Simptomi niskog nivoa testosterona kod muskaraca

ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
11.10.2009
Poruka
66.919
Testosteron je hormon koji proizvodi telo. Kod muškaraca se većina testosterona proizvodi u testisima, a testosteron je odgovoran za stimulaciju proizvodnje sperme i seksualne želje, izgradnju mišićne i koštane mase. Kako muškarac stari, tako se smanjuje proizvodnja testosterona. Smanjenje testosterona uzrokuje nastanak niza simptoma, a može doći i do komplikacija. Simptomi niskog nivoa testosterona se često pogrešno protumače kao znakovi procesa starenja.

Šta je nizak nivo testosterona?

Nizak nivo testosterona se dijagnostikuje kada je nivo testosterona niža od 300 nanograma na 1 decilitar. Andropauza, smanjenje proizvodnje testosterona, se na neki način može uporediti sa menopauzom kod žena. I dok žene osećaju drastični pad nivoa estrogena u određenom dobu, kod muškaraca se pad nivoa testosterona dešava postepeno. Ako se pad nivoa testosterona dešava brže nego što bi trebao, dolazi do nastanka niza simptoma.

Smanjena želja za seksom

Testosteron igra ključnu ulogu u muškarčevom libidu. Starenjem većina muškaraca oseća smanjenje seksualne želje. Kod muškaraca sa niskim nivoom testosterona, smanjenje seksualne želje se događa naglo i najčešće se primeti. Tokom seksualnog odnosa, nizak nivo testosterona može otežati postizanje orgazma.

Poteškoće u postizanju erekcije

Testosteron podstiče seksualnu želju i erekciju. Iako testosteron nije jedini odgovoran za postizanje erekcije, on stimuliše receptore mozga da proizvode molekule koje potiču erekciju. Nizak nivo testosterona može izazvati razna stanja koja otežavaju postizanje erekcije, uključujući gojaznost, dijabetes i arterosklerozu.

Nizak volumen semena

Testosteron igra važnu ulogu u proizvodnji semena, tečnosti koja pomaže u pokretljivosti spermatozoida. Vrlo je jednostavno: što je nivo testosterona veća, proizvodnja semena je takođe veća. Muškarci sa niskim nivoom testosterona uglavnom primete smanjenje volumena sperme tokom ejakulacije.

Gubitak kose

Testosteron je odgovoran za veliki broj telesnih funkcija, uključujući rast vlasi. Gubitak kose je prirodan deo starenja za mnoge muškarce. Ipak, muškarci sa niskim nivoom testosterona mogu primetiti gubitak kose na području lica i tela, ne samo temena.

Umor i manjak energije

Muškarci sa niskim nivoom testosterona osećaju ekstremni nivo umora i smanjenje nivoa energije. Ako ste većinu vremena umorni, bez obzira na količinu sna, ili ste primetili da vam je teže pokrenuti se i motivisati za vežbanje, moguće je da se radi o niskom nivou testosterona.

Gubitak mišićne mase

Kako testosteron igra važnu ulogu u izgradnji i jačanju mišića, tako nizak nivo testosterona može izazvati gubitak mišićne mase i slabljenje mišića, naročito onih na području ruku, nogu i prsa. Muškarci koji žele vratiti mišićnu masu će primetiti da je to u ovom periodu znatno teže nego što je bilo pre, i to zbog niskog nivoa testosterona.

Povećanje procenta masti u telu

Ako vam smanjenje mišićne mase ne predstavlja problem, treba se zabrinuti oko povećanja procenta masti u telu. Iako naučnici još uvek nisu otkrili tačan razlog, pretpostavljaju da se takođe radi o smanjenju nivoa testosterona u telu. Naime, snažni mišići će sagorevati masti i kalorije čak iu stanju mirovanja. Stoga, ako se mišićna masa smanji, smanjiće se i sagorevanje masti i kalorija, što uzrokuje povećanje procenta masti u telu.

Smanjenje koštane mase

Osteoporoza je stanje za koje se smatra da se javlja samo kod žena. Ipak, muškarci s niskim nivoom testosterona takođe mogu primetiti slabljenje kostiju. Testosteron je važan za izgradnju i jačanje koštanog tkiva. Muškarci koji godinama imaju nizak nivo testosterona imaju znatno veći rizik od frakture kostiju, naročito na području kukova, stopala, bokova i rebara.

