Slobodan Trkulja & Balkanopolis

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Slobodan Trkulja

1.jpg

Slobodan Trkulja (rođen 29. maja 1977. u Odžacima) je srpski muzičar, multi-instrumentalista, kompozitor i pevač grlenog i vizantijskog stila. Trkulja sa svojim sastavom „Balkanopolis“ izvodi muziku inspirisanu tradicijom Srbije i Balkana ali na nov i moderan način. Njihov zvuk na zapadu tretiraju kao novi pravac u muzici zvani „Moderna tradicija Balkana“. Za poslednjih 10 godina, pod uticajem zvuka „Balkanopolisa“, nastali su mnogi muzički sastavi koji idu njihovim stopama.
Živi u Holandiji.
Slobodan nije pohađao muzičku školu i instrumente je sam učio, prvo klarinet, zatim narodne instrumente. U profesionalnom folklornom ansamblu „Kolo“ iz Beograda počeo je da svira sa 14, a kada mu je bilo 15 godina, proglašen je za najboljeg instrumentalistu na festivalu muzičkih društava Vojvodine. 1998. godine je, kao jedan od prvih nosilaca pokreta moderne tradicije u Srbiji radio šou program na 3K, svirajući kaval, frulu i gajde (nosio je pletenice i kiku). Gostuje u Švedskoj kao umetnički lider u „Međunarodnom etno kampu“ i predstavlja balkanske zemlje na „Miksu svetske muzike“ u Stokholmu. 1997. kreće sa sviranjem moderne tradicije po novosadskim klubovima i osniva svoj sastav „Balkanopolis“, sa kojim održava koncerte i objavljuje nezavisno CD izdanje „Let iznad Balkana“.
Slobodan Trkulja je završio karlovačku gimnaziju. 1998. odlazi u Amsterdam, gde upisuje Amsterdamski džez konzervatorijum, odsek za saksofon, instrument koji je tek svirao nepunih godinu i po dana. 1999. neposredno pred bombardovanje se vraća u Srbiju i prekida školovanje do završetka Nato agresije. Nastavlja sa školom od februara 2000. 2004 diplomira, a 2007. magistrira sa najvišom ocenom, CUM LAUDE sa svim počastima. Za magistarski koncert je nagrađen.
Od 11. godine svira klarinet, a od 15. godine Trkulja je posedovao i svirao: tri para gajdi, diple, dvojnice, kaval, frule, akustičnu gitaru, od 18-teflautu 19-te tenor saksofon. Danas uz sve ove svira i tamburu, jermenski duduk, okarinu, alt i sopran saksofon, a holandski večernji list NRC Handelsblad ga je nazvao i „jednim od najlepših muških glasova Balkana“.
Trkulja je sarađivao sa brojnim džez sastavima i filharmonijskim orkestrima. U Amsterdamu se pridružio višenacionalnom gruv-džez sastavu „Turqumstances“, na čijim nastupima su se izdvajali njegova sola i dvojci sa klarinetistom Oguzom Bujukberberom. Osim ovoga, ubrzo se probio na latino džez sceni, proputujući zemlje Beneluksa sa Latino big bendom Edija Martineza iz Kolumbije. Holandski duvački ansambl je na tradicionalnom novogodišnjem koncertu 1. januara 2002. sa Trkuljom izveo njegovo Pitagorino oro u amsterdamskom Koncertgebouwu. Nastup na ovom koncertu, koji direktno prenosi holandska televizija, bio je visoka tačka Trkuljine karijere, naišao na odlične kritike i doneo mu prepoznatljivost u Holandiji. Usledio je i niz nastupa kao gostujući solista sa Jazz Orchestra of Concertgebouw. 2002. godine, na Nacionalnom džez takmičenju Holandije, sa „Balkanopolisom“ stiže do finala i osvaja nagradu „najbolji novi talent“. 15. septembra iste godine, učestvuje na dobrotvornom koncertu etno muzike „Kuća na putu“ u beogradskom Sava centru sa blagoslovom patrijarha Pavla. 2003. godine je bio jedan od glavnih solista u prestižnom projektu „Izmešani orasi“ Tea Huka i Metropol Orkestra. Na dobrotvornom koncertu „Dar za Hilandar“, 13. aprila 2004. u Sava centru je svirao narodnu pesmu Lepe moje crne oči. 3. decembra 2004. održao je u Sava centru gala solistički koncert uz Balkanopolis saBeogradskom filharmonijom pod dirigentskom palicom Arjana Tina pod nazivom Prizivanje kiše, koji je povodom završetka holandskog predsedavanja EU organizovala Ambasada Holandije u Beogradu. DVD i CD snimak sa koncerta je najavljen za izdanje u maju mesecu 2007. 6. februara 2005. je osvojio holandsku Erasmus džez nagradu svirajući saksofon i klarinet 45 min samo sa bubnjarem Arijem den Burom. Nagrada je osim novčane od Roterdamskog konzervatorijuma nosila i izvestan broj koncerata na poznatim džez scenama u Holandiji. Iste godine je svirao na koncertu neo-balkanske muzike „Večiti most“ 28. avgusta u okviru izložbe Ekspo 2005. u Japanu gdje je stigao na predlog Vasila Hadžimanova koji je tu predstavljao Srbiju. Nastupio je i na Egzitu 2006 potpuno sam na sceni pred oko 3000 ljudi.
Trkuljinu muziku opisuju kao „savremenu i umetnički inteligentnu sintezu tradicionalne srpske muzike i modernog džeza i fuzije“, „asimetričnih taktova Balkana i udarnih ritmova modernog fanka“, koja ishoduje „neviđenim primerima ritmičnih vatrometa“. Ne libi se egzotičnih, gotovo delirijumskih taktova poput 25/8, ili u vokalnim duetima sa Goranom Miloševićem, bubnjarom i vokalistom, balkanskog pevanja sa minimalnim intervalima, koje proizvodi snažan efekat u melanholičnim baladama. Sam za sebe kaže da nije žanrovski uzak i da za njega stvaranje muzike ne podleže bilo kakvoj vrsti klasifikacije. Pre odlaska u Amsterdam svirao je sa sastavom „Garavi sokak“.
Na njegovim albumima ima pesama od popa preko etna i ambijentalne muzike do džeza i fanka. Sarađivao je sa muzičarima raznih provenijencija u Srbiji: Kornelijem Kovačem, Ortodoks keltsima, Gocom Tržan, Slađanom Milošević, Vasilom Hadžimanovim, Banetom Krstićem, Lajkom Feliksom, pomogao u osnivanju i kreiranju zvuka Sanje Ilića i „Balkanike“, sa odsecima za etnomuziokologiju novosadske i beogradske Akademije umetnosti, kao i sa muzičarima poput Avišaj Kohena, Dika Oatsa, Petera Herbolchajmera, Martin Fondse oktambla, Stijana Karstensena, Jana Kuipera, Erika Fluimansa, Martina Fondsea. Svirao je sa harmonikašem Petrom Ralčevim, kavalistom Teodosijem Spasovim, i drugima, pevao u srpskom crkvenom horu u Holandiji.
„Jedna od karakteristika tradicionalne muzike je da je sentiment pesama toliko prepoznatljiv da uopšte nije potrebno znati jezik da biste razumeli pesmu. Ova muzika komunicira na nivou emocija, na nekom pra jeziku, Božijem jeziku, bliskom svakom ljudskom biću. Zato je toliko cenjena. Pesme koje pevam i sviram su podjednako doživeli ljudi u Holandiji, Francuskoj, Nemačkoj i mnogim drugim zemljama u kojima su ih slušali.“
(Slobodan Trkulja)

