Sloboda ili mogućnost ?

Član
Učlanjen(a)
08.11.2009
Poruka
167
Eto vidiš.... niko ne traži slobodu nego ljubav i sigurnost.. trpiš ko životinja jer se plašiš nepoznatog i uvek pretpostavljaš da je ono što ne znaš mnogo gore od onoga na šta si navikao..Ja sam se plašila za posao dugo godina. Imala sam materijalnu sigurnost i mislila sam da će sve biti lako kad imaš pare. Ali nije, imaš pare ali nikad nemaš vremena, porodica te ne viđa i ljuti se na tebe, prijatelji te ne viđaju i govore da si snob i da si ih zaboravio. A gazda ti sedi na glavi 18 sati dnevno i kad spavaš sanjaš tog baksuza i stalno motaš po glavi dal si sve uradio kako treba, da nisi nešto zajebao. Milion puta sam htela da dam otkaz ali sam se plašila da neću naći drugi posao i da će mi se život pretvoriti u pakao. U tom strahu od lošeg nisam videla da sam već u njemu...
Jednog dana dok je gazda po običaju drvio i vređao ... ja ga pogledam onako sa gađenjem i kažem mu "Da se nosiš ti u k....c malo" , on naravno izbulji one oči na mene , gleda i ne veruje... u kancelariji 10 ljudi svi ko voštane figure , čekaju reakciju... I ja sam mislila da će tek sad da krene u napad, da psuje i da galami, možda me i udari budala...ali ništa... gledao me je kao tele... ja se pokupim i izađem napolje, otišla sam peške kući , 7 km lagano .. imala sam osećaj da mi je neko sa grudi sklonio kamenčugu i da ponovo mogu da dišem ... jedan od najsrećnijih dana u mom životu.. .
Definitivno je srećan čovek - slobodan čovek..

dobra priča. i meni dođe isto. vjerovatno bi i reakcija ljudi bila ista. nažalost sad nemogu birati.
sloboda...neznam, možda to sebi mogu priuštiti monkovi na Tibetu.
 

Byk

Član
Učlanjen(a)
04.02.2010
Poruka
2.355
Sloboda ili mogućnost ?

Sloboda je reč koja lepo zvuči, ali da li sloboda postoji kao nešto drugo sem reči koja lepo zvuči ?

Ako je sloboda sistem u kojem ne postoje ograničenja, gde takav sistem postoji ?

Koji čovek ima 'slobodnu volju' i kako je ona manifestovana ?

Zar nije sve što ljudi imaju samo mogućnost ?




Molim za Vaše mišljenje u nastavku teme

Slobodnu volju može imati samo onaj koji je potpuno sam na pustom ostrvu.... U društvu je sloboda (apsolutna) jednaka anarhiji - svako bi mogao da radi šta mu je volja!
Sloboda u sadašnjem društvu postoji,ali uz neke uslove (čitaj - zakone(službene,moralne,verske...)) koji te "ograničavaju" da tu slobodu maksimalno koristiš!
 
Natrag
Top