Promene raspoloženja

Žene uglavnom primete česte promene raspoloženja tokom menopauze, kada u njihovim telima pada nivo estrogena. Muškarci sa niskim nivoom testosterona osećaju slične simptome. Testosteron učestvuje u raznim telesnim funkcijama i održavanju zdravlja raznih delova tela, uključujući i psihičko zdravlje. Naučnici su ustanovili da muškarci s niskim nivoom testosterona imaju veći rizik od nastanka depresije i manjka koncentracije


izvor centarzdravlja.rs
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
11.10.2009
Poruka
66.919
Bolesni zbog manjka hormona

bolest.jpg


Testosteron je najznačajniji muški polni hormon koji nastaje u testisima. Ovaj hormon utiče na mnoge fizičke i psihičke funkcije muškaraca.
Prema rezultatima najnovijih ispitivanja, od nedostatka testosterona pati oko 10 odsto muškaraca od 40 do 60 godina. Simptomi su smanjenje libida i gubitak erekcije, depresivno raspoloženje, umor i iscrpljenost, razdražljivost, poremećaj sna. Smanjenje lučenja testosterona utiče i na snagu mišića, snagu stiska i opštu sposobnost funkcionisanja.
Muškarci sa nedostatkom testosterona se žale na depresiju, bezvoljnost i lošu koncentraciju. Procenjuje se da oko 170.000 muškaraca u Srbiji pati od ovog poremećaja.
Karakteristično je da znaci nedostatka testosterona nastaju postepeno, nisu bolni i muškarci se vremenom naviknu.

Poremećaj erekcije i gubitak libida
Poremećaj ili gubitak erekcije i smanjenje libida (seksualna želja) su ozbiljni simptomi povezani sa nedostatkom testosterona. Vrlo su često pogoršani drugim simptomima koji prate smanjenje produkcije testosterona kod starijih muškaraca, kao što je depresija i gubitak vitalnosti. Procenat muškaraca koji pate od ovih poremećaja i pokazuju simptome raste sa godinama, kao i procenat muškaraca koji imaju nedostatak testosterona.

Dijabetes i nedostatak testosterona
Ispitivanjem uticaja nedostatka testosterona na pojavu dijabetesa kod muškarca između 42 i 60 godina pokazalo se da nizak nivo testosterona predstavlja faktor rizika za pojavu dijabetesa tipa 2 i metaboličkog sindroma. Bolest obično počinje postepeno i napreduje polagano. Simptomi se ne moraju pojaviti godinama. Kod uznapredovale bolesti javljaju se prekomerna žeđ, pojačano mokrenje, umor, zamagljen vid i gubitak težine. Šećerna bolest tipa 2 obično se otkrije rutinskim pregledima kod lekara nalazom povišenih vrednosti glukoze u krvi i u urinu pre pojave simptoma.
Debljina i nedostatak testosterona
Nedostatak testosterona dovodi u organima do pretvaranja mišićnog tkiva u masno. Istraživanja su pokazala da muškarci sa većim obimom struka imaju niži nivo testosterona. Sa sigurnošću se zna da testosteron smanjuje distribuciju masnoće u tkivima. Testosteron povećava masu mišićnog tkiva i smanjuje masu masnog.
Depresija Depresija kod muškarca može biti značajan simptom koji ukazuje na nedostatak testosterona. Istraživanja su pokazala da muškarci depresivnog raspoloženja imaju upadljivo sniženi nivo testosterona u krvi.
Ako se ustanovi da je to razlog za depresiju, lečenje može da se usmeri direktno na uzrok nevolja.








Nikada nije kasno

aleksandar_milosevic.jpg
Docent doktor Aleksandar Milošević, urolog i seksolog, smatra da za rešavanje problema kod muškaraca nikada nije kasno.
- Muškarci se javljaju lekaru najčešće nagonjeni mukom. Problem vezan za erekciju, otežano mokrenje i probleme sa stolicom čuvaju za sebe i teško se odlučuju na razgovor. Najvažnije je uraditi dobru analizu i postaviti dijagnozu, jer nedostatak testosterona može biti uzrokovan i nekim bolestima, najčešće arterosklerozom. Prirodno, posle 40-45. godine dolazi do smanjenja lučenja muškog hormona, ali su ove promene mnogo sporije i neosetnije u odnosu na promene kod žena. Moram da napomenem da je mozak najveći seksualni organ, jer je određen nedostatak testosterona moguće nadomestiti odgovarajućim aktivnostima i dobrim i pozitivnim stavom prema životu.