Izvor: Muzička centrala






 
Poslednja izmena od urednika:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Slobodan Trkulja: Vera i snove čini mogućim

Slobodan Trkulja: Vera i snove čini mogućim

Slobodan Trkulja o disku koji u subotu poklanja čitaocima našeg lista i Srbiji koju ceo svet razume. "Kraljevstvo Balkanopolis" snimano u studiju u kojem su radili Robi Vilijams i Ejmi Vajnhaus

1.jpg

KADA sam pre desetak godina momcima iz mog "Balkanopolisa" govorio da ćemo svirati sa slavnim "Metropol orkestrom" ili da ćemo snimati u engleskom studiju u kojem su to činili Robi Vilijams i Ejmi Vajnhaus, gledali su me u čudu. Činili su to i kada sam rekao da će nam album producirati dobitnici nagrada "Gremi", a u neverici mahali glavom kada sam tvrdio da će nam prvi tiraž biti 200.000 primeraka.

Ovako razgovor za "Novosti" počinje kompozitor, pevač i multiinstrumentalista Slobodan Trkulja, čiji će novi album "Kraljevstvo Balkanopolis", baš u pomenutom tiražu, u subotu dobiti na poklon čitaoci našeg lista: - Sada kada se sve to ostvarilo, san se nastavlja sa željom da naša muzika osvoji svet i prikaže Srbiju onako kako je vidim. I da se ljudi, pogotovu mladi, uvere da je vera ta koja snove čini mogućim.

* Šta je, zapravo, "Kraljevstvo Balkanopolis"?

- To je kraljevstvo muzike, imaginaran svet koji je dugo živeo samo u meni. Paralelni univerzum muzike i slika, toliko snažan da sam često gubio granicu između njega i spoljnog sveta. "Balkanopolis" je moje kraljevstvo prizora i priča, po kojima sam stvarao muziku, i sad kada je ona na albumu, spremna da je svet čuje, kada se taj moj lični svet utkao u spoljni, imam utisak da sam kompletan.

* Album je i predložak za koncertni spektakl koji će 9. jula biti održan na novosadskom Trgu slobode...

