Cena noćenja je oko 5.700 dinara.


 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Spiški zamak: srednjovekovni zamak Slovačke

Spiški zamak: srednjovekovni zamak Slovačke


Blic




Slovačka je kontinentalna država koja se nalazi u centralnoj Evropi. Odlikuju je prirodne lepote, prostrana šumska područja, pećine, preko 1400 mineralnih izvora, ali i 180 srednjovekovnih zamkova. Mi vam predstavljamo Spiški zamak.

98129_tvrdjava-----richardhutyra_af.jpg

Spiški zamak jedan je od najvećih evropskih dvoraca foto: richard-hutyra/flickr.com


Spiški zamak sagrađen je na istoku zemlje, u okrugu Levoča u oblasti Spiš. Po površini, ovo je jedan od najvećih evropskih dvoraca (41.426 m2). Ne zna se tačno kada je podignuta ova stara slovenska tvrđava, ali pretpostavlja se da je to bilo u 9. veku.

98130_zamak1-----ilya-schurov_af.jpg

Tvrđava je bila sagrađena od drveta, ali je kasnije zamenjena kamenom foto: Ilya Schurov/flickr.com


Prvobitno je ova tvrđava bila sagrađena od drveta, a u 12. veku zamenjena je kamenom. Nekoliko puta je proširavana i dograđivana. Nažalost, usled požara 1780. godine veći deo tvrđave je stradao, i od tada preti opasnost od njenog urušavanja. Ali, Spiški zamak kao da prkosi vremenu, pa mi danas još uvek možemo uživati u pogledu na ovu impresivnu građevinu.

98131_zamak-----richardhutyra_af.jpg

Spiški zamak sagrađen je na vrhu brda foto: richard-hutyra/flickr.com


Spiški zamak sagrađen je na vrhu brda, i u potpunosti dominira okolinom. Delovi zamka obnovljeni su krajem 20. veka, i urađeni tako da se danas tu nalazi muzej. Od 1993. godine Spiški zamak nalazi se na UNESCO-vom spisku svetske baštine.

98132_pogled------ilya-schurov_af.jpg

Predivan pogled na okolinu sa zidina zamka foto: Ilya Schurov/flickr.com


Kada je sagrađen, Spiški zamak bio je politički, administrativni, privredni i kulturni centar oblasti Spiš. Tokom svoje burne istorije, često je menjao vlasnike i bio u vlasništvu nekoliko vlastelinskih porodica: Arpadovići, Anžujci, porodica Zapolja, porodica Turzo i porodica Čak. Zamak je nacionalizovan nakon Drugog svetskog rata i od tada je u rukama države.

98133_ostaci-----ilya-schurov_af.jpg

Ostaci zamka foto: Ilya Schurov/flickr.com


Muzej zamka je prava turistička atrakcija, koju godišnje poseti oko 150.000 posetilaca. A fascinantan izgled zamka i njegov položaj predstavljaju izvenrednu scenografiju, pa su tu snimani neki delovi filmova: Zmajevo srce, Feniks, Kal Osvajač, Zima jednog Lava i Poslednja legija.
 
Učlanjen(a)
15.08.2023
Poruka
1
Slovačka je zanimljiva i napredna zemlja u srcu Evrope sa bogatom kulturom i istorijom. Nalazi se u samom srcu Evrope! Ili, barem tako kažu Slovaci. Jedan od najbolje ocuvanih zamaka koje sam posetila je zamak u Bojnicama! Svo osoblje je u srednjevekovnim uniformama od vojnika pa do dvorske lude. Prelepo je i bas je bajkovito.

Jel imate i vi omiljeni dvorac u Slovackoj?
 

Prilozi

  • bojnicky-zamok.JPG
    bojnicky-zamok.JPG
    216,4 KB · Pregleda: 1
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top