Simptomi nedostatka testosterona u organizmu
Metabolički poremećaji
-Kompleksni faktor rizika za pojavu dijabetesa tipa 2, arteroskleroze i kardiovaskularne bolesti. (npr. poremećaj metabolizma lipida i insulinska rezistencija)
-Poremećej seksualne funkcije
-Gubitak libida, erektilna disfunkcija, atrofija glatkih mišića penisa

Vegetativni simptomi -Talasi vrućine, lupanje srca
-Smanjenje osećaja dobrostanja i životne radosti
-Depresivno raspoloženje, poremećaj koncentracije, poremećaj sna
-Smanjenje mišićne mase i snage
-Bolovi u zglobovima, mišićni bol
-Osteoporoza
-Hronični umor, redukovana snaga
-Anemija
-Smanjenje maljavosti, brada, telo, pazuh..
-Smanjenje funkcija lojnih žlezda kože
-Suva koža


izvor blic.rs/
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
11.10.2009
Poruka
66.919
fat_man.jpg
Premda su najčešće povezane sa ženskim zdravljem, hormonske promjene uvjetovane starenjem koje često nazivamo menopauzom mogu se javiti i kod muškaraca, uzrokujući simptome umora, promjene raspoloženja, smanjenu želju za seksom, gubitak kose, nedostatak koncentracije i debljanje.

Stručnjaci procjenjuju da je preko 5 milijuna muškaraca pogođeno, iako bi broj mogao biti znatno veći jer se simptomi često zanemaruju. U medicinskom okruženju poznat kao muški hipogonadizam, javlja se kada testisi ne proizvode dovoljno testosterona, hormona koji igra ključnu ulogu u rastu i razvoju muškarca. Prilikom opadanja razine hormona, muškarci mogu doživjeti značajne psihičke i fizičke promjene. “Ovo je vrlo rasprostranjen poremećaj”, rekao je dr. med. Robert Brannigan, urolog s Northwestern Memorial Hospital. “Nažalost, procjenjujemo da je 95% slučajeva nedijagnosticirano i stoga se ne liječi. Ignoriraju li se, simptomi ozbiljno mogu narušiti kvalitetu života pojedinca.”

“Moje tijelo signaliziralo mi je da nešto nije u redu. Uvijek sam bio umoran, bez obzira na to koliko sam spavao, uvijek sam htio još malo prileći”, rekao je Michael Andruzzi, četrdesetogodišnjak s dijagnosticiranim muškim hipogonadizmom i pacijent na NorthwesternMemorial. Brannigan objašnjava da su hormonalna odstupanja uvriježen sastavni dio starenja. “U žena, ovulacija ulazi u svoj terminalni stadij, a proizvodnja hormona opada relativno brzo, dok muškarci prolaze hormonalne smjene sporije, razine testosterona padaju oko 1% svake godine, počevši s muškarcima u kasnim tridesetima”, dodaje Brannigan, koji je usto i docent urologije na Northwestern University Feinberg School of Medicine.

Brannigan nadalje objašnjava da do sedamdesete godine života, smanjenje razine testosterona u muškaraca može iznositi 50% i više u odnosu na početnu razinu, ali primjećuje i da ostarjeli muškarci nisu jedini u opasnosti. Niz genetskih uzroka može utjecati na muškarca, od samoga rođenja i najčešće se dijagnosticira kao problem u napredovanju kroz pubertet tijekom tinejdžerskih godina. Metode liječenja muškog hipogonadizma uključuju terapiju zamjene hormona (TZH) preko apsorbirajućih kuglica implantata, topikalnih gelova, flastera i injekcija. S pomoću TZH-a, liječnici mogu ponovno uspostaviti seksualne funkcije i mišićnu snagu. Osim toga, muškarci su često izloženi povećanju energije i poboljšanju ukupnog osjećaja dobrobiti. “Kada sam započeo liječenje, počeo sam se osjećati bolje”, rekao je Andruzzi. “Moja razina energije povratila se, vratila mi se snaga i osjećao sam da se mogu koncentrirati puno bolje.”

“Primjećujemo da je puno više muškaraca pogođeno muškim hipogonadizmom, no što je to bio slučaj prije deset godina”, rekao je Brannigan. “Međutim, mnogi ljudi i dalje pate potiho, zbog nedostatka svijesti oko poremećaja. Muški hipogonadizam može značajno utjecati na kvalitetu života pojedinca, stoga je važno da muškarci obraćaju pozornost na svoje tijelo i otvoreno razgovaraju o simptomima sa svojim liječnikom kako bi se pravilno ustanovio uzrok i odredilo odgovarajuću terapiju.” Premda se istraživanje o ustanovljenju točne povezanosti nastavlja i dalje, liječnici upozoravaju da je muški hipogonadizam povezan s kroničnim medicinskim stanjima kao što su visok kolesterol, kardiovaskularne bolesti i dijabetes. Također je blisko povezan s neplodnošću. “Ovaj poremećaj nešto je što ne bismo trebali zanemariti”, zaključio je Brannigan, koji radi na educiranju pacijenata i liječnika o simptomima i dostupnim metodama liječenja kako bi se osigurala terapija potrebitima.

Izvor: Northwestern Memorial Hospital
 
Natrag
Top