- Biće to spektakl koji će predstaviti priču o "Kraljevstvu Balkanopolis". Za to mi je bila neophodna kreativna rediteljska ruka, zbog čega sam pozvao Nebojšu Dugalića, inače, jednog od dvojice mojih omiljenih Nebojša u srpskom pozorištu - drugi je, naravno, Nebojša Glogovac.

* Neprolazno u tradicionalnoj srpskoj muzici je, i na novom albumu, u modernom muzičkom ruhu...
- Da, album je spoj naše muzičke tradicije sa savremenim rok i simfonijskim zvukom. Meni je to negde i logičan spoj, jer kao čovek 21. veka drugačije čujem naše stare zvuke. Njihovom raskošnom koloritu dodajem nove nijanse i boje.

* Ali za to ne koristite nove instrumente?

- Ne. "Kraljevstvo Balkanopolis" je album bez ijednog elektronskog zvuka! Zvuk koji smo stvarali je, da tako kažem, iz prirodnih materijala, od gajdi, preko frule, duduka i kavala, žičanih i udaračkih instrumenata, do raskošnih orkestarskih tkanja sa rok strunama.

* U čemu se ovaj album sa deset numera razlikuje od onog što ste radili do sada?

- Album je produciran sa idejom da bude blizak pop obliku, da umetnička forma bude uokvirena komercijalnim radio-formatom. Muzika je presek najboljeg što je "Balkanopolis" uradio u poslednjih petnaestak godina. To je, dakle, jedna srpska epska bajka, ispričana modernim muzičkim jezikom koji razume ceo svet.

* Jesu li britanske zvezde Dejvid Rouds, Džon Giblin i Toni Levin koji su na njemu, takođe, lako razumeli tu bajku?

- Kad imaš jasnu viziju onoga što stvaraš, sve boje se lako uklapaju. Kolege muzičari iz Britanije dobili su svoju ulogu i zadatak, ali i veliki kreativni prostor da bi ga ostvarili. I svaki je bio briljantan na svom instrumentu.Više od 30.000 ljudi na koncertima u Kini pevalo je sa nama na srpskom, svirali smo velike koncerte u Rusiji, Holandiji, Belgiji... Čovek vrlo brzo shvati da ljude svuda pokreće ista sila. Ono što se u suštini dešava, jeste da se kroz muziku dobrota u nama obraća dobroti u njima i, ma koje vere, nacije ili rase bili, savršeno su nas razumeli.

2.jpg

* Kako, onda komentarišete uverenje da je agresivni turbo-folk potpuno potisnuo tradicionalnu muziku?
- Možda trenutno u medijima i jeste, ali u ljudima nije! Naš narod zna da prepozna prave vrednosti i vreme je da mu se vrati prava muzika. Prenosi iz horor-turbo-rijaliti pakla, nisu vrednosti sa kojima se naši ljudi poistovećuju, u to sam siguran. Medijski prostor zato treba zauzeti bez kompromisa i, da bismo kao društvo napredovali, promovisati pozitivan sistem vrednosti. Govorim to iz ugla sopstvene odgovornosti, i kao umetnik, i kao otac dvoje dece.

* Album je deo kandidature Novog Sada za evropsku prestonicu kulture 2020. godine?

- Kad mi je gradonačelnik Miloš Vučević ponudio da budem ambasador kulture Novog Sada, bio sam počastvovan, posebno posle za političara atipične rečenice da se ne oseća kompetentnim da sa mnom raspravlja o kulturnim vrednostima. Želim da ta kandidatura bude nacionalni projekat, ali i da moj grad bude ono što je nekada bio: srpska prestonica kulture. Zahvalan sam i Dejanu Čelaru, direktoru novosadske "Informatike", preduzeća koje je, u ovom za kulturu škrtom vremenu, preuzelo troškove štampe albuma u nemačkom "Univerzalu", jednoj od najznačajnijih svetskih kompanija za proizvodnju nosača zvuka.

ČUDA U KOVILJU

* ZAŠTO ste vokale za album, sa horom tamošnjih monaha, snimali baš u manastiru Kovilj?
- Njihovo vizantijsko pojanje je potpuno impresioniralo ceo producentski tim, uključujući i slavnog Velšanina Ričarda Evansa. Bio je posebno oduševljen kad smo preslušavali snimke i konstatovali da se na njima čuju i ptičice koje obitavaju u manastiru. Svaki put kada smo počinjali da pevamo, to su činile i one! Ostale su, naravno, na snimku, čak su i potpisane na poleđini omota albuma.

"NOVOSTI" IMAJU UGLED

* ZBOG čega ste odlučili da ce-de,u dvobroju za Vaskrs, poklonite baš čitaocima "Novosti"?
- To je bio jedini logičan izbor, ne samo zbog veličine, ugleda i tiraža, već i zbog činjenice da "Novosti" u ovom duhovno oskudnom vremenu promovišu prave vrednosti koje su i meni potpuno bliske. Velika mi je čast što će "Novosti" biti i generalni medijski pokrovitelj spektakla 9. jula u Novom Sadu.

Izvor: Večernje novosti

 
Natrag